11 grudnia br. francuska spółka Safran Electronics poinformowała o próbach w locie z 1000-kilogramową wersją bomby naprowadzanej Sagem SBU-64 AASM Hammer (Armement Air-Sol Modulaire), przeznaczonej do rażenia celów broń charakteryzuje się największym wagomiarem w rodzine modułowych bomb tego typu.
Francja kontynuuje próby nowego uzbrojenia samolotów Dasault Rafale. Tym razem rozpoczęto próby z 1000-kilogramową wersją precyzyjnej bomby Sagem SBU-64 AASM Hammer. Rodzina bomb obejmuje także 125-, 250- i 500-kilogramowe wersje, które wcześniej wprowadzono na uzbrojenie / Zdjęcie: Dassault Rafale
Dwa samoloty z bombami ćwiczebnymi wystartowały ze 120. Bazy Lotniczej Commandant Marzac w Cazaux, w departamencie Żyronda. Warto podkreślić, że dwa dni wcześniej ministerstwo sił zbrojnych Francji poinformowało o pierwszej próbie zmodernizowanego, ponaddźwiękowego pocisku manewrującego średniego zasięgu ASMP-A (Air-Sol Moyenne Portée-Amélioré), który w wersji bojowej jest uzbrojony w głowicę nuklearną o mocy 300 kT. Obie próby zrealizowano na tym samym poligonie (Pierwszy zmodernizowany ASMP-A wystrzelony z Rafale, 2020-12-11).
Jak podkreśla komunikat prasowy, separacja dwóch ładunków przebiegłą zgodnie z symulacją komputerową. Próby miały na celu weryfikację współdziałania bomby z systemem kierowania ogniem w różnych opcjach konfiguracji oraz prawidłowej kolejności przebiegu procesu separacji od belki uzbrojenia i działania mechanizmu rozkładania skrzydeł zestawu precyzyjnego naprowadzania.
1000-kilogramową bombę wyposażono w taki sam zestaw naprowadzania jak podstawowy 250-kilogramowy ładunek, zastosowano specjalny zestaw zwiększający zasięg lotu. Co istotne, nowa bomba ma taką samą charakterystykę aerodynamiczną jak jej mniejszy odpowiednik, wykorzystując cięższe korpusy bomb penetrujących BLU-109/B i ogólnego przeznaczenia Mark 84 (Rheinmetall dostarczy bomby Mk 82-EP, 2020-12-02).
Pierwsze próby z bojowymi odmianami bomb rażenia celów ruchomych mają nastąpić w przyszłym roku, natomiast badania kwalifikacyjne w 2022. Na początku broń zostanie zintegrowana z Rafale C standardu F3-R, a w dalszej kolejności z najnowszymi w standardzie F4 (Wstępna gotowość Rafale F3-R, 2019-12-17; Francja zamawia Rafale F4, 2019-01-14).