W czwartek, 29 sierpnia 2024, Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało o odbiorze nieujawnionej partii 4,6-mm pistoletów maszynowych Heckler & Koch MP7A2, które zamówiono w październiku ub. r.
Litewskie pistolety są kompletowane z tłumikami dźwięku i kolimatorem spółki Aimpoint / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Litwy
2 października 2023 została zawarta umowa o wartości 1,56 mln EUR z dostawami w ciągu 72 miesięcy. Heckler & Koch była jedynym oferentem. Niemniej we wczorajszym komunikacie prasowym czytamy, że umowa miała wartość 1,3 mln EUR, co sugeruje niewykorzystanie opcji. Jak dalej czytamy, broń została wybrana ze względu na jej właściwości taktyczne i techniczne, takie jak masa, szybki ciągły ogień i penetracja.
Jak podkreśla litewski resort obrony, zakupy uzbrojenia realizowane są nie tylko zgodnie z długoterminowymi planami rozwoju potencjału sił zbrojnych, ale także w odpowiedzi na potrzeby zmieniającej się codziennie sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz wnioski wyciągnięte z Ukrainy (Rozpoczęto budowę koszar niemieckiej 45. Brygady Pancernej Litwa, Litwa i Polska kupią przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, Litwa wycofuje się z konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej).
Wcześniej pistolety te trafiły na wyposażenie różnych formacji mundurowych (wojskowych i policyjnych) w Algierii, Australii, Austrii, Brunei, Czechach, Estonii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Indonezji, Irlandii, Japonii, Jordanii, Malezji, Niemczech, Norwegii, Omanu, Papui Nowej Gwinei, Republiki Korei, Serbii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, USA, i co ciekawe – Watykanu (wariant MP7A1 w Gwardii Szwajcarskiej, obok pistoletów SIG Sauer P220 i Glock 19 oraz karabinów szturmowych SIG SG 552).
Opis
MP7A2 to 4,6 mm pistolet maszynowy zaliczany do klasy PDW (Personal Defence Weapon) ze względu na swoje wyjątkowo kompaktowe rozmiary. Konstrukcja wywodzi się z wymogów NATO powstałych w 1989 roku, mówiących o potrzebie stworzenia małogabarytowej broni zasilanej amunicją zdolną do penetracji miękkich osłon balistycznych (jak Kevlar).
Zdjęcie: Heckler & Koch
Amunicja 4,6 mm x 30 powstała w 1999 roku, a MP7 trafił do produkcji w roku 2001. Amunicja ta konkurowała w programie z belgijską amunicją 5,7 mm x 28, stworzoną przez FN wraz z pistoletem maszynowym P90. Dostępnych jest kilka rodzajów tej amunicji, oferowanych przez różnych producentów. Niemiecka odmiana DM11 cechuje się pociskiem o stalowym rdzeniu pokrytym miedzianym płaszczem. W testach z użyciem celu NATO CRISAT (płyta z tytanu o grubości 1,6 mm z 20 warstwami Kevlaru), wariant ten wykazał zdolność przebicia na dystansie 200 m.
W konstrukcji MP7 w szerokim stopniu zastosowano polimer. Broń działa na zasadzie odprowadzaniu gazów prochowych przez boczny otwór w lufie na system tłokowy o krótkim skoku, powodujący odryglowanie zamka obrotowego przez cofnięcie suwadła. Zamek jak i suwadło przywodzą na myśl te z karabinka G36. MP7 zasilany jest z magazynków pudełkowych różnej pojemności, umieszczanych w chwycie pistoletowym.
MP7 cechuje się obustronnymi manipulatorami (bezpiecznik/selektor rodzaju ognia, zatrzask zespołu ruchomego), wysuwaną kolbą oraz zestawem mechanicznych przyrządów celowniczych, umieszczanych na wierzchniej szynie Picatinny. W odmianie MP7A2 wybranej przez Litwinów, składany chwyt przedni z MP7/MP7A1 zastąpiony został odcinkiem szyny Picatinny. Szyny tego rodzaju umieszczone są również po bokach, umożliwiając montaż akcesoriów w postaci latarek czy wskaźników laserowych.
Dane techniczne:
Długość – kolba złożona/rozłożona | 420-640 mm |
Szerokość | 55 mm |
Wysokość | 170 mm |
Długość lufy | 180 mm |
Masa | 2000 g |
https://twitter.com/Lithuanian_MoD/status/1829143961002295441