Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej MDA (Missile Defense Agency) wybrała spółkę Raytheon Missiles & Defense (część Raytheon Technologies) do kolejnego etapu programu regionalnego systemu zwalczania pocisków hipersonicznych, w ramach fazy pocisku przechwytującego Glide Phase Interceptor (GPI). Poprzednia umowa z Raytheonem w tej sprawie została zawarta w listopadzie ub. r. (USA: Postępy w programie systemu zwalczania pocisków hipersonicznych).
Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej wybrała spółkę Raytheon Missiles & Defense do kolejnego etapu programu regionalnego systemu zwalczania pocisków hipersonicznych, w ramach fazy pocisku przechwytującego Glide Phase Interceptor / Grafika: Raytheon Technologies
Umowa, zawarta 24 czerwca br., jako modyfikacja kontraktu o stałej, ostatecznej cenie, realizowana na zasadach Other Transaction Agreement (OTA), jest warta 41 mln USD i zwiększa całkowitą wartość zamówienia do 62 mln USD. Pozwoli ona spółce Raytheon Missiles & Defense na kontynuację prac nad dojrzałością technologiczną projektu GPI z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii, jakich wymaga przechwytywanie pocisków hipersonicznych. W tej fazie prac nastąpi również ostateczne określenie wymagań systemowych, a także zapewnione zostanie wsparcie dla przyspieszonego harmonogramu projektu.
Nasz pocisk GPI jest oparty na wypróbowanej technologii przeciwrakietowej – powiedziała Tay Fitzgerald, prezes strategicznej obrony przeciwrakietowej w Raytheon Missiles & Defense. – Dzięki wykorzystaniu cyfrowej inżynierii i wysokiemu poziomowi gotowości technologicznej komponentów i podsystemów, które już teraz wykorzystywane są w programie Standard Missile (SM) i programach hipersonicznych, możemy robić błyskawiczne postępy w rozwoju tego nowego pocisku przechwytującego.
Raytheon Missiles & Defense korzysta z dojrzałych technologii zaczerpniętych z całej swojej oferty produktów, aby zwiększyć wydajność, skrócić czas potrzebny na przeprowadzenie testów oraz zademonstrować możliwości pocisku GPI tak szybko, jak to możliwe.
Oferta produktów z zakresu obrony przeciwrakietowej Raytheon Technologies obejmuje czujniki, pociski przechwytujące oraz sieci dowodzenia i kierowania, które razem umożliwiają śledzenie i pokonywanie szerokiej gamy zagrożeń. Dzięki ponad pięćdziesięcioletniemu doświadczeniu w zakresie opracowywania, integracji i produkcji wypróbowanych w walce pocisków przechwytujących spółka jest obecnie odpowiedzialna za dostarczanie elementów praktycznie wszystkich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych stosowanych przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Dzięki bezustannemu doskonaleniu swoich pocisków przechwytujących, broni opartej na energii kierowanej oraz cybertechnologii, Raytheon Technologies dokonuje znaczących postępów w zakresie rozwiązań, które pozwolą zwalczać broń hipersoniczną.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, prace nad GPI nadzoruje Enhanced Hypersonic Defense Broad Agency i obejmują one badania, rozwój, testowanie oraz ewaluację. Wymogiem agencji MDA jest kompatybilność prototypów pocisku przechwytującego GPI z architekturą obecnego systemu obrony przeciwrakietowej Aegis BMD w wersji Baseline 9. Mają zostać zintegrowane z niszczycielami rakietowymi (typu Arleigh Burke; co ciekawe komunikat prasowy nie wspomina o krążownikach rakietowych, a więc typie Ticonderoga) z ich uniwersalnych kontenerowych wyrzutni Mark 41 Vertical Launching System (Mk 41 VLS). Aegis BMD ma pozwolić na wykrywanie, śledzenie, namierzanie i rażenie celów o charakterystykach hipersonicznych na pułapie około 70 000 m i z prędkością ponad Ma5. W pierwszej fazie programu, projekt Raytheona nosił oznaczenie SM3-HAWK (MDA przeciw broni hipersonicznej).