Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych (US SOCOM) chce przekonwertować niewielką część 5,56-mm karabinków M4/M4A1, do konfiguracji znanej jako SIG MCX Rattler. Rattler to broń produkowana przez przedsiębiorstwo SIG Sauer w formacie PDW (Personal Defence Weapon), z lufą o długości 140 mm, dostosowana do amunicji 7,62 mm x 35 / .300 AAC Blackout (Grzechotnik SIG Sauera, 2017-08-23).
SIG Sauer w lecie zeszłego roku wprowadził karabinki MCX w wersji Rattler do swojej oferty, wraz z nimi do sprzedaży trafiły zestawy konwersyjne umozliwiające zamocowanie na komorze spustowej standardu AR-15/M16. Do konwersji wymagany jest jedynie niewielki adapter.
Kontrakt pomiędzy SIG Sauerem i US Army Contracting Command (ACC) został ujawniony na początku lutego. Dotyczy on zakupu 10 zestawów pozwalających na przekonwertowanie standardowych karabinków M4/M4A1 do konfiguracji MCX Rattler, co umożliwia adapter pozwalający na dopadsowanie komory zamkowej SIG MCX do komory spustowej AR-15/M16. Zestawy konwersyjne mają zawierać dwie lufy – pierwsze z komorami dostosowanymi do naboju .300 Blackout, a drugie do amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Kluczową cechą amunicji .300 Blackout, jest kompatybilność z zamkami i magazynkami przeznaczonymi do współpracy z 5,56 mm x 45 NATO. Dodatkowo, nabój .300 Blackout znany jest z dobrego dogadywania się z tłumikami dźwięku. Zestawy zostały zamówione wraz z szeregiem akcesoriów, w tym tłumikami i oprzyrządowaniem optoelektronicznym (SIG Sauer MCX dla Szajetet 13? , 2017-11-20).
SIG MCX Rattler zostanie dostarczony do US SOCOM w formie zestawów konwersyjnych zawierających szereg akcesoriów – m. in. po dwa tłumiki na zestaw wraz z dostosowanymi do nich przedłużonymi łożami, i kolimatory Wilcox BOSS w parze z powiększalnikami. /Zdjęcia: SIG Sauer
Pierwsze 10 zestawów zostanie poddane testom i ocenie, co w przyszłości może doprowadzić do zakupu dużej transzy zestawów konwersyjnych. US SOCOM szuka broni w formacie PDW już od niemal roku. Pierwsze kroki w tym kierunku dowództwo podjęło 9 marca 2017, wystosowując zapytanie o informacje o tego typu konstrukcjach dostępnych na rynku, za pośrednictwem rządowej strony interentowej fedbizopps.com (Federal Buisness Opportunities).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.