Universal Pistol Loader i AR-15 Speed Loader
Redakcja Militarnego Magazynu MILMAG otrzymała do testów dwie ładowarki opracowane przez Caldwell Shooting Supplies rodziny Mag Charger: Universal Pistol Loader do ładowania magazynków pistoletowych i AR-15 Speed Loader do magazynków standardu AR-15/M16. Ten drugi szczególnie ucieszy pracowników komercyjnych strzelnic. Polskim dystrybutorem sprzętu Caldwell Shooting Supplies jest przedsiębiorstwo SpecShop. Warto dodać, że przedsiębiorstwo ma w swojej ofercie także odmianę tego drugiego przeznaczoną do magazynków do karabinka AK/AKM dostosowaną do amunicji 7,62 mm x 39.
Uciążliwe ładowanie
Magazynki pistoletowe są w tym względzie szczególnie uciążliwe: szczęki przy częstym i długotrwałym ładowaniu kaleczą palce. A zraniony kciuk stwarza dodatkowe niedogodności. Trochę lepiej jest w magazynkach do broni długiej, gdzie wystarczy tylko popchnąć naboje od góry. Ale sportowa amunicja .223 Remington dostarczana jest zazwyczaj luzem lub w kartonowych pudełkach, czasami wyposażonych plastikowe wytłoczki. W przeciwieństwie do nabojów wojskowych pakowanych w 10-nabojowe łódki, nie można zastosować adaptera przyśpieszającego ładowanie magazynka. Od lat podejmuje się rozliczne próby rozwiązania tego problemu. Jednym z nich jest zastosowanie ładowarek Caldwell Mag Charger.
Caldwell
Caldwell Shooting Supplies to marka amerykańskiego producenta akcesoriów strzeleckich Battenfeld Technologies, należącego do grupy kapitałowej American Outdoor Brands. Ta ostatnia ma w swoim portfolio takie marki jak: Smith & Wesson, Crimson Trace, Gemtech czy Schrade.
Caldwell wytwarza w zasadzie wszystko co potrzebne jest na strzelnicy, poza bronią i amunicją. Ich oferta obejmuje środki ochrony słuchu i wzroku, dwójnogi i trójnogi, kabury, cele papierowe i stalowe, urządzenia pomiarowe, imadła i właśnie ładowarki do magazynków.
Opakowanie
Ładowarki serii Mag Charger docierają do odbiorcy zapakowane w sztywny plastik, który chroni przed uszkodzeniami. Zgodnie z informacjami obie konstrukcje zostały wyprodukowane w Chinach. Otwarcie opakowań nie sprawia żadnych trudności. W pudełkach znajdują urządzenia Caldwell Shooting Supplies i instrukcja obsługi w języku angielskim. Ta ostatnia jest wbrew pozorom istotna, pomaga zorientować się, jak działają urządzenia i jak przygotować amunicję do ładowania.
Universal Pistol Loader
Caldwell Shooting Supplies Mag Charger Universal Pistol Loader (UPL) to urządzenie przeznaczone do ładowania magazynków pistoletowych do broni krótkiej. Wykonano je z tworzywa sztucznego, rękojeść dodatkowo została pokryta gumą, a dźwignia ładowania to odlew wykonany ze stopu aluminium. Ta ostatnia została zaopatrzona w wykonane z drutu zabezpieczenie. Blokuje ono dźwignię w pozycji złożonej na czas transportu. Ładowarka ma wymiary 200 x 140 x 50 mm i masę 253 g.
Mag Charger Universal Pistol Loader może służyć do ładowania magazynków dowolnej długości. To co istotne, to możliwość ładowania wielu rodzajów nabojów pistoletowych różnej średnicy i długości. Bez problemów można używać UPL z amunicją 9 mm, .357 SIG/9 mm x 22, .40 S&W/10 mm x 22, 10 mm Auto i .45 ACP/11,43 mm x 23.
Pistoletowy Mag Charger od Caldwell to niewielkie i poręczne urządzenie, które znajdzie miejsce w każdym podręcznym zestawie strzelnicowym
Dopasowanie
Dopasowanie ładowarki do magazynka odbywa się dwuetapowo: najpierw trzeba ustawić rolki umieszczone z boku, a następnie dokręcić pokrętło. Dobór ustawienia jest prosty i intuicyjny. Warto jednak wspomnieć, że ze względu na specyficzną konstrukcję magazynki do pistoletu Beretta 92/M9 wymagają ustawienia prawej rolki w pozycji 3 i lewej w pozycji 5. Producent poszedł krok do przodu i umieścił na rolkach dodatkowe oznaczenie dla użytkowników tych pistoletów.
