W piątek, 27 października, rosyjska państwowa agencja prasowa TASS poinformowała, że Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej (WKS) odebrały w tym roku nowe śmigłowce, w tym pierwsze zmodernizowane ciężkie transportowe wiropłaty typu Mi-26T2W (w kodzie NATO: Halo).
Prototyp Mi-26T2W w 2019 / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Dowódca lotnictwa wojsk lądowych gen. Igor Romanow powiedział w wywiadzie dla dziennika Krasnaja Zwiezda, że w tym roku, zgodnie z harmonogramem, odebrano pewną liczbę nowych śmigłowców Ka-52M, Mi-28NM, Mi-8AMTSz, Mi-8MTW-5M i rzeczone Mi-26T2W. Jest to pierwsze publiczne potwierdzenie rozpoczęcia dostaw największych i najcięższych produkowanych seryjnie śmigłowców na świecie o klasie udźwigu do 20 ton lub do 82 w pełni wyekwipowanych żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych WDW (Zmodernizowany rosyjski Ka-52M nad Ukrainą, Armia-2020: Premiera Mi-171Sz Sztorm, Wkrótce próby Mi-8AMTSz-WN).
Śmigłowiec został opracowany przez Moskiewskie Zakłady Śmigłowcowe im. Mila – obecnie wchodzące w skład Narodowego Centrum Inżynierii Śmigłowcowej, wraz z biurem konstrukcyjnym Kamowa, a całość należy do holdingu Wiertalioty Rossii (Połączenie Mila i Kamowa).
Mi-26T2W to ulepszony wariant Mi-26T2 (oblatany w 2011 i produkowany od 2015), który oprócz wcześniej montowanego systemu walki radioelektronicznej BREO-26, otrzymał nowy pakiet awioniki NPK90-2W umożliwiający wykonywanie lotów w trybie automatycznym (lot do zaplanowanego punktu i wykonywanie manewrów podejścia do lądowania), system samoobrony rodziny Ł370 Witebsk (Prezydent-S), fotele przeciwwybuchowe oraz nowe systemy nawigacji i łączności satelitarnej GŁONASS (a także kompatybilnych z GPS). Kabinę, podobnie jak w Mi-26T2, wyposażono w wielofunkcyjne kolorowe wyświetlacze z możliwością użycia gogli noktowizyjnych podczas wykonywania nocnych operacji (Pierwsza umowa eksportowa Mi-38T).
Prototyp Mi-26T2W oblatano w sierpniu 2018. Na początku kwietnia 2019 poinformowano o zakładowych zakończeniu prób w locie (pierwotnie w 2019 miała rozpocząć się produkcja seryjna). Wariant ten nie jest oferowany na eksport przez holding Wiertalioty Rossii.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, WKS Rosji użytkują 33 śmigłowce Mi-26/Mi-26T/2 (brak informacji o ich użyciu w wojnie przeciwko Ukrainie), a zamówionych jest 15 kolejnych (choć według deklaracji wiceministra obrony Aleksieja Kriworuczki z 2019 – planowano pozyskanie 10). Ponadto, 10 kolejnych śmigłowców użytkuje Gwardia Narodowa (Rosgwardia, dawne Wojska Wewnętrzne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych). W 2020 jeden Mi-26T2 zamówiło Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.