W niedzielę, 17 listopada, spółka Albatros z Gdańska opublikowała nagranie wideo z przeprowadzenia akcji wydobycia zatopionego dźwigu Eberswalde z dna Morza Bałtyckiego. Operacja, zrealizowana w maju 2023, została zarejestrowana kamerą z bezzałogowca. Wcześniej na łamach MILMAG-u opisywaliśmy akcję wydobycia okrętu podwodnego eks-ORP Kondor (Spółka Albatros wydobyła dawny okręt podwodny Kondor).
Jesienią 2022 roku, na wysokości Karwia/Dębki, zatonął dźwig portowy na torze wodnym. Uderzenie o dno na głębokości 23 metrów spowodowało liczne uszkodzenia w konstrukcji. Sam dźwig, ze względu na swoje rozmiary, stanowił potencjalną przeszkodę dla żeglugi statków o dużym zanurzeniu.
Wizja lokalna przeprowadzona przez doświadczonego nurka, operatora kamery – rejestrującej położenie i wszystkie detale związane z aktualnym stanem dźwigu oraz głównego inżyniera, sprawdzającego pod wodą możliwości mocowań, grubości stali, stabilności zachowanych łączeń w osobie Przemysława Ulatowskiego – właściciela spółki Albatros z Gdańska.
Zaraz po niej w ruch poszła dokumentacja techniczna, obliczenia wag, wymiarów, środków ciężkości i typowo inżynierska praca przygotowawcza. W efekcie powstał dokładny plan, podzielony na etapy i uwzględniający kilka zmiennych, opisujący krok po kroku każde kolejne działanie w szczegółach. Operacja prowadzona po konsultacji z Urzędem Morskim w Gdyni i ustaleniu z zastępcą Dyrektora zakresu niezbędnych prac.
Cała operacja podzielona była na kilka etapów:
- Etap 1 – rozpoznanie
- Etap 2 – przygotowanie w terenie
- Etap 3 – wydobycie
- Etap 4 – dokumentacja powykonawcza
Prace nurkowe przy wydobyciu koordynował Łukasz Zorn – Anchor Diving. Część główna operacji prowadzona była z pokładu dźwigu pływającego Maja i z jednostek pomocniczych. Cała operacja trwała blisko 48 godzin.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.