30 sierpnia izraelskie przedsiębiorstwo Rafael Advanced Defence Systems ujawniło swój najnowszy przeciwpancerny pocisk kierowany (ppk) Spike ER2. Broń jest rozwinięciem 170-mm Spike ER.
Rafael ADS poinformował, że prace nad ppk Spike ER2 zakończą się jeszcze w 2018. Pocisk będzie oferowany jako uzbrojenie dalekiego zasięgu dla śmigłowców uderzeniowych / Zdjęcie: Rafael Advanced Defence Systems
Spike ER2 bazuje na tym samym pocisku rakietowym co poprzednia wersja, dlatego też masa całkowita, kaliber i jednostka napędowa są niezmienione. Nowością jest wprowadzenie bezprzewodowego dwukierunkowego łącza danych, opartego o lekkie nadajniki radiowe niskiej częstotliwości pracujące w czasie rzeczywistym. Analogiczne rozwiązanie wprowadzono w wersji Spike NLOS i LR2. Umożliwia to rażenie celów znajdujących się poza polem widzenia operatora przy wykorzystaniu współrzędnych dostarczonych przez inne systemy rozpoznawcze (Eurosatory 2018: Nowości od Rafaela, 2018-06-04, Sand Cat Stormer z ppk Spike NLOS, 2018-06-01).
Zasięg Spike ER2 w przypadku odpalenia z pokładu śmigłowca jest zwiększony do 16 km. Umożliwia to zmiana oprogramowania optymalizującego trajektorię lotu pocisku, zmniejsza zużycie paliwa. Zmodernizowana wersja została opracowana przede wszystkim jako uzbrojenie pozwalające razić cele z poza zasięgu przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych.
Nie wymagająca chłodzenia głowica optoelektroniczna wysokiej rozdzielczości ma zwiększony zasięg i wbudowaną wielozakresową funkcję śledzenia w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Jeżeli jeden z kanałów jest niedostępny, śledzenie automatycznie jest przenoszone na drugi dzięki funkcji hot swap.
W ofercie pojawi się również uproszczona wersja wykorzystująca dotychczasowe łącze światłowodowe z przeznaczeniem dla platform morskich i lądowych o zasięgu rażenia do 10 km. (Spike LR2 dla Australii, 2018-05-30, Spike LR po testach w Rumunii, 2017-12-20).
Prace nad Spike ER2 zakończą się jeszcze w 2018, jednak certyfikacja bezprzewodowego łącza danych nastąpi nie wcześniej niż w 2019. Pierwsze odpalenie z wyrzutni umieszczonch na trójnogu i śmigłowcu zostały już przeprowadzone. Rozwój nowej generacji pocisków Spike został zapoczątkowany ponad 4 lata temu. Obecnie trwają prace nad udoskonaleniem pocisków Spike NLOS.
Przedsiębiorstwo chce zaproponować pociski Spike ER2 dla niemieckich śmigłowców Airbus (EC665) Tiger. W ramach modernizacji MLU mają zostać zmodernizowane do standardu Mk III. Pociski mogą trafić także do śmigłowców starszej wersji używanych przez siły zbrojne Hiszpanii i Australii. Spike ER2 mogą również zostać zaoferowane w ramach modernizacji dla polskich śmigłowców Mi-24D/W i W-3 Sokół (Łotwa zamawia Spike, 2018-02-12).
Pocisk wystrzel-i-zapomnij Spike ER jest rozwinięciem Spike LR o zasięgu zwiększonym z 4 do 8 km, większą tandemową głowicą kumulacyjną lub odłamkowo-burzącą, odmiennym silnikiem rakietowym i zdublowanym systemem naprowadzania (głowica optoelektroniczna, pracująca w podczerwieni i kamera telewizyjna CCD).