29 kwietnia niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że jej spółka-córka Rheinmetall Waffe Munition (oddział Fronau) dostarczyła trzechsetny zestaw pasywnego systemu obrony okrętów MUSS (Multi Ammunition Softkill System) (Rheinmetall dostarczy bomby Mk 82-EP).
Niemiecka spółka Rheinmetall Waffe Munition dostarczyła trzechsetnyzestaw pasywnego systemu obrony okrętów MUSS, który trafił do marynarki wojennej Finlandii / Zdjęcie: Rheinmetall AG
Trafił on do marynarki wojennej Finlandii (Merivoimat), która co ciekawe była również pierwszym użytkownikiem wprowadzonego w 2002 do służby systemu. Obecnie system MASS jest w użyciu w marynarkach wojennych co najmniej czternastu państw, w tym także Niemiec, Kanady, Pakistanu, Nowej Zelandii, Norwegii, Omanu, Szwecji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich Peru i Korei Płd. Może być użytkowany na jednostkach pływających każdej klasy, operujących na oceanach i morzach (w tym zamkniętych; Blue Water), wodach przybrzeżnych (Green Water) i rzekach (Brown Water).
MASS jest w pełni zautomatyzowanym systemem, zapewniającym skuteczną ochronę przed nowoczesnymi kierowanymi pociskami rakietowymi dzięki różnym czujnikom, obejmującym cały zakres fal widma elektromagnetycznego (ultrafioletowego, laserowego, podczerwonego i radarowego). System jest integrowany z okrętowym systemem zarządzania walką (CMS, Combat Management System) lub może funkcjonować samodzielnie.
MASS jest wyposażony w wyrzutnię (w konfiguracji od jednej do sześciu), która mieści trzydzieści dwa ładunki specjalne Omni Trap, czyli amunicji kombinowanej kalibru 80 mm x 360 z nabojem przeciwradiolokacyjnym o zwiększonej liczbie dipoli, imitujących odbicie radarowe chronionej jednostki i ładunkiem termicznym symulującym jej charakterystyki fizyczne.
Każda z wyrzutni ma własną jednostkę sterowania i interfejs danych. Rheinmetall Waffe Munition opracowała dwa nowe warianty systemu MASS: MASS_OCR (Off-board Corner Rockets) oraz MASS_ISS (Integrated Sensor Suite). Pierwszy wykorzystuje dodatkowe wyrzutnie reflektorów kątowych rozstawianych w odległości 35-850 m od chronionej jednostki, imitując jej sygnaturę radiolokacyjną przez jedną minutę. Drugi natomiast został zaprojektowany dla okrętów pozbawionych systemów walki radioelektronicznej jako samodzielny zestaw czujników do wykrywania zagrożeń – w jego skład wchodzi pasywny system walki elektronicznej REKa-50 (Rheinmetall ESM Ka-Band), pracujący w paśmie Ka (w spektrum częstotliwości radaru milimetrowego).
Jak podkreśla grupa Rheinmetall AG, jej spółki są dostawcami kompleksowych zestawów walki elektronicznej, od systemów zakłócających z amunicją do nich (wabikami), czujnikami, systemami zarządzania i sterowania. Liczba wyrzutni jest w pełni skalowalna i może zostać dostosowana do oczekiwań klienta. Wszystkie są połączone w jeden system i kontrolowane przez algorytmy ogniowe. Obejmują one także system czujników ostrzegających przed promieniowaniem radarowym i laserowym, taktyczne jednostki sterujące i zasilania.