W środę, 30 października 2024, amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała, że podpisała umowę o wartości 90,68 mln USD (364,33 mln zł) z Departamentem Obrony USA na produkcję optoelektronicznych zasobników obserwacyjno-celowniczych AN/AAQ-33 Sniper ATP (Advanced Targeting Pod) z dwukierunkowym łączem wymiany danych, wsparciem systemowym i częściami zamiennymi na potrzeby lekkich samolotów bojowych F/A-50 Fighting Eagle. O finalnej ich liczbie zadecyduje Ministerstwo Obrony Narodowej (KAI przedstawiło postępy w programie FA-50PL).
Przypomnijmy, że 9 maja 2023 amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) informowała o zgodzie Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Polski partii 34 zasobników AN/AAQ-33 Sniper ATP wraz z kontenerami transportowymi za maksymalnie 124,7 mln USD (wówczas 518,31 mln zł).
Już 18 sierpnia tego samego roku Agencja Uzbrojenia informowała w mediach społecznościowych, że zawarła umowę o wartości ok. 105 mln USD (wówczas 431,73 mln zł) z rządem amerykańskim na dostawę 34 zasobników.
Zasobniki zwiększą zdolności samolotów FA-50 do identyfikowania, śledzenia i atakowania celów z dużej odległości, oraz misje z zakresu zwiadu i rozpoznania.
Obecnie, zasobniki w wersji Sniper XR ATP są na wyposażeniu polskich samolotów wielozadaniowych F-16C/D Jastrząb wraz z zasobnikami rozpoznania obrazowego Goodrich DB-