Od 25 do 26 września w Lublinie odbyła się trzecia edycja Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic – Granice 2019. Wiodącym partnerem merytorycznym wydarzenia była Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), a także podlegająca jej Służba Celno-Skarbowa.
W Lublinie prezentowały się spółki m.in. z branży obronnej. Targi odwiedziły delegacje Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej i służb mundurowych. Prowadzone były indywidualne rozmowy przedstawicieli służb mundurowych z wystawcami oraz zaproszonymi gośćmi
Granice to jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone prezentacji formacji działających na granicach. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji i targów było bezpieczeństwo finansowe i gospodarcze na polskich granicach oraz granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.
Robert Głowacki, prezes Targów Lublin, powiedział podczas inauguracji, że stolica województwa lubelskiego w coraz większym stopniu staje się miejscem, gdzie służby mundurowe mogą się spotkać i rozmawiać o bezpieczeństwie. Wspominał przy tym kwietniową Konferencję i Targi Służby Więziennej, która odbyła się pod nazwą #Więziennictwo2019 (Oferta Cenzin dla SW, 2019-03-29).
Pierwszego dnia odbył się m.in. pokaz grupy realizacyjnej Służby Celno-Skarbowej / Zdjęcia: Targi Lublin
Krajową Izbę Skarbową reprezentowała Dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów, Magdalena Rzeczkowska, w imieniu nadinsp. Piotra Walczaka. Zwróciła uwagę, że Krajowa Administracja Skarbowa to nie tylko nadzór nad podatkami, ale także troska o bezpieczeństwo granic. Podkreśliła, że podległy ministrowi finansów KAS, walczy m.in. z taki zjawiskami jak przemyt amunicji czy broni, ale także przemyt nielegalnych środków leczniczych i narkotyków.
Na konferencji dyskutowano o planach dotyczących modernizacji infrastruktury kolejowej na granicy. O sześciu typach granic opowiedział gość specjalny Targów Lublin, były wiceminister obrony Izraela i emerytowany generał doktor Ephraim Sneh.
Omawiano sprawny przepływ towarów na przykładzie wspólnych działań biznesu i administracji. Dopełnieniem konferencji były targi, podczas których zaprezentowało się blisko sześćdziesięciu producentów szeroko rozumianego wyposażenia, urządzeń i technologii, przeznaczonych dla funkcjonariuszy służb granicznych, celnych oraz kontroli sanitarnej i weterynaryjnej na granicach.
Podczas otwarcia Sylwester Tułajew, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślał, że współpraca KAS i Straży Granicznej jest kluczowa, kiedy mówimy o bezpieczeństwie granic. Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek dodał, że granice to jest wyzwanie, ale to jest też nasza przewaga, coś czego nie mają inni.
Wydarzenie było zorientowane zwłaszcza na pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej (SG), a także innych służb mundurowych. W Lublinie pojawili się także funkcjonariusze Służby Więziennej (SW), Policji, Straży Ochrony Kolei (SOK) oraz Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) (Detektory sejsmiczne AMSTA dla SG, 2019-08-15).