9 kwietnia europejski koncern General Dynamics European Land Systems (GDELS) poinformował o udanych testach kołowych bojowych wozów piechoty Piranha V z bezzałogową wieżą Elbit UT30 Mk2, wyposażoną w 30-mm armatę automatyczną ATK Mk 44 Bushmaster II i 7,62-mm karabin maszynowy. Jest to jedna z sześciu konfiguracji, które trafią na wyposażenie wojsk lądowych Rumunii (Forţele Terestre Române). Jednocześnie Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało, że dostawy pierwszych kbwp są opóźnione.
Rumunia zdecydowała się na zakup 227 kbwp Piranha V w 6 konfiguracjach, z których 197 powstanie w zakładach Uzina Mecanică București w Măgurele. / Zdjęcie: GDELS
Próby statyczne i dynamiczne kbwp Piranha V odbyły się 28 marca na norweskim poligonie wojskowym Rena, leżącym w okręgu Hedmark na wschodzie kraju. Co ciekawe, egzemplarz testowanej wieży został wyprodukowany w Rumunii. Pierwsza partia, 8 pojazdów dla wojsk lądowych, została dostarczona pod koniec listopada 2018, by mogły wziąć udział z okazji święta Wielkiego Zjednoczenia Rumunii (Duńskie Piranha V w linii, 2019-04-05).
Konsorcjum GDELS-MOWAG nie zrealizowało w pełni dostawy pierwszej transzy liczącej 36 pojazdów. Zgodnie z zapisami umowy z 12 stycznia 2018 o wartości ponad 1 mld USD (3,8 mld zł), wszystkie miały zostać dostarczone w ciągu 12 miesięcy. Sześć z nich miało zostać zmontowanych w zakładach Uzina Mecanică București (UMB) w Măgurele, będących częścią państwowej grupy zbrojeniowej ROMARM. W związku z powyższym Ministerstwo Obrony Rumunii wystosowało 60-dniowe ultimatum, a po dalszych opóźnieniach będzie domagać się odszkodowania.
Porozumienie o współpracy otwierające drogę do uruchomienia produkcji licencyjnej i transfer technologii kbwp Piranha V w Rumunii zostało zawarte 10 października 2017. Obejmowało budowę linii montażowych w UMB i szkolenie 25 członków personelu zakładów w siedzibie GDELS w Szwajcarii, a także utworzenie lokalnego centrum obsługi pojazdów, szkolenie załóg pojazdów i dostawy symulatorów dla kierowców. Produkcja wielkoseryjna w rumuńskich zakładach miała rozpocząć się w 2019.
Analiza
Zgodnie z ujawnionymi informacjami wariant wieży UT30 Mk2 dla Rumunii został pozbawiony możliwości przenoszenia przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk). Tamtejsze siły zbrojne dysponują jednak około 1000 ppk Spike ER i 950 Spike LR dla śmigłowców uderzeniowych IAR 330 SOCAT i gąsienicowych bwp MLI-84M.
Jednocześnie, wojska lądowe Rumunii planują zakup co najmniej 342 transporterów piechoty Agilis, które powstaną w ramach konsorcjum Romanian Military Vehicle Systems (RMVS) z udziałem rumuńskiego skarbu państwa i niemieckiej spółki Rheinmetall Landsysteme (RLS). Program rozpoczęto 4 maja 2017, ale został opóźniony z powodu rozbieżności dotyczących finansowania prac. Wniosek o przyznanie środków na prace badawczo-rozwojowe złożono dopiero 5 czerwca 2018. Prototyp ma powstać w 2020, a do 2029 zastąpić obecnie używane transportery TAB-71, TAB-77 i B33 Zimbru.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.