W środę, 15 maja 2024, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w kongresie Impact’24, podczas którego powiedział, że przed Polską, Europą i światem stoją największe wyzwania od czasu zakończenia II wojny światowej. To prestiżowe wydarzenie gospodarczo-technologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym biorą udział przedstawiciele największych globalnych firm, decydenci polityczni, wybitni naukowcy oraz światowej klasy eksperci.
Zdjęcia: Krzysztof Niedziela/CO MON
Szef MON wziął udział w debacie pn. Nowe oblicza zagrożeń. Rola obrony narodowej w dynamicznym świecie.
Wspólnota, odwaga i siła – te trzy wartości i te trzy wektory muszą nam towarzyszyć podczas podejmowania decyzji. Żyjemy tu i teraz. Mamy swoje wyzwania. Nie zapominamy o naszej historii. Tylko z niej się uczymy i czerpiemy. W 20. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej, w 25. rocznicę wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz 75. rocznicę utworzenia NATO przed Polską, Europą i światem stoją największe wyzwania od czasu zakończenia II wojny światowej. Potrzebujemy silnej armii, wspólnoty europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Potrzebujemy pomocy dla Ukrainy, a Ukraina potrzebuje naszej pomocy – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas kongresu Impact’24.
Polska będąc członkiem NATO oraz Unii Europejskiej jest i pozostanie niezależnym, niepodległym i samodzielnym państwem. Jednocześnie musimy wzmacniać nasze bezpieczeństwo w wymiarze wspólnotowym. Powinna w Europie powstać specjalna rada ds. bezpieczeństwa i przemysłu obronnego, nowy komisarz z kompetencjami i budżetem 100 mld euro na rzeczy przemysłu zbrojeniowego. Należy również tworzyć siły szybkiego reagowania oraz dzielić się obroną powietrzną i przeciwrakietową. Europa musi zmierzyć się z tymi wyzwaniami, aby w razie potrzeby obronić nasze wspólne wartości – podkreślił w swoim wystąpieniu Wiceprezes Rady Ministrów.
Impact’24 skupia ok. 6 000 osób, w tym 650 mówców, którzy w swoich dyskusjach poruszają takie tematy jak: obronność i cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, cyfrowa przyszłość.
Europa, Polska i każdy kraj nie mogą oswoić się z wojną. To wynika z kilku powodów, przede wszystkim z tych cywilizacyjnych. (…) I pomoc humanitarna i militarna jest pomocą bezwarunkową. W sprawach gospodarczych oczekujemy partnerstwa i solidarności oraz spełniania określonych warunków przez przedsiębiorstwa ukraińskie. Nie dyskutujemy o pomocy humanitarnej i militarnej ze względów cywilizacyjnych i sprawy bezpieczeństwa naszego państwa. Jesteśmy gotowi wydawać więcej na zbrojenia. Dziś przeznaczamy rekordowe 4% PKB na modernizację i transformację. Tworzymy nowe komponenty wojsk, jak Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, komponent wojsk medycznych, czy wojska bezzałogowe. Formułujemy dowództwo transformacji, aby jeszcze lepiej współdziałać w ramach zmieniającej się cywilizacyjnie, jakościowo i technologicznie polskiej armii – zaznaczył szef MON.
Podczas zwiedzania targów wicepremier W. Kosiniak-Kamysz spotkał się z żołnierzami Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, którzy na kongresie wystawili punkt promocyjno-informacyjny.
Informacja prasowa
Galeria zdjęć:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.