25 września, z okazji zbliżającej się siedemdziesiątej rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (1 października), państwowa telewizja CCTV 7 opublikowała nagranie Sił Rakietowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przedstawiające kompilację wyposażenia tego rodzaju sił zbrojnych. Wśród wielu typów używanego uzbrojenia zaprezentowano w nim nieznany system rakietowy. Krótkie ujęcie ze startu wskazuje, iż jest to pocisk manewrujący dalekiego zasięgu.
Nagranie ze startu nieznanego pocisku manewrującego usunięto ze stron CCTV 7, ale jego kopie pozostały. Może być potencjalnym następcą pocisku manewrującego CJ-10 / Zdjęcie: PLARF
Gdy ujawnienie nowego uzbrojenia wzbudziło zainteresowanie i pytania, jednominutowe nagranie zostało usunięte ze stron CCTV 7 i zastąpione takim, w którym nie znalazł się już nieznany pocisk. Niemniej kopie pierwotnego filmu nadal są dostępne w Internecie (Chiński test rakietowy na Morzu Południowochińskim, 2019-07-04).
Na nagraniu dwa nowe pociski są wystrzeliwane z 10-kołowego transportera-wyrzutni. Podobny pojazd zasłonięty plandeką został zaprezentowany podczas przygotowań do największej defilady wojskowej w Pekinie z okazji rocznicy proklamowania ChRL.
Pocisk wydaje się być wyposażony w dodatkowy stopień – rakietowy przyśpieszacz, co wskazuje na możliwość osiągania dużej prędkości i większy zasięg. Może być to model naddźwiękowy pośredniego zasięgu co najmniej 1000 km. Na kadłubie znajduje się usterzenie i urządzenia nieznanego typu (Traktat INF przeszedł do historii, 2019-08-03).
Ujawniony przypadkiem model może być następcą pocisku manewrującego drugiej generacji CJ-10 (DH-10) o zasięgu ponad 1500 km, przeznaczonego do atakowania celów naziemnych. Jest wyposażony w głowicę konwencjonalną lub jądrową. Oprócz wyrzutni mobilnej jest przenoszony przez atomowe okręty podwodne typu 093G (09-III, w kodzie NATO Shang), bombowce strategiczne Xi’an H-6K (warianty lotnicze CJ-10K i CJ-20), niszczyciele rakietowe typu 052D, a także nowe typu 055 (Wodowanie drugiego niszczyciela typu 055, 2018-05-01).
Analiza
Ujawniony model przypomina nieco zaprezentowany podczas targów lotniczych China International Aviation & Aerospace Exhibition (Airshow China) 2018 w Zhuhai ponaddźwiękowy pocisk manewrujący HD-1. Został opracowany przez prywatną spółkę Guangdong Hongda Blasting z przeznaczeniem na eksport.
HD-1 zaprojektowano do atakowania celów naziemnych i nawodnych oraz ma rakietowy przyspieszacz. Pocisk mierzy 8300 mm, ma 375 mm średnicy i masę 2,2 t. Może być wyposażony w 240-400-kg głowicę odłamkowo-burzącą lub kasetową. Napęd marszowy stanowi silnik strumieniowy z poddźwiękową komorą spalania (ramjet).
HD-1 może być przenoszony przez samoloty i okręty. Jest naprowadzony kombinacyjnie: za pomocą nawigacji zliczeniowej i satelitarnej, a w końcowej fazie lotu za pomocą radaru lub na podczerwień. Podobnej konfiguracji są mniejsze i starsze pociski przeciwokrętowe YJ-12, znajdujące się na wyposażeniu wojsk lotniczych i marynarki wojennej.
Nowy pocisk wydaje się jednak znacznie większy od wyżej opisanych. Bazując na fotografii z nocnych przygotowań do defilady można wywnioskować, że mierzy 10 m. Wydaje się być zatem zbyt mały, aby być bronią antysatelitarną. Sam transporter-wyrzutnia to modyfikacja 12-kołowego pojazdu dostosowanego do podobnej roli i ujawnionego w 2015, który przenosił podwójną wyrzutnię o długości 9-10 m. Wtedy wówczas także spekulowano nad typem przenoszonego przez niego pocisku.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.