To wszystko czyni Mag Charger Universal Pistol Loader uniwersalnym narzędziem.
Ustawienia rolek
Rolka Typ magazynka
1 Mały magazynek jednorzędowy
2 Duży magazynek jednorzędowy
3 Mały magazynek dwurzędowy
4 Standardowy magazynek dwurzędowy
5 Szeroki magazynek dwurzędowy
6 Inne bardzo duże magazynki
Ładowarka UPL może obsługiwać wszystkie rodzaje magazynków pistoletowych, jedno- i dwurzędowe. Za odpowiednie dopasowanie odpowiadają osadzone mimośrodowo sześcioboczne rolki
Wybór i zapamiętanie odpowiedniej nastawy rolek znacząco ułatwiają ponumerowane ścianki
Pokrętło docisku magazynka wyposażono w gwint o dużym skoku. Wystarczy lekko je przekręcić, aby osiągnąć pożądany efekt
Ładowanie
Pierwszym krokiem procedury ładowania jest umieszczenie w specjalnym otworze w bocznej ściance urządzenia naboju skierowanego pociskiem w stronę dźwigni. Następnym etapem jest naciśnięcie dźwigni. I to wszystko. Później należy całość powtórzyć aż do skutku, czyli załadowania pełnego magazynka lub wyczerpania zapasu amunicji.
Kolejne etapy ładowania magazynka za pomocą ładowarki Universal Pistol Loader. Najpierw trzeba ustawić rolki i dopasować je w ten sposób, aby delikatnie przylegały do ścian magazynka. Następnym krokiem jest podpięcie magazynka. Kolejnym etapem jest dokręcenie śruby dociskowej: magazynek powinien pewnie trzymać się w gnieździe urządzenia. Później należy umieścić nabój pociskiem do przodu w oknie ładowarki. Naciśnięcie na dźwignię spowoduje załadowanie amunicji.
Nabój prawidłowo umieszczony w urządzeniu powinien pociskiem podpierać szarą dźwignię dopychającą
Ściśnięcie dźwigni głównej wynosi go w stronę magazynka
Pierwszy opór czuje się, gdy tylna część naboju zostanie wciśnięta do magazynka. W tym momencie ramię główne opiera się o szarą dźwignię dopychającą. Dalsze ściskanie spowoduje posuwisty ruch naboju w tył
UPL w akcji
Producent twierdzi, że umieszczanie nabojów w magazynku przy wykorzystaniu Mag Charger Universal Pistol Loader przebiega dwukrotnie szybciej i potrzeba do tego dwukrotnie mniej siły, niż w przypadku normalnego ładowania z ręki. Po chwili użytkowania pozostaje się z tym zgodzić.
Obsługa urządzenia jest prosta i przyjemna, palce nie kaleczą się o metalowe szczęki magazynka, tempo również jest szybsze, niż przy zwykłym ładowaniu ręcznym. Testowałem ładowarkę na magazynkach pistoletów Glock, Heckler & Koch (SFP9 i USP) i Ceska Zbrojovka (P-10 C) i wszystkie próby zakończyły się sukcesem.
AR-15 Speed Loader
Ładowarka AR-15 Speed Loader jest urządzeniem znacznie większym, bardziej masywnym i nie tak uniwersalnym. Długość 230 mm, szerokość 110 mm i wysokość 160 mm oraz masa 740 g – a załadowana maksymalną liczbą amunicji i z podpiętym magazynkiem zwiększa się nawet do kilograma – oznacza, że już nie trzyma się go w ręce, a opiera na stole.
Producent informuje, że do AR-15 Speed Loader jest dostosowany do wszystkich magazynków standardu AR-15/M16. Umożliwia ładowanie amunicją 5,56 mm x 45/.223 Remington, 5,2 mm x 47/.204 Ruger lub 7,62 mm x 35/.300 BLK.
W przeciwieństwie do ładowarki do magazynków pistoletowych AR-15 Speed Loader nie jest małym doręcznym urządzeniem. Aby zabrać go na strzelnicę konieczna będzie odpowiednio większa torba
50 nabojów
Do urządzenia można załadować maksymalnie 50 nabojów. W przypadku amunicji pakowanej luzem można użyć do tego załączonej tacki. Dlaczego akurat pięćdziesiąt, a nie trzydzieści lub sześćdziesiąt, co wystarczałoby albo na jeden albo na dwa standardowe magazynki 30-nabojowe?
