Izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems weźmie udział w 28. edycji francuskich targów morskich EuroNaval World Naval Defense Exposition 2022 na lotnisku Paris-Le Bourget, które zaplanowano na 18-21 października. Będzie prezentować swoje rozwiązania dla marynarek wojennych na stoisku G-68 w Hali B.
C-Dome na korwecie typu Sa’ar 6
Na wystawie odbędzie się premiera produkowanych przez Rafaela morskiego systemu obrony powietrznej C-Dome i aktywnego celu pozornego C-GEM po ich integracji z korwetami typu Sa’ar 6 Izraelskiego Korpusu Morskiego (Ḥeil HaYam HaYisraeli). Systemy te reprezentują szczytowe osiągnięcia współczesnej obrony dla okrętów marynarki wojennej i mają niezrównany poziom udowodnionych w boju sukcesów (Izrael przeprowadził pierwsze próby C-Dome z pokładu korwety Sa’ar 6).
Prezentowane systemy obejmują również autonomiczny, precyzyjnie naprowadzany pocisk rakietowy dalekiego zasięgu piątej generacji Sea Breaker, morski pocisk wielozadaniowy Spike NLOS, okrętowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Typhoon Mk30-c i wiele innych. Razem systemy te zapewniają pełną gamę środków obrony na współczesnym polu bitwy – wszystkie dostarczane są przez Rafaela.
Systemy Rafaela są poparte ponad 70-letnim doświadczeniem w przestrzeni technologii obronnych, zapewniając przewagę na polu bitwy przeciwko nowoczesnym i przyszłym zagrożeniom. Ponadto najnowocześniejsza technologia Rafaela jest już wykorzystywana w całej Europie i na całym świecie, z systemami takimi jak Spike, które są użytkowane w ponad 39 krajach na całym świecie, w tym w 19 państwach NATO.
C-Dome na korwecie typu Sa’ar 6
Prezentowane systemy:
C-Dome: C-Dome Rafaela to morska wersja znanego, sprawdzonego w boju systemu obrony powietrznej Iron Dome, który do tej pory odnotował ponad 5000 przechwyceń bojowych. Użytkowany operacyjnie przez izraelską marynarkę wojenną C-Dome został zaprojektowany w celu ochrony strategicznych zasobów morskich i lądowych przed różnorodnymi zagrożeniami.
C-GEM: Zaprojektowany w celu mylenia najnowocześniejszych czujników nowoczesnych pocisków przeciwokrętowych. Nowoczesne, koherentne głowice radiolokacyjne wykorzystują algorytmy rozróżniania flar i reflektorów rogowych, głównie w oparciu o zakresową / Dopplerowską analizę celów. Cel pozorny C-GEM jest wystrzeliwany z okrętu i generuje obraz rzeczywistego celu w ciągu kilku sekund od wykrycia pocisku przeciwokrętowego. C-GEM może być zintegrowany z dowolnym systemem wystrzeliwania celów pozornych, zainstalowanym lub planowanym do zainstalowania na okręcie.
Wizard: Zintegrowany system celów pozornych czwartej generacji przeznaczony do zwalczania współczesnych zagrożeń przy pomocy algorytmów rozróżniania flar. Wizard może działać jako system zakłócający średniego zasięgu lub system celów pozornych krótkiego zasięgu. Wizard może być ładowany i używany przez jednego marynarza.
Typhoon Mk30-c: Okrętowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia średniego kalibru zapewniający doskonałą ochronę perymetru okrętu przy wysokim poziomie stabilizacji i punktowej dokładności, co zapewnia wysokie prawdopodobieństwo trafienia, nawet małych i szybko manewrujących wielu celów, w tym także bezzałogowych statków powietrznych. To najnowszy członek powszechnie znanej rodziny Typhoon stabilizowanych okrętowych zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia. Aby zwiększyć zdolności zwalczania celów powietrznych i rojów bezzałogowców, które pojawiają się obecnie, wykorzystuje on armatę automatyczną Mk44 Bushmaster i jest całkowicie kompatybilny z amunicją odłamkowo-zapalającą i programowalną.
