Safe Place 2022
Podczas trzydniowych obrad uczestnicy kongresu Safe Place 2022 wysłuchają wystąpień oraz paneli dyskusyjnych związanych m.in. ze zmieniającą się sytuacją w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, obiektów podlegających obowiązkowej ochronie, a także innych obiektów użyteczności publicznej.
– Głównym zagadnieniem tegorocznej konferencji jest bezpieczeństwo obiektów w obliczu zagrożeń asymetrycznych, takich jak działania hybrydowe lub terroryzm. Będziemy prowadzili także dyskusję na temat przygotowania obiektów do wojny, a także wokół zagadnień zarządzania kryzysowego prowadzonego w cyberprzestrzeni – zaznaczył Jarosław Stelmach, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i właściciel firmy Safety Project.
Nowością wprowadzoną w tej edycji jest warsztatowa formuła części wydarzenia. Została zaplanowania w drugim dniu kongresu, a obejmować będzie m.in. pierwszą pomoc w reagowaniu na zamachy, ewakuację, reagowanie na zamachy masowego zabójcy oraz bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne budynków.
– Rok temu mówiłem o znaczeniu odporności struktur. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym momencie. Spowodowała to nie tylko agresja Rosji na Ukrainę, ale też atak na położoną poza obszarem objętym działaniami wojennymi infrastrukturę krytyczną Nord Stream. Pokazał on, że konflikt wchodzi w nową fazę. Mam nadzieję, że kongres pomoże nam w lepszym przygotowaniu na te zagrożenia i dzięki niemu będziemy mogli skuteczniej się nim przeciwstawiać – otwierając kongres powiedział Grzegorz Matyasik, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które objęło patronat honorowy nad wydarzeniem.
W tegorocznej edycji tego największego w Polsce wydarzenia związanego z bezpieczeństwem obiektów użyteczności publicznej uczestniczy ponad 300 osób. Wśród nich są m.in. dyrektorzy instytucji państwowych i samorządowych, przedstawiciele służb, osoby zarządzające bezpieczeństwem w urzędach, na uczelniach, w instytucjach kultury, szpitalach i w innych obiektach publicznych, przedstawiciele nauki, eksperci zajmujący się̨ tematyką bezpieczeństwa i antyterroryzmu, osoby związane z instytucjami bezpieczeństwa narodowego oraz sektorem ochrony osób i mienia, a także projektanci i specjaliści w zakresie zabezpieczeń́ technicznych.
Uczestnicy kongresu na licznych stoiskach w przestrzeniach ośrodka konferencyjnego mogą również zapoznać się z ofertami wielu firm świadczących usługi związane z szeroko pojętym zapewnieniem bezpieczeństwa obiektów. Policja zapewniła natomiast gościom kongresu pokaz sprzętu i wyposażenia.
Organizatorami wydarzenia są: Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania – Wojskowa Akademia Techniczna, Dolnośląski Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Społeczno-Prawnych we Wrocławiu – Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie oraz Safety Project sp. z o.o.
Magazyn Militarny MILMAG jest partnerem medialnym Kongresu.