We wtorek, 26 listopada 2024, Dowództwo Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC) z Detroit Arsenal w Michigan, w imieniu Departamentu Obrony USA, podpisało umowę o wartości 10 754 902 USD (44,049 mln zł) ze spółką Textron Land Systems (część Textron Systems) w programie kołowych wozów rozpoznawczych uzbrojonych w średniokalibrową armatę automatyczną o kryptonimie ARV MCA (Advanced Reconnaissance Vehicle Medium Caliber Autocannon) dla Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC).
Nowa wersja Cottonmouth ARV 6×6 / Zdjęcie: Textron Systems
Prace będą realizowane w zakładach spółki w Hunt Valley, w stanie Maryland, z szacowanym terminem zakończenia 30 stycznia 2026. W momencie przyznania umowy zobowiązano Korpus Piechoty Morskiej do finansowania badań, rozwoju, testów i ocen w pełnej kwocie kontrakty w ramach budżetu obronnego NDAA na rok fiskalny 2025.
Wcześniej, 29 lutego br. dowództwo ACC przyznało pierwsze środki w programie ARV MCA zarówno Textron Systems oferującym jako bazę nową wersję kołowego wozu rozpoznawczego Cottonmouth ARV 6×6 (przeprojektowano m.in. kadłub), jak i konkurencyjnej spółce General Dynamics Land Systems (GDLS) z pojazdem Advanced Reconnaissance Vehicle (ARV).
Program dotyczy opracowania prototypów kołowych wozów rozpoznawczych uzbrojonych w średniokalibrową armatę automatyczną, które zastąpią pojazdy amfibijne LAV-25 (Light Armored Vehicle). Nie można wykluczyć, że wariant ARV MCA trafi także do 82. Dywizji Powietrznodesantowej US Army, która od października 2018 dzierżawi LAV-25 od USMC – stąd być może współudział ACC w kontraktach.
W ramach ARV MCA powstanie wariant oznaczony jako ARV-30, który ma zostać uzbrojony w 30-mm armatę automatyczną ATK Mk44S Bushmaster II i sprzężony z nią 7,62-mm karabin maszynowy, wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) i zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (zsmu).
Masa bojowa ARV ma nie przekraczać 18 500 kg. W planach jest zakup około 500 pojazdów, które zastąpią około 600 LAV-25 za maksymalnie 6,8 mld USD z dostawami w ciągu pięciu lat od daty wyboru jednego oferenta, co przewidywano na rok fiskalny 2024.
Przewiduje się następujące warianty specjalistyczne: kołowy bojowy wóz rozpoznawczy, wóz dowodzenia wykorzystującego systemy bezzałogowe (C4UAS), wóz do zwalczania bezzałogowców, wóz zabezpieczenia technicznego, wóz logistyczny, moździerz samobieżny i niszczyciela czołgów uzbrojonego w przeciwpancerne pociski kierowane. To właśnie opracowania tego ostatniego dotyczą najnowsze umowy.
Jeśli chodzi o nową wersję Cottonmouth ARV 6×6, to ma 7,5 m długości, 2,9 m szerokości i 3,7 m wysokości (z antenami) oraz masę ok. 16,8 t. Pojazd ma zdolność do pływania, a na lądzie (na drodze utwardzonej) osiąga prędkość maksymalną do 104 km/h. Został wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (zsmu) Kongsberg RS4-J z 12,7-mm wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2HB Browning i pojedynczą wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. Załogę stanowi kierowca-mechanik i dowódca, a desant to 5 marines.
Nie można wykluczyć, że USMC zechce zintegrować z ARV MCA z zsmu Kongsberg Protector MCT-30 (Medium Caliber Turret), wywodzącą się z systemu RT-20, które wybrano dla cięższych, pływających bojowych wozów piechoty BAE Systems ACV-30 (Amphibious Combat Vehicle 30mm Cannon). Wieża została uzbrojona w 30-mm armatę automatyczną ATK XM813 o zasięgu 3000 m, wyrzutnię ppk FGM-148 Javelin oraz czterokomorową wyrzutnię Arnold Defense Fletcher z modułami naprowadzania laserowego WGU-59/B APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) do 70-mm niekierowanych pocisków rakietowych Hydra 70 i wyrzutniami granatów dymnych. Wieżę wyposażono kamerę dzienną, termiczną i dalmierz laserowy. System kierowania ogniem pozwala na automatyczne lokalizowanie i identyfikowanie celów w trybie hunter-killer.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.