We wtorek, 12 grudnia, Bundeswehra zleciła firmie Rheinmetall za pośrednictwem Bw Bekleidungsmanagement GmbH dostawę 15 008 sztuk dodatkowych hełmów typu „Hełm bojowy sił specjalnych”. Jak wynika z komunikatu firmy Bw Bekleidungsmanagement GmbH opublikowanego 8 grudnia 2023 r. na europejskiej platformie zakupowej TED, odpowiednia umowa na dostawę obejmującą 205 000 szt. hełmów została powiększona o dodatkowe 15 008 egzemplarzy opcjonalnych hełmów.
Zdjęcia: Bundesministerium der Verteidigung, BMVg
„Hełm bojowy sił specjalnych” w rozumieniu Bundeswehry to znany model hełmu typu Batlskin Viper amerykańskiego producenta Galvion, z którym firma Rheinmetall nawiązała współpracę handlową w Niemczech w 2020 roku. Pod koniec 2020 roku w ramach umowy ramowej zawartej z firmą Rheinmetall zakupiono 15 000 szt. hełmów jako „pośrednie rozwiązanie w zakresie hełmów bojowych”.
W ciągu ostatnich trzech lat od podpisania powyższej umowy Bundeswehra zawarła kilka następnych kontraktów z firmą Rheinmetall na dostawę łącznie 313 000 hełmów. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. wymienione powyżej zamówienie na 205 000 „ciężkich hełmów bojowych sił specjalnych” zostało zrealizowane w trybie bezprzetargowym bez wcześniejszego rozpoznania konkurencyjnych ofert na zasadzie zawarcia umowy z jednym wykonawcą, którym została firma Rheinmetall Soldier Electronics GmbH mająca swoją siedzibę w mieście Stockach nad Jeziorem Bodeńskim w Badenii-Wirtembergii w Niemczech.
W uzasadnieniu takiej formuły zamówienia Bundeswehra podała, że „zlecane są dodatkowe dostawy wprowadzonej już pozycji zamówienia”, co „jest już przedmiotem istniejącej umowy ramowej pomiędzy klientem a wykonawcą od 2021 r., a także umowy pomiędzy BAAINBw, a tym samym wykonawcą od marca 2022 r.”. Ponadto: „tylko firma tu wskazana […] jest w stanie dostarczyć wybrany hełm bojowy w wymaganych ilościach, gdyż jest wyłącznym partnerem handlowym zamawiającego. Zatwierdzanie produktów innych producentów prowadziłoby do niezgodności technicznej i nieproporcjonalnych trudności technicznych w użytkowaniu i konserwacji.” W dokumentacji przetargowej argumentuje się również powyższe działanie faktem, że „specyfikację produktu […] – podobnie jak cały proces udzielania zamówień – należy postrzegać obiektywnie w kontekście aktualnej, naglącej sytuacji w zakresie polityki bezpieczeństwa po ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę”. Proces zakupowy powinien także służyć stworzeniu „swobody dalszej dystrybucji hełmów bojowych z zapasów Bw”.
Według wcześniejszej zapowiedzi wykonawcy umowy tj. firmy Rheinmetall, 205 000 sztuk hełmów powinno zostać dostarczonych do 2025 roku. Oznacza to, że „rozwiązanie tymczasowe” jakim było zamówienie tak dużej partii hełmów bojowych stało się praktycznie rozwiązaniem trwałym. Co ciekawe, zamówione i zakupione hełmy dla armii niemieckiej (Bundeswehry) nie mają w dalszym ciągu w niej konkretnego oznaczenia. Osłona ta znana jest obecnie jedynie pod nazwą „Hełm bojowy dla sił zbrojnych”. W sumie niemieckie siły zbrojne zakupiły od Rheinmetall SE GmbH 328 008 sztuk takich hełmów.
Dla porządku należałoby wspomnieć, że na terenie Niemiec znajdują się trzy poważne przedsiębiorstwa o światowej renomie produkujące indywidualne wyposażenie ochrony osobistej w tym hełmy bojowe. Firma Schuberth została założona w 1922 roku w Brunszwiku w Dolnej Saksonii . Obecnie ma siedzibę w Magdeburgu nad Łabą i zatrudnia około 300 pracowników. Jej najnowszym obecnie produktem jest seria hełmów o oznaczeniu M100. Stosunkowo jeszcze niedawno firma z Magdeburga współpracowała z Amerykanami z firmy 3M, która to była właścicielem innego producenta hełmów czyli firmy Ceradyne. Ich drogi jednak rozeszły się po kilkuletnim raczej nietrafionym epizodzie. Firma do niedawna była głównym dostawcą hełmów bojowych typu 826 dla wojsk lądowych i typu 828 dla niemieckich spadochroniarzy. Poza tym Schuberthy 826 były dostarczane do Holandii i Belgii jako podstawowe ogólnowojskowe balistyczne osłony głowy żołnierzy tych państw.
Drugim dostawcą i producentem hełmów bojowych jest Busch PROtective. Busch to firma założona przez Egona Buscha w 1981 roku. Obecnie na potrzeby armii firma produkuje modele hełmów serii AMP-1 w wersjach High Cut i Full Cut. Na MSPO 2023 można było zobaczyć ich rzadszy model o linii bocznej Mid Cut. Firma skupiła się na dostawie hełmów głównie dla jednostek policyjnych i wyspecjalizowanych grup kontrterrorystycznych. Firma ma swoją wytwórnię w USA, która realizuje zlecenia produkcji z terenu Ameryki Północnej.
Wielką trójkę niemieckich wytwórców bojowych nakryć głowy zamyka Mehler Protection ( jeszcze niedawno Mehler Vario System) będąca częścią Mehler Systems. Firma ma siedzibę w Fuldzie położonej w środkowo wschodniej Hesji. Obecnie Mehler Protection skupiło się na jednym modelu hełmu typu OMEGA tłoczonym w dwóch wersjach: High Cut i Mid Cut przy czym ten ostatni krój bardziej odpowiada linii Full Cut/ Low Cut. Takie nazewnictwo tj. Mid Cut jest zrozumiałe gdyż do niedawna nazwa Low Cut była przypisana głębokiemu modelowi hełmu H5 wykonanemu z hybrydy prawdopodobnie tytanowo polietylenowej. Oba modele zbliżone są budową profili do wcześniejszych modeli H5 w obu wersjach wykrojowych. Głównymi odbiorcami hełmów H5 i starszych modeli były jak dotychczas jednostki specjalne policji niemieckiej oraz szczególnie funkcjonariusze francuskiego formacji GIGN (Grupa Interwencyjna Żandarmerii Narodowej).
Uzasadnienie Bundeswehry o wyborze na dostawcę hełmów firmy Galvion jest w tej sytuacji chyba zrozumiałe ze względu na skupieniu się amerykańskiego producenta li tylko na wyposażeniu militarnym ze szczególnym uwzględnieniem hełmów bojowych. Wzmożoną ekspansję konstrukcji ochronnych Galviona na rynek europejski potwierdza zapowiedź budowy nowego zakładu produkcyjnego w Gdańsku, który to ma być uruchomiony w 2024 r. oraz komunikat Amerykanów z dnia 31.08.2023 r. o produkcji zastrzeżonych modeli hełmów w firmie NP Aerospace zlokalizowanej na terytorium Wielkiej Brytanii.