Koncerny Boeing i Saab Defence and Security poinformowały o udanym teście nowego pocisku artyleryjskiego GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb), podczas którego rażono ruchomy cel w odległości ponad 100 km.
System uzbrojenia GLSDB składa się z silnika rakietowego pocisku rakietowego M26 DPICM klasy ziemia-ziemia i precyzyjnej bomby szybującej GBU-39 SDB I. System został zaprezentowany m.in. podczas paryskich targów Eurosatory 2018. /Zdjęcie: Remigiusz Wilk
GLDBS został zaprezentowany przez Saab podczas paryskich targów Eurosatory 11-16 czerwca 2018. Pierwszy pełnowymiarowy test miał zostać przeprowadzony w 2017 we współpracy z Centrum Badań i Rozwoju Systemów Lotniczych i Rakietowych US Army (U.S. Army Aviation and Missile Research Development and Engineering Center, AMRDEC). Prace nad systemem rozpoczęły się jeszcze w 2011, a Saab dołączył do programu w sierpniu 2014.
System uzbrojenia, ważący łącznie 270 kg, składa się z silnika rakietowego, pocisku rakietowego M26 DPICM (Dual-Purpose Improved Conventional Munition) klasy ziemia-ziemia i precyzyjnej bomby szybującej GBU-39B SDB I (Small Diameter Bomb). Został zaprojektowany do wystrzeliwania z ciężkich, wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M270A1/C1 MLRS i lżejszych M142 HIMARS.
Zasada działania systemu polega na wystrzeleniu pocisku na wysokość ponad 12 km (40 tys. stóp) i odległość 17 km za pomocą silnika pocisku M26, po czym następuje uwolnienie ważącej 113 kg (250 funtów) bomby SDB I i wypuszczenie jej skrzydeł, przeznaczonych do manewrowania. Następnie, bomba jest kierowana za pomocą nawigacji INS/GPS (z modułem SAASM), a w fazie terminalnej laserowo z celnością 1 m za pomocą elektronicznego zapalnika i głowicy odłamkowo-burzącej o masie 93 kg. Czas trwania lotu SDB I wynosi 8 minut, dlatego rozważano zastosowanie łącza danych, korygującego lot. Jej głowica bojowa może spenetrować 91 cm zbrojonego betonu. Pierwsze, wstępne testy zespołu napędowego M26 zostały przeprowadzone w lutym 2015 na poligonie FMV Vidsel w regionie Norrbotten na północy Szwecji (Land Ceptor przetestowany w Szwecji, 2018-05-29)
Zasięg maksymalny jest oceniany na 150 km, czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecna amunicja artyleryjska, stosowana w systemach MLRS i HIMARS, dorównując balistycznym pociskom rakietowym MGM-140 Army Tactical Missile System (AtacMS) i oferując jednocześnie niższe koszty jednostkowe. Na targach AUSA 2016, przedstawiciele Boeinga deklarowali, że istnieje możliwość wydłużenia zasięgu do 200 km, w przypadku zastosowania innego materiału pędnego do silnika pocisku M26. Znajduje się on w fazie badań w U.S. Army Fires Center of Excellence w Fort Sill. Jest to istotne z puntu widzenia planów modernizacyjnych amunicji artyleryjskiej US Army (Modernizacja artylerii US Army, 2018-04-02;Testy Excalibura na Krabie?, 2018-04-12).
Z racji, iż Boeing opracował już kilka wariantów bomb SBD, niewykluczona jest możliwość zastosowania różnych głowic bojowych, w tym FLM (Focused Lethality Munition) z pół-aktywnym systemem kierowania laserowego, stosowanego w lotniczej amunicji precyzyjnej JDAM. Sprzyja temu ponowne uruchomienie produkcji bomb szybujących na zlecenie Departamentu Obrony na początku października 2017 dla samolotów bliskiego wsparcia powietrznego AC-130W Stinger II. Pojawienie się nowej amunicji artyleryjskiej zbiega się także z wycofywaniem przez wiele państw pocisków M26, z racji iż może wykorzystywać zakazaną konwencją CCM (Convention on Cluster Munitions) z 2008 subamunicję kasetową.
Boeing i Saab nie podają kosztu jednostkowego pocisku systemu GLSDB, jednak wiadomo iż koszt pojedynczej bomby SDB I wynosił 40 tys. USD (145 tys. zł), zgodnie z budżetem USAF z 2016. Dla porównania koszt jednego pocisku balistycznego AtacMS Block IA to 1,3 mln USD (4,71 mln zł) zgodnie z budżetem US Army z 2014. Oczekuje się, że koszt jednostkowy GLSDB będzie wyższy niż SDB I, ale powinien być niższy od kosztu pojedynczego, standardowego pocisku kierowanego M31 GMLRS Unitary, który wyniósł 115 351 USD (418 tys. zł) w 2015.
Wartą odnotowania jest również oficjalna propozycja producentów, złożona podczas kieleckich targów MSPO w 2017 w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii Sił Zbrojnych RP na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (DMO WWR) WR-300 Homar. System GLSDB miałby stanowić dodatkowe uzbrojenie polskich 6-prowadnicowych wyrzutni, które mogłyby zostać zamocowane na dowolnym nośniku, z racji wyboru Raytheona jako preferowanego partnera programu z zestawami HIMARS.