Pokaz optyki, sprzętu i broni strzeleckiej
Strzelnica taktyczna Pawłów jest miejscem cyklicznych szkoleń długodystansowych organizowanych przez Centrum Strzeleckie Deer. Instruktorami są odnoszący sukcesy zawodnicy Deer Sniper Team, w tym major rezerwy Wojtek Jagielski – współtwórca szkoły snajperów Wojska Polskiego – pierwszego kursu i cyklu szkolenia strzelców wyborowych.
300-metrowa oś strzelecka w Pawłowie to dobre miejsce do rozpoczęcia przygody ze strzelectwem długodystansowym. Na zdjęciu chronograf LabRadar i karabin powtarzalny SAKO TRG-22 z tłumikiem i celownikiem Kahles
Optyka
Strzelnicę podzielono na pięć osi strzeleckich, na każdej prezentowany był inny sprzęt. Na 300-metrowym torze zaprezentowano karabiny precyzyjne skompletowane z celownikami optycznymi Swarovski Optik X5i 3,5-18x50P i Z8i 1-8×24 oraz Kahles K525i 5-25×56, K624i 6-24×56 i K16i 1-6×24. Najciekawsza była luneta Swarovski dS 5-25×52. Wspomaga celowanie dzięki wbudowanemu dalmierzowi laserowemu. Urządzenie wyświetla odpowiednią poprawkę zależną od dystansu do celu i używanej przez strzelca amunicji.
Celownik Swarovski Optik dS z wbudowanym dalmierzem laserowym. Urządzenie samodzielnie zaznacza na siatce jaką poprawkę należy przyjąć dla danego celu
Cele zobaczyć można również było przez pokaźną modułową lunetę obserwacyjną Swarovski HD BTX 95 o powiększeniu 30-70x. Rodzina BTX Składa się z bazy z dwoma okularami i obiektywów o średnicy 65, 85 i 95 mm o różnym powiększeniu. Do tych ostatnich za pomocą odpowiednich adapterów można tez zamocować aparaty fotograficzne marek Sony, Canon i Nikon lub inne akcesoria.
Zainteresowanie budziła przystawka termowizyjna Night Pearl SEER 35 z oferty przedsiębiorstwa COLT Wrocław. Co ciekawe, SEER 35 do strzelań treningowych nie wymaga użycia celów generujących podwyższoną temperaturę. Mocowanie na obiektywie lunety jest szybkie i nie powoduje konieczności zmiany nastaw.
Lekka przystawka termowizyjna Night Pearl SEER 35 prezentowana przez COLT Wrocław
SEER 35 nie wymaga specjalistycznych celów do treningu. W obiektywie widoczna zwykła papierowa tarcza sylwetkowa
Wyniki na tarczach rozmieszczonych na osi 300 m można było obserwować za pomocą bezprzewodowego systemu Konsberg Target Systems o zasięgu 1200 m, przywiezionego przez ArmyTec. Zestaw składający się z solidnego wyświetlacza, kamery i elektroniki przekazującej obraz mieści się w średniej wielkości polimerowej walizce.
System Konsberg to nie tylko kamera tarczowa, ale rozbudowane urządzenie pozwalające na ocenę poszczególnych strzałów i ich serii
Broń precyzyjna
Centrum Strzeleckie Deer i ArmyTec zaprezentowały bawarskie powtarzalne karabiny snajperskie Unique Alpine TPG-3 A4 opracowane w ramach amerykańskiego konkursu Precision Sniper Rifle na nowe uzbrojenie komandosów-snajperów US Special Operations Command (US SOCOM). Wielokalibrowa broń jest dostosowana do zasilania amunicją .308 Winchester/7,62 mm x 51, .300 Winchester Magnum/7,62 mm x 67 i .338 Lapua Magnum/8,6 mm x 70. Na niektórych TPG-3 A4 osadzono tłumiki dźwięku Ase Utra i Unique Alpine z oferty przedsiębiorstw RWS Cetus i ArmyTec.
Karabin Unique Alpine TPG-3 A4 w osadzie Cadex z celownikiem Kahles. Wyniki na tarczy obserwować można było na ekranie systemy Konsberg z oferty ArmyTec
Fiński tłumik Ase Utra zamocowany na prezentowanej broni
Karabiny Unique Alpine ze względu na swoje przeznaczenie charakteryzują się zwiększoną tolerancją na zabrudzenia, warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Są też wyposażone w pełni regulowane i składane na bok kolby. Na łożu można osadzić szereg dodatków za pomocą specjalnego systemu mocowania szyn akcesoryjnych. Część karabinów TPG-3 A4 zmodyfikowano przez wymianę osady na model Cadex Dual Strike ze stopu aluminium. Łoża o polepszonej ergonomii także dostarczył RWS Cetus.
Na osi długodystansowej pokazano też dwa inne karabiny powtarzalne – duński Schultz & Larsen Tactical oferowany przez Centrum Strzeleckie Deer i hiszpański Bergara B14 BMP z warszawskiej Incorsy. Obydwie konstrukcje występowały w odmianach do amunicji .308 Winchester.
Tactical z 6-nabojowym magazynkiem to konstrukcja wywodząca się z wcześniejszych myśliwskich modeli Schultz & Larsen. Oferowany jest z komorą zamkową wykonaną ze stopu aluminium (400 g lżejsza) lub stali i wyposażoną w standardzie w odcinek uniwersalnej szyny akcesoryjnej. Broń wyposażono w wyczynowy dwuoporowy spust duńskiego producenta, pierwsze wybranie pokonuje 60% oporu. Karabin ma 740-mm wymienną lufę o średnicy 27 mm i można go dostosować do 10 rodzajów amunicji, do .358 Norma Magnum włącznie. Broń ma polimerową lekką osadę z regulacją podpory policzkowej.
