We wtorek, 8 października 2024, Koncern Kałasznikow poinformował w swoim komunikacie prasowym, że 5,45-mm subkarabinek AM-17 (w indeksie GRAU: 6P74), zmodyfikowany na podstawie doświadczeń z wojny w Ukrainie, trafi do produkcji seryjnej w przyszłym roku. Broń rozwijano od 2017 oraz testowano w 2018 początkowo na potrzeby rosyjskiej Federalnej Służby Ochrony (FSO), Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) oraz Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej (Rosgwardii).
Zasilany nabojem 5,45 mm x 39, subkarabinek AM-17 (Automat Małogabaritnyj) zaprojektowano jako następcę AKS-74U. Masa broni wynosi 2,5 kg, czyli o 0,2 kg mniej, niż w przypadku starszej konstrukcji.
Opracowano także wyciszany karabinek specjalny AMB-17 (Awtomat Małogabaritnyj Bezszumnyj) do amunicji 9 mm x 39, który także przeszedł chrzest bojowy w Ukrainie, o czym informowano 8 kwietnia br.
Dotąd Zakład Budowy Maszyn w Iżewsku realizował produkcję eksperymentalną karabinka AM-17, gdyż Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zmieniło wymagania taktyczno-techniczne na AMB-17.
Na 10. Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym Armia-2024 w Kubince pod Moskwą, który odbył się w dniach 12-18 sierpnia br. Koncern Kałasznikow zaprezentował prototyp AM-17 z już dokonanymi zmianami, opracowany w wyniku analizy użycia broni podczas działań wojennych w Ukrainie i informacji zwrotnych od użytkowników.
Po wprowadzeniu karabinku AM-17 do masowej produkcji, Koncern Kałasznikow planuje rozpocząć prace nad nowymi modelami broni strzeleckiej, zarówno do zastosowań wojskowych, jak i myśliwskich, zgodnie z tym nowym wzorem, w tym z nowymi komorami nabojowymi (już teraz opracowano strzelbę samopowtarzalną Sajga-AM, która została wyprodukowana w limitowanej partii).
AM-17 i AMB-17 otrzymały polimerową komorę spustową z gniazdem magazynka, monolityczną aluminiową komorę zamkową oraz polimerowe łoże. W obu konstrukcjach kolby składają się na prawą stronę. Przycisk zwalniający ich zatrzask umieszczony jest centralnie, w przedniej części, tuż za komorą zamkową.
Karabinki AM-17 i AMB-17 zostały wyposażone w przełączniki rodzaju ognia połączone z bezpiecznikiem (nastawy: OD – zabezpieczony, AW – ogień ciągły, PR – ogień pojedynczy) umieszczone po obu stronach komory spustowej, obsługiwane kciukiem ręki na spuście. Rękojeść napinania może być umieszczona z lewej lub z prawej strony komory zamkowej.
Na szczycie komory zamkowej znajdują się długie uniwersalne szyny Picatinny, umożliwiające montaż optycznych i optoelektronicznych przyrządów celowniczych lub składanych przyrządów mechanicznych, a do boków łoża można dokręcać dodatkowe, krótkie szyny montażowe.