14 lipca spółka Rafael Advanced Defense Systems wraz z wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) spółką Mesko, porozumiały się w sprawie wspólnej produkcji przenośnych zestawów przeciwpancernych Spike SR (krótkiego zasięgu).
Spike SR jest przeznaczony do działań lądowych na szczeblu plutonu oraz do wsparcia operacji specjalnych. Może być łatwo przenoszony przez pojedynczego żołnierza. Konstrukcja pozwala na odpalenie w ciągu kilku sekund od zimnego rozruchu / Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
Broń ma być oferowana i produkowana w ramach prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia programu Pustelnik, którego celem jest kupno lekkich pocisków przeciwpancernych dla Sił Zbrojnych RP (również dla Wojsk Obrony Terytorialnej). Zgodnie z porozumieniem komponenty pocisku mają być produkowane w Polsce, dzięki czemu Mesko będzie częścią globalnego łańcucha dostaw również pocisków Spike SR (Oferta Rafaela w programie Ottokar-Brzoza [Aktualizacja], 2020-06-22; Więcej Rosomaków-S dla WP, 2020-05-01).
Gal Papier, Szef Marketingu i Rozwoju Biznesu w dziale Rafael Precision Tactical Weapon Systems podkreślił że: Przyszła decyzja, by wyposażyć polską armię w Spike SR daje nie tylko przewagę operacyjną, przewyższenie specyfikacji wymagań programu Pustelnik, ale też korzyści ekonomiczne dla miejscowej gospodarki, ponieważ jest to dalsze zacieśnienie współpracy przemysłowej pomiędzy Mesko i Rafaelem, dzięki czemu Mesko będzie częścią globalnego łańcucha dostaw pocisków Spike SR, ponieważ komponenty pocisku będą produkowane w Polsce, nie tylko dla rynku lokalnego, ale też dla klientów eksportowych.
Spike SR to jednorazowy zestaw składający się z przeciwpancernego pocisku kierowanego, odpalanego z wyrzutni naramiennej. Jest przeznaczony do zwalczania celów na dystansie ponad 2000 metrów. Dzięki małej masie (10 kg), może go przenosić pojedynczy żołnierz. Można go używać zarówno w dzień i w nocy w każdych warunkach pogodowych (od –35℃ do 55℃; Próby Spike SR, 2020-01-15).
Pocisk uzbrojono w tandemową głowicę kumulacyjną (HEAT), połączoną z prekursorem przeznaczonym do niszczenia pancerza reaktywnego (ERA). Jak podaje Rafael Spike-SR ma być zdolny do zwalczania wszystkich typów pojazdów opancerzonych, w tym czołgów podstawowych.
Spike SR jest najmniejszym wariantem rodziny pocisków Spike, które są używane przez siły zbrojne 34 państw w świecie, w tym 19 krajów NATO. Do tej pory na całym świecie dostarczono ponad 34 000 pocisków Spike różnego typu, z czego odpalono ponad 6000, zarówno podczas szkolenia, jak i w trakcie działań bojowych. Wojsko Polskie używa wariantu Spike LR od około 15 lat. Produkcja komponentów i montaż końcowy pocisku, prowadzony w Polsce przez Mesko od 2003 (Spike w Suwałkach, 2020-02-24).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.