Na osi długodystansowej znalazło się też coś czysto dla myśliwych, czyli sztucer Shultz & Larsen z celownikiem Swarovski
Bergara B14 BMP (Bergara Match Precision) to broń kierowana do strzelców sportowych. To relatywnie niedrogi model będący dobrą propozycją dla osób chcących zacząć przygodę ze strzelectwem długodystansowym. Broń zasilana jest z 5-nabojowego magazynka pudełkowego standardu AICS. B14 BMP może być wyposażona w fabryczną regulowaną kolbę z zmianą położenia stopki i podpolicznika lub też dowolną komercyjną kolbę od AR.
Szczególną uwagę przyciągnął należący do Tomasza Meketiuka z Deer Sniper Team karabin SAKO TRG-22 z tłumikiem dźwięku, zasilany poddźwiękową amunicją .308 Winchester o obniżonym ładunku prochowym. To rozwiązanie eliminuje charakterystyczny huk pocisku przekraczającego barierę dźwięku.
Wszystkie prezentowane podczas pokazu konstrukcje zasilane były amunicją Lapua dostarczoną przez spółkę Incorsa.
Włoski karabin precyzyjny Bergara B14 BMP z zamocowanym celownikiem Kahles
Strzelbowy Parcour
Na sąsiednim stanowisku Incorsa zaprezentowała cztery strzelby wraz z amunicją ELEY. Chętni mogli spróbować swoich sił na ciekawie zorganizowanym torze. Parcour to typ statycznej dyscypliny strzelbowej, polegającej na strzelaniu do rzutków o różnych trajektoriach wyrzucanych z kilku stanowisk. W Pawłowie było to sześć celów, do których można było oddać do dwunastu strzałów. Poszczególne cele miały różny poziom trudności i wymagały odmiennych technik.
Chętni mogli zmierzyć się z ciekawym torem parcourowym – bardzo ciekawą dyscypliną strzelbową
Strzelcy mieli do wyboru trzy włoskie boki, w tym Fair SLX 800 kalibru 12 z grawerowaną baskilą z czokiem XP100 oraz samopowtarzalny Benelli Raffaello Diamond. Jedna ze strzelb (ta akurat zostałą wyprodukowana przez Berettę i należała do zawodnika CS Deer) wyposażona była we w pełni regulowaną kolbę francuskiej marki Shoot-Off. Tego typu akcesoria wykorzystywane są przez profesjonalistów, którym zależy na idealnym dostosowaniu broni do indywidualnej budowy ciała i techniki strzelania.
Bocki i model samopowtarzalny z oferty Incorsa wraz z amunicją sportową ELEY. Wyróżniający się egzemplarz to Beretta z francuską kolbą Shoot-Off
Na kolejnej osi rozmieszczono strzelbowy tor dynamiczny. Osoby początkujące oraz doświadczeni strzelcy mogli wypróbować poprawioną w oparciu o komponenty Toni System strzelbę samopowtarzalną Breda B12Xi. Na torze rozstawiono sześć reaktywnych celów po obu stronach ścieżki. Na koniec pozostawiono obrotowy cel typu Texas Star, który należy ostrzeliwać od najwyższej blachy, aby zminimalizować ruch pozostałych i jak najmniej utrudnić sobie ich trafienie.
Przedstawiciele redakcji mieli okazję po raz pierwszy zapoznać się z torem dynamicznym, na którym ustawiono ruchomy cel reaktywny typu Texas Star
Rekreacyjnie
Kolejne stanowisko pozwalało nieco odpocząć od sportowego klimatu pokazu. Przedsiębiorstwo szkoleniowe Security Consulting zaprezentowało kolekcję broni strzeleckiej używanej podczas szkoleń strzeleckich. Wystawiono kilka modeli pistoletów samopowtarzalnych, między innymi BUL 1911 Classic oraz modyfikowany Glock 34 z rodziny MOS (Modular Optic System) – wyposażony w kolimator Vortex i poprawiony mechanizm spustowy oparty o części Zev Technologies. Uwagę zwracał wojskowy karabinek M16A1 z zachowaną funkcją ognia ciągłego, a także samopowtarzalny AR-15 Armalite przygotowany przez Edwina Zielińskiego z Centrum Strzeleckiego Deer do strzeleckich konkurencji dynamicznych.
Na stanowisku Security Consulting można było się zrelaksować strzelając rekreacyjnie między innymi z pistoletu BUL 1911 Classic
Jedną z dostępnych konstrukcji był zmodyfikowany karabinek Armalite, należący do jednego z zawodników Centrum Strzeleckiego Deer
Na skrajnej osi prezentowane były dwa modele łuków bloczkowych o różnym naciągu i rozmiarach – Hoyt Klash i PSE Dominator 3D. Uczono techniki postaw łuczniczych, celowania i bezpiecznej dla użytkownika i sprzętu obsługi łuku.
Ze skrajnego stanowiska nie rozlegał się żaden huk, ponieważ na nim prezentowano łuki bloczkowe i uczono podstaw łucznictwa
Podsumowanie
Spotkanie na Strzelnicy Taktycznej Pawłów należącej do Centrum Strzeleckiego Deer było doskonałą okazją do zapoznania z elementami oferty kilku czołowych polskich dystrybutorów broni strzeleckiej i akcesoriów. Marki Swarovski i Kahles reprezentował Marcin Ogórek, Centrum Strzeleckie Deer – Adela Lepsy, Incorsa – Dariusz Dąbrowski, ArmyTec – Tomasz Pagacz, COLT Wrocław – Konrad Porowski, a Deer Sniper Team – Tomasz Meketiuk.
Militarny Magazyn MILMAG dziękuje organizatorom za zaproszenie na imprezę