Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej (CS WOT) prowadzi obecnie blisko 42 edycje różnorodnych kursów i szkoleń, a w tym praktyczne szkolenia słuchaczy 12-miesięcznego studium oficerskiego na potrzeby WOT. Jedno z nich zostało zrealizowane w dniach 17-28 stycznia br., a udział w nim brało ponad 20 kandydatów na oficerów (Kolejny kurs Ratowników Pola Walki w CS WOT).
Od 17 do 28 stycznia br. w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu ponad 20 kandydatów na oficerów brało udział w specjalistycznym kursie
Kiedy 5 lat temu zaczynałam swoją służbę wojskową to już wtedy wiedziałam, że będę dążyć do tego aby zostać oficerem. Szukałam wówczas wszelkich możliwości aby móc kształcić się i rozwijać. Finalnie udało mi się zakwalifikować na 12 miesięczne studium oficerskie z czego jestem niezmiernie dumna. – powiedziała st. szer. Kinga Świątczak, słuchacz 12 miesięcznego studium oficerskiego (Rekordowy 2021 rok dla CS WOT).
Praktyczna realizacja szkoleń dla oficerów nie jest dla Centrum Szkolenia WOT żadną nowością. Tylko w ubiegłym roku zrealizowało ono bowiem 5 edycji szkoleń na potrzeby studium oficerskiego oraz 7 w ramach kursu oficerskiego AGRYKOLA. W ramach tych zajęć przeszkolono ponad 90 żołnierzy, którzy pełnią dzisiaj funkcje dowódcze w Brygadach Obrony Terytorialnej w całym kraju (Kurs przygotowujący WOT do wsparcia Straży Granicznej, Kurs Działań Niekonwencjonalnych w WOT).
Na samym początku formowania Wojskom Obrony Terytorialnej zarzucano, że uszczuplają potencjał kadrowy wojsk operacyjnych. W chwili obecnej dzięki między innymi realizowanym w CS WOT kursom i szkoleniom, samodzielnie kształcimy przyszłe kadry instruktorskie i dowódcze – dodał płk Edward Chyła, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
W czasie dwutygodniowego szkolenia kandydaci na oficerów doskonalili swoją wiedzę z zakresu taktyki, budowy i działania granatników, karabinów maszynowych oraz broni wyborowej. Realizowali zajęcia z zakresu rozpoznania, kierowania ogniem, a także strzelania z karabinów UKM-2000 i granatników RPG-7. Po zakończonym szkoleniu żołnierze powrócili na dalsze zajęcia do Akademii Wojsk Lądowych (AWL), aby już w czerwcu ponownie zawitać w CS WOT (Kurs przywództwa w CS WOT, Kurs Force Protection w CS WOT).
To było nasze pierwsze szkolenie praktyczne w CS WOT. Zrealizowane zostało na bardzo wysokim poziomie i w bardzo ciekawej formule. Najbardziej interesującymi zajęciami były realizacje praktycznych strzelań chociażby z granatników RPG-7 czy też zajęcia z taktyki, które prowadzili między innymi byli żołnierze Wojsk Specjalnych. Przekazywana przez nich wiedza podparta była ich własnymi doświadczeniami co znacząco wpływało na podniesienie jakości szkolenia – podsumował st. szer. Hubert Mikołajczyk, słuchacz 12-miesięcznego studium oficerskiego (Kurs doskonalący strzelców wyborowych WOT, Pierwszy kurs saperski w CS WOT).
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
Informacja prasowa CS WOT
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.