Odpowiedź jest prosta, większość wytwórców dostarcza naboje 5,56 mm x 45 i podobne w opakowaniach wyposażonych w plastikową lub styropianową wytłoczkę mieszczącą 50 sztuk amunicji (pięć rzędów po 10 nabojów w każdym). Wystarczy takie pudełko umieścić na podłożu, na naboje nasunąć AR-15 Speed Loader i odwrócić całość, a grawitacja zrobi resztę.
Ładowanie
Pierwszym etapem ładowania magazynka przy użyciu ładowarki AR-15 Speed Loader jest wysunięcie górnej pokrywy urządzenia
Później trzeba wyciągnąć popychacz, co odblokowuje podajnik amunicji
Następnie należy przytrzymując podajnik wewnątrz korpusu zablokować go w tylnym położeniu naciskając na popychacz. Kolejnym etapem jest umieszczenie amunicji w odpowiednich otworach. Naboje sprzedawane luzem można załadować do podajnika po prostu odpowiednio przechylając urządzenie. Dalszym krokiem jest podpięcie magazynka i sprawdzenie, czy zatrzask zablokował go w urządzeniu
Tutaj rozpoczyna się sam proces ładowania – należy wyciągnąć i ponownie wcisnąć popychacz, aby wprowadzić do środka 5 sztuk amunicji. Jeśli odskakuje, możliwe że nie obejdzie się bez energicznego uderzenia go wnętrzem dłoni. Czynność należy powtarzać, aż wszystkie pięcionabojowe serie znajdą się w środku magazynka
Po załadowaniu odpowiedniej liczby amunicji należy zwolnić zatrzask, aby usunąć magazynek z gniazda. Sprawne ładowanie magazynków przy użyciu AR-15 Speed Loader wymaga odrobiny doświadczenia, gdyż na kolejnych etapach elementy pracują z wyraźnym oporem. Niemniej amunicja ładowana jest właściwie i bez większych problemów
Po załadowaniu podajnika amunicyjnego AR-15 Speed Loader nabojami należy podpiąć magazynek do gniazda znajdującego się po lewej stronie urządzenia. Teraz czas na nieco pracy fizycznej. Samo napełnianie wymaga ruchu popychacza, umieszczonego z boku naprzeciwko magazynka. Jedno naciśnięcie powoduje załadowanie pięciu sztuk amunicji.
Po dwóch, trzech próbach użytkownik opanowuje technikę i ładowanie staje się już bezproblemowe. Uważać trzeba tylko na to, aby nie cofać popychacza za daleko, gdyż sprężyna wypychająca podajnik z amunicją może przesunąć go poza korpus. Przydałaby się jakaś blokada zapobiegająca temu zjawisku.
Drugim mankamentem są zacięcia występujące gdy w rzędach podajnika nie będzie pięciu nabojów. Wówczas może się zdarzyć, że przewracająca się amunicja zablokuje urządzenie. Jest to jednak zacięcie bardzo łatwe do usunięcia, a nawet można mu zapobiegać odpowiednio ustawiając ładowarkę pod kątem.
15 sekund
Testowałem urządzenie opracowane przez Caldwell Shooting Supplies na magazynkach z korpusami z tworzywa sztucznego Lancer L5 Advanced Warfighter Magazine i Magpul PMAG30 AR/M4 GEN M3 i na standardowym wojskowym modelu z aluminiowym pudełkiem USGI. Wszystkie dały się załadować bezproblemowo.
I faktycznie jest znacznie szybciej: AR-15 Speed Loader umożliwia umieszczenie wszystkich 30 nabojów w magazynku w czasie poniżej 15 sekund. Sześć ruchów popychaczem i cała amunicja jest w środku.
Podsumowanie
Obie ładowarki Caldwell Shooting Supplies bez wątpienia przyśpieszą proces ładowania. Po przeczytaniu instrukcji i kilku próbach obsługa staje się prosta i intuicyjna. Urządzenia ułatwią życie strzelcom i instruktorom, a otarcia na palcach od szczęk magazynka staną się wspomnieniem przeszłości. Co istotne, czas poświęcony dotąd na uciążliwe ładowanie dla całej gromadki niecierpliwych kursantów można przeznaczyć na szkolenie i strzelanie.
Dziękujemy przedsiębiorstwu Specshop za przekazanie ładowarek Caldwell Shooting Supplies do testów
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.