18 grudnia Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że przedstawiciele konsorcjum PGZ-Pilica, odpowiadającego za realizację programu pozyskania Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjski (PSR-A) Pilica przekazali do Sił Zbrojnych RP pierwszy z sześciu zamówionych zestawów. Odbiory były realizowane na terenie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej (3. BR OP) z Sochaczewa.
Zgodnie z umową z 24 listopada 2016 o wartości 746,16 mln zł brutto, w latach 2019-2022 do Wojska Polskiego miało trafić sześć baterii PSR-A Pilica. Łącznie to 6 stanowisk dowodzenia, 36 jednostek ogniowych, 6 izraelskich stacji radiolokacyjnych IAI ELM-2106NG ADSR-3D Tactical Air Defense Radar (zamiast wcześniej planowanych ZDPSR Soła) oraz 60 pojazdów niezbędnych do zapewnienia mobilności na podwoziu Jelcz 442.32, w tym 36 ciągników artyleryjskich, 12 pojazdów transportowych i 12 wozów amunicyjnych. Aneks do umowy na realizację zamówienia podpisano 31 października 2018
W imieniu konsorcjum, kluczyki wraz z książkami urządzeń przekazał Dariusz Gwizdała, członek zarządu Grupy PGZ oraz gen. bryg. Kazimierz Dyński, dowódca 3. BR OP. Gwizdała powiedział, że dzisiejsza uroczystość jest najlepszym potwierdzeniem, że konsolidacja wewnątrz Grupy PGZ jest widoczna na poziomie projektowym. Potwierdza to właśnie dostawa systemu Pilica, co świadczy zarazem o gotowości do realizacji kolejnych programów obrony przeciwlotniczej, takich jak Noteć, ale także kluczowy program Narew. Oddajemy w ręce żołnierzy sprzęt skrojony pod ich potrzeby, w pełni odpowiadający stawianym przed nim wymaganiom. Wierzymy, że przyszłość przyniesie nam jeszcze wiele takich uroczystości, zarówno w zakresie dostaw kolejnych systemów tej klasy, jak i innych rozwiązań tworzonych przez PGZ dla przeciwlotników.
Dostawa pierwszego zestawu PSR-A Pilica jest wynikiem finalizacji badań zdawczo-odbiorczych systemu, które zrealizowano na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce
Dostawa pierwszego zestawu PSR-A Pilica jest wynikiem finalizacji 22 października badań zdawczo-odbiorczych systemu, które zrealizowano na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce. Przygotowaniem do badania było trzecie zgrupowanie poligonowe, zrealizowane w kwietniu br. Wcześniej, w listopadzie 2019, potwierdzono właściwą integrację poszczególnych elementów wchodzących w skład systemu przeciwlotniczego bardzo bliskiego zasięgu (Badania zdawczo-odbiorcze PSR-A Pilica, 2020-10-22; Wiosenne zgrupowanie PSR-A Pilica, 2020-04-15; Pilica wraca do Ustki, 2019-11-23).
17 listopada br. PGZ informowała, że wchodząca w jej skład spółka Mesko zawarła dwuletnią umowę o wartości ponad 10,5 mln zł brutto z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) na dostawę amunicji 23 mm x 151 z nabojem przeciwpancerno-zapalająco-smugowym API (BZT) do armat ZUR-23-2SP Jodek, które są na wyposażeniu zestawów PSR-A Pilica (Amunicja do Pilicy od Mesko, 2020-11-17).
Jądrem zestawu PSR-A Pilica jest podwójna 23-mm armata przeciwlotnicza ZUR-23-2SP Jodek. Uzbrojeniem dodatkowym są rakietowe pociski Grom, które docelowo zostaną zastąpione przez Pioruny / Zdjęcia i film: PGZ
W czerwcu br. na terenie Zakładów Mechanicznych Tarnów (ZMT) odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i spółek polskiego przemysłu obronnego dotyczące podsumowanie procesu szkolenia instruktorów systemu PSR-A Pilica. W skład konsorcjum PGZ-Pilica wchodzą PGZ, PIT-Radwar, PCO oraz ZMT w charakterze integratora systemu (Podsumowanie szkolenia operatorów PSR-A Pilica, 2020-06-24).
Warto dodać na koniec, że na początku grudnia Redakcja Magazynu Militarnego MILMAG otrzymała od PGZ informację o pierwszych strzelaniach rakietowymi pociskami Piorun z Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (SPZR) Poprad. Co istotne, pociski tego typu wejdą na uzbrojenie również zestawów PSR-A Pilica jak następca pocisków Grom, których są głęboką modernizacją (Pierwsze strzelanie Piorunami z Popradów, 2020-12-02).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.