1 sierpnia 2023 nowa spółka dołączyła do Grupy WB. Jest to śląskie przedsiębiorstwo, które pod nazwą WB Composite będzie centrum kompetencyjnym w zakresie rozwoju, wytwarzania i badań zaawansowanych struktur kompozytowych na potrzeby Grupy. Spółka specjalizuje się również w produkcji strukturalnych paneli do budowy statków kosmicznych. Spółka zwiększy potencjał wytwórczy Grupy WB w dziedzinie systemów bezzałogowych dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej oraz specjalistycznego laboratorium umozliwiających wytwarzanie i badanie zarówno gotowych struktur jak i tzw. preimpregnatów.
Bogdan Traczyk, prezes Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej, i Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB, podpisali dzisiaj umowę finalizującą zakup Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego przez Grupę WB.
Cieszę się niezmiernie, że zakładane przeze mnie dziesięć lat przedsiębiorstwo dołączy do znanej polskiej grupy przemysłowej. To sukces Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej, którego misją jest promocja innowacyjnych rozwiązań, rozwój gospodarki regionu i stymulowanie przedsiębiorczości, poinformował podczas podpisywania umowy Bogdan Traczyk, prezes GAPR.
Do Grupy WB dołączyła dzisiaj nowa spółka. Zostanie centrum kompetencyjnym w zakresie wytwarzania i rozwoju zaawansowanych struktur kompozytowych. Będzie to zatem kolejne innowacyjne przedsiębiorstwo Grupy WB na Śląsku, którego potencjał pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć nasze zdolności produkcyjne systemów bezzałogowych, powiedział Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB.
Przedsiębiorstwo z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach jest jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków wytwarzania struktur kompozytowych. Spółka ma rozbudowane laboratorium badawcze i wielkopowierzchniowe pomieszczenie czyste (clean room). Wykorzystując autoklawy o długości 10m i średnicy 3m oraz 5m długości i średnicy 2,5m śląskie przedsiębiorstwo może wytwarzać duże struktury z laminatu o wysokiej jakości. Sam cykl utwardzania od ułożenia w formie poprzez obróbkę w autkolawach na wyjęciu z formy skończywszy trwa około 8 godzin. Nastepnie struktury są obrabiane, nawiercane i frezowane przez obrabiarki CNC w celu uzyskania gotowych modułów.
Dzięki wprowadzonym procedurom spółka produkuje gotowe elementy lub komponenty o ściśle określonych parametrach i bardzo wysokiej jakości, także „kosmicznej” – space grade. Wytwarza strukturalne panele przekładkowe z poszyciem aluminiowym i z włókna węglowego, wykorzystywane do budowy głównych konstrukcji satelitów i statków kosmicznych. Partnerem WB Composite w programach kosmicznych jest spółka Thales Alenia Space-France. W ramach współpracy polskie przedsiębiorstwo od 2018 wytworzyło panele strukturalne dla satelity telekomunikacyjnego SPACEBUS NEO. Obecnie w Czechowicach-Dziedzicach produkowane są równiez elementy strukturalne dla teleskopu roentgenowskiego ATHENA (Advanced Telescope for High Energy Astrophysics).
Śląska spółka ma kompetencje do tworzenia oprzyrządowania i zaawansowanych, zrobotyzowanych urządzeń produkcyjnych. Opracowało także własne rozwiązania inteligentnych struktur kompozytowych, które dzięki wbudownym światłowodom pozwalają na szybką i zautomatyzowaną dignostykę umozliwiająca wykrycie mikrouszkodzeń wewnątrz laminatu. W produkcji laminatu wykorzystuje się elastyczny półprodukt tzw. prepreg, z którego tworzy sie potem struktury utwardzane w autoklawie. Większość wytwórców struktur kompozytowych zamawia prepregi u poddostawców, natomiast polska społka zamierza wytwarzać wszystkie komponenty i półprodukty we własnym zakresie. Ma to umożliwić autorska linia produkcyjna rozwijana przez zakłady miedzy innymi dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Co więcej WB Composite posiada jedyne, tak rozbudowane centrum badawcze w Polsce.
Grupa WB dotychczas zamawiała kompozyty od zewnętrznych dostawców, z regionu. Obecnie dzięki przejęciu nowej spółki będzie miała własnego dostawcę działającego w ramach Grupy, który zabezpieczy dostawy na potrzeby rosnącej produkcji bezzałogowców oraz umożliwi prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Dzięki temu nie tylko skróci się lańcach dostaw ale również pozwoli to Grupie WB rozwijać kompetencje w dziedzinie technologii kosmicznych.
Zdjęcia: Grupa WB