Sea Breaker: Autonomiczny, precyzyjnie naprowadzany pocisk rakietowy dalekiego zasięgu piątej generacji, który umożliwia wykonanie ataku o znaczącej skuteczności przeciwko różnorodnym celom morskim i lądowym o dużej wartości. Zapewnia chirurgiczne, precyzyjne uderzenia spoza zasięgu obrony powietrznej przeciwnika z odległości do 300 km. Pocisk jest idealnym rozwiązaniem do zwalczania celów morskich i lądowych, stacjonarnych lub ruchomych. Zapewnia także przewagę powietrzną w zaawansowanych środowiskach antydostępowych (A2/AD) oraz na wodach przybrzeżnych lub śródlądowych, w tym archipelagach i może zwalczać cele zakotwiczone lub w portach, a także w przypadku starć, w których pociski rakietowe poprzedniej generacji naprowadzane radiolokacyjnie nie są skuteczne (Rafael ujawnia Sea Breaker).
Spike NLOS: Wielozadaniowy pocisk kierowany optoelektronicznie, o zasięgu 32 km i ma precyzyjną dokładność i zdolność korekcji trajektorii. Ten system uzbrojenia może być odpalany z platform powietrznych, lądowych i morskich. Wyposażony w różne typy głowic bojowych, bezprzewodowe dwukierunkowe łącze informacyjne, ma unikatowe zdolności zwalczania celów leżących poza linią widoczności (NLOS), wyboru celów i przerwania misji podczas lotu, Spike NLOS może być używany zarówno w scenariuszach ofensywnych, jak i defensywnych. Oprócz zdolności do zwalczania celów ukrytych, Spike NLOS, zapewnia krytyczne zdolności wywiadu taktycznego i oceny uszkodzeń w czasie rzeczywistym, umożliwiające wybór celów i przerwanie misji podczas lotu oraz działanie zarówno w scenariuszach ofensywnych, jak i defensywnych. Spike NLOS jest zaprojektowany do zintegrowania ze współczesnym polem walki i może odbierać dane o celu z integralnych systemów celowniczych, czujników zewnętrznych, centrów C4I (dowodzenia, kierowania, łączności, przetwarzania danych i rozpoznania) lub bezzałogowych statków powietrznych (Eurosatory 2022: Rafael zaprezentuje pocisk Spike NLOS 6. generacji).
Sea Spotter: Zapewnia dodatkowe zdolności wczesnego ostrzegania i dokładnego śledzenia wielu celów wszystkich rodzajów – potencjalnych zagrożeń – umożliwiając najwcześniejsze z możliwych wykrycie i zwiększenie zapasu czasu w celu lepszej świadomości sytuacyjnej i ochrony jednostek nawodnych, infrastruktury krytycznej na brzegu i linii brzegowej.
Drone Dome: Innowacyjny, kompleksowy, sprawdzony w boju system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych, zapewniający szybką obronę przed nieprzyjacielskimi bezzałogowcami w pełnej sferze (360 stopni), niezależnie od pogody. W pełni operacyjny i rozmieszczony na całym świecie Drone Dome ma modułową, niezawodną strukturę złożoną z elektronicznych urządzeń zakłócających i czujników oraz unikatowych algorytmów sztucznej inteligencji, które umożliwiają skuteczną ochronę zagrożonej przestrzeni powietrznej (Drone Dome chronił Szczyt G7).
Spike NLOS / Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
Oprócz tego spółka zależna Rafael DSIT zaprezentuje cele pozorne Scutter Mk3 i Torbuster.
Torbuster: Cel pozorny czwartej generacji łączący zdolności soft- i hard-kill dla okrętów podwodnych. Bazujący na nowatorskim podejściu, Torbuster po wykryciu zbliżającego się zagrożenia będzie wystrzelony z zewnętrznej wyrzutni, oddali się na bezpieczny dystans od okrętu podwodnego i skieruje na siebie wystrzeloną torpedę nadając odpowiedni sygnał.
Scutter Mk3: Cel pozorny (reaktywny) trzeciej generacji. Używając odbiornika i biblioteki klasyfikującej wystrzeloną torpedę, nadaje odpowiedni sygnał tworząc liczne echa celów, na które kierują się torpedy, w celu wytracenia energii torpedy z dala od okrętu podwodnego.
Informacja prasowa