Izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems bierze udział w targach Euronaval Online 2020, które prowadzone są od 19 do 25 października. Na wirtualnym stoisku zaprezentowano kompleksowe rozwiązania wielowarstwowego systemu ochrony dookólnej okrętów (Rafael na wirtualnej wystawie AUSA 2020, 2020-10-13).
Rafael oferuje m.in. morskie warianty przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.
Naval Spike ER to morska wersja przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike ER. Zestaw składa się z lekkiej, kompaktowej i stabilizowanej wyrzutni z czterema pociskami kierowanymi optoelektronicznie o efektywnym zasięgu do 8 km oraz systemu kierowania ogniem. Z kolei Naval Spike NLOS umożliwia zwalczanie nieprzyjaciela spoza zasięgu jego środków ogniowych z odległości do 25 km (Rafael na Hemus 2020, 2020-09-30).
Okrętowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia C-UAS Typhoon (NRWS C-UAS) łączy różnorodne zestawy zsynchronizowanych czujników wielospektralnych i uzbrojenia z funkcjami automatycznego rozpoznawania, klasyfikacji i śledzenia (ATR) celu. Cechą wyróżniającą go spośród innych okrętowych zsmu jest zdolność zwalczania bezzałogowych statków latających (bsl).
Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia C-UAS Typhoon służy do ochrony przed bezzałogowymi statkami latającymi.
C-GEM i SEWS-DV to morskie rozwiązania walki elektronicznej. Obejmują one zdolności do zapewniania świadomości sytuacyjnej i wywiadu elektronicznego w całym spektrum elektromagnetycznym. Są to kompleksowe i zintegrowane rozwiązania od ochrony elektronicznej poprzez pokładowe, zewnętrzne urządzenia zakłócające i cele pozorne oraz środki ataku elektronicznego. Rozwiązania te, wspomagane algorytmami sztucznej inteligencji, umożliwiają wykonywanie automatycznie lub z minimalnym udziałem operatora w pętli, wszystkich zadań okrętowej walki elektronicznej.
C-GEM służy do zakłócania głowic samonaprowadzających rakietowych pocisków przeciwokrętowych. Pocisk tego systemu jest wystrzeliwany z okrętu i generuje obraz rzeczywistego celu w ciągu kilku sekund od wykrycia pocisku przeciwokrętowego.
Torbuster jest pierwszym operacyjnym, środkiem obrony typu hard-kill przed torpedami. / Zdjęcia i grafika: Rafael Advanced Defense Systems
SEWS-DV obejmuje z kolei takie rozwiązania techniczne, jak cyfrowe szerokopasmowe, wielobitowe odbiorniki C-PEARL-DV, które bezpośrednio próbkują częstotliwości radiowe i automatycznie analizują sygnały radarowe. Zintegrowane z nimi urządzenia zakłócające z cyfrową pamięcią częstotliwości radiowych Digital-Shark, zawierają przetworniki półprzewodnikowe (SSAT) ze wzmacniaczami na bazie azotku galu (GaN), co zapewnia dużą efektywną moc promieniowaną (ERP) i umożliwia jednoczesne zakłócanie głowic wielu pocisków przeciwokrętowych w paśmie częstotliwości 6-40 GHz.
Cel pozorny Torbuster to system przeciwtorpedowy czwartej generacji, łączący zdolności soft-kill i hard-kill i stanowi część kompleksowego rozwiązania samoobrony okrętów nawodnych i podwodnych przed wszystkimi typami torped naprowadzanych akustycznie na wodach głębokich i płytkich. Co istotne, Torbuster jest pierwszym operacyjnym, środkiem obrony typu hard-kill przed torpedami.