W środę, 3 kwietnia, amerykańska marynarka wojenna (US Navy) poinformowała, że we współpracy z marynarką wojenną (US Navy) przeprowadzono po raz pierwszy jednoczesny test czterech pocisków przeciwokrętowych AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) przeciwko celom chronionym przez zaawansowaną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową.
Podczas 12. zintegrowanego testu (12th Integrated Test Event) US Navy była w stanie zademonstrować wysoką skuteczność najnowszych pocisków przeciwokrętowych począwszy od planowania misji, poprzez integrację tzw. kill chain, czyli kolejno wykrycia, namierzenia, identyfikacja i zniszczenia celu oraz oceny ataku. Wszystkie cele misji zostały osiągnięte, co wzmocniło duże zaufanie do możliwości tego uzbrojenia i jego siły ognia.
Kontynuujemy inwestycje w projektowanie i rozwój zdolności LRASM do prowadzenia walki przeciw okrętom nawodnym, aby zapewnić żołnierzom rozwiązania bezpieczeństwa XXI wieku, których potrzebują, aby zakończyć swoje zadanie i bezpiecznie wrócić do domu – powiedziała Lisbeth Vogelpohl, dyrektor programu LRASM w Lockheed Martin Missiles and Fire Control. To wydarzenie było świadectwem naszego zaangażowania w dostarczanie niezawodnych produktów, które działają za każdym razem, zapewniając tym, którzy służą, że są gotowi.
ITE-12 był kolejnym „dużym krokiem” w ewolucji LRASM. Udany test był sprawdzianem najnowszej konfiguracji pocisków manewrujących i położył podwaliny pod przyszłe zwiększone możliwości.
Pociski przeciwokrętowe LRASM dotąd zostały zintegrowane z bombowcami strategicznymi B-1B Lancer i samolotami pokładowymi F/A-18E/F Super Hornet. Planowana jest ich integracja z samolotami wielozadaniowymi F-35 Lightning II, a także z samolotami patrolowymi i zwalczania okrętów podwodnych P-8A Poseidon. Z kolei w kooperacji z australijską spółką Thales Australia, Lockheed Martin opracuje technologie dla pocisków w wersji bazowania okrętowego LRASM-SL (Long Range Anti-Ship Missile – Surface Launch).
LRASM wyposażono w głowicę odłamkowo-burzącą o masie 450 kg, a przy poddźwiękowej prędkości osiągać ma cele nawodne w odległości do 930 km. Za ulepszony system naprowadzania odpowiada spółka BAE Systems.
LRASM jest morskim wariantem lotniczych pocisków manewrujących AGM-158A JASSM o zasięgu 370 km i AGM-158B JASSM-ER o zasięgu ponad 925 km. Obecnie trwają prace nad trzecią generacją pocisków o zasięgu nawet 1600-1900 km, oznaczoną jako AGM-158D JASSM-XR (Extreme Range).
Poza US Navy i USAF, na zakup 200 pocisków LRASM zdecydowała się Australia, a zainteresowanie wyrażają Wielka Brytania, Singapur, Kanada czy Japonia (ta ostatnia rozważa rezygnację z ewentualnego zakupu).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.