28 listopada 2023. W Petersburgu opracowano nowy dwuzadaniowy quadrokopter o nazwie własnej „Wiatr” (Беспилотный летательный аппарат БПЛА «Ветер») o czym śpiesznie w swoim porannym komunikacie podała rosyjska agencja informacyjna TASS. W przyszłości nowa konstrukcja ma zastąpić chińskie drony zakupione przez ochotników w rosyjskich oddziałach. O tym przedsięwzięciu poinformował agencję szef laboratorium bezzałogowych statków powietrznych firmy „Kotlin-Novator” Władysław Udalcow. „Kotlin-Nowator” to spółka akcyjna zajmująca się rozwojem, produkcją, serwisem gwarancyjnym i modernizacją systemów nawigacji lotniczej i ich podzespołów do pojazdów transportowych, wojskowych statków powietrznych, statków powietrznych specjalnego przeznaczenia i bezzałogowych statków powietrznych dla klientów krajowych i zagranicznych.
Zdjęcie: Spółka Akcyjna „Kotlin-Novator”
Ponadto firma produkuje elementy pokładowego sprzętu elektronicznego do różnych typów samolotów i helikopterów. Produkcja firmy opiera się na zastosowaniu zaawansowanych procesów technologicznych, nowoczesnych technik i urządzeń, zapewniających pełny cykl życia produktu od opracowania do masowej produkcji.
Głównym wyznacznikiem polityki spółki „Kotlin-Novator” jest zapewnienie jakości i niezawodności swoich produktów. Aby osiągnąć te cele przedsiębiorstwo stworzyło i utrzymuje system zarządzania jakością certyfikowany w Systemie „Oboronsertifika” na zgodność z wymaganiami norm GOST ISO 9001-2015 oraz GOST RV 0015-002-2012 (to rosyjski standard, który wszedł w życie 1 stycznia 2013 roku, zawiera model rozwoju, wdrażania, działania, analizy i doskonalenia systemu zarządzania jakością (QMS) w przedsiębiorstwach wojskowo-technicznych).
Według twórców quadrokoptera, „Wiatr” został opracowany jako alternatywa dla chińskich bezzałogowych lekkich komercyjnych konstrukcji, będąc jednocześnie UAV (unmanned aerial vehicle – bezzałogowy system powietrzny) o podwójnym zastosowaniu. Quadrocopter jest własnym autorskim opracowaniem firmy, którego jak do tej pory nie było w portfolio spółki. Dron przeznaczony jest do działań na bliskich dystansach. Przy masie 1,8 kg jest w stanie unieść 1 kg ładunku użytkowego. System posiada przeciwzakłóceniowy kanał sterujący oraz składaną konstrukcję. Prędkość maksymalna wynosi 78 km/h. Do celów rozpoznawczych „Wiatr” posiada kamerę z sześciokrotnym zoomem i kątem widzenia 93 stopni na zawieszeniu stabilizowanym żyroskopowo. Do wykorzystania jako dron szturmowy, posiada specjalne miejsca do mocowania systemu zwalniającego ładunki w tym wybuchowe.
Teraz to urządzenie wchodzi do masowej produkcji. Następnie będziemy go optymalizować i unowocześniać. W przyszłym roku planujemy produkować około 100 zestawów miesięcznie. Wzrost wolumenów produkcji będzie uzależniony od kolejności i rozbudowy produkcji – oświadczył Udalcow.
Jak zauważyli przedstawiciele spółki, dron ten będzie przydatny również na rynku cywilnym, zainstalowany na nim sprzęt pozwala na kręcenie wysokiej jakości materiałów wideo i fotograficznych z lotu ptaka.