4 kwietnia br. niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że jej włoska spółka-córka Rheinmetall Italia z Rzymu opracowała nowy wielofunkcyjny system radarowy Oerlikon AMMR (AESA Multi-Mission Radar), przeznaczony do wykrywania bezzałogowców i innych niedużych celów (C-UAS) na krótkich (SHORAD) i bardzo krótkich dystansach (VSHORAD). Radar jest gotowy do produkcji seryjnej.
Niemiecka grupa Rheinmetall AG zaprezentowała nowy wielofunkcyjny system radarowy Oerlikon AMMR, przeznaczony do wykrywania m.in. bezzałogowców na krótkich i bardzo krótkich dystansach / Zdjęcie: Rheinmetall AG
Nowy radar grupy Rheinmetall AG jest odpowiedzią na bardzo wymagające trendy i nowe technologie zagrożenia z powietrza na krótkich i bardzo dystansach. Oerlikon AMMR skutecznie wykrywa i identyfikuje bezzałogowe statki powietrzne klasy mikro i mini, pociski rakietowe, artyleryjskie oraz moździerzowe atakujące pod dużym kątem (C-RAM), a także pociski przeciwlotnicze i manewrujące. Dzięki adaptacyjnym, w pełni cyfrowym technikom kształtowania wiązki w paśmie S, Oerlikon AMMR automatycznie wykrywa, klasyfikuje i śledzi pełne spektrum zagrożeń powietrznych.
Według Rheinmetall, radar wielofunkcyjny Oerlikon AESA to najnowocześniejszy modułowy radar oferujący wysoką wydajność i łatwość obsługi, a także możliwość integracji z szeroką gamą platform. Może śledzić i klasyfikować wiele zagrożeń jednocześnie. Oerlikon AMMR jest przeznaczony do działania w trybie stacjonarnym lub w ruchu, nawet w środowisku zagrożeń i warunkach zagłuszania. Co więcej, jest wyposażony w najnowocześniejsze elektroniczne środki zaradcze (ESM). Oprogramowanie radar jest w definiowane, z konfiguracją zdolną do adaptacji do konkretnego scenariusza operacyjnego. Można go będzie łatwo zaktualizować w przyszłości, aby dotrzymać tempa ze zmieniającymi się scenariuszami zagrożeń.
W lutym 2022 spółka Rheinmetall Italia zorganizowała dzień otwarty, aby zademonstrować nowy radiolokator Oerlikon AMMR. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich cztery rodzajów włoskich sił zbrojnych – wojsk lądowych (Esercito Italiano), wojsk lotniczych (Aeronautica Militare), marynarki wojennej (Marina Militare) i korpusu karabinierów (Arma dei Carabinieri) – większość przedstawicieli Sekretariatu Generalnego Ministerstwa Obrony Włoch (Segretariato Generale della Difesa), personel Policji Państwowej (Polizia di Stato) i prezydencja Rady Ministrów.
Informacja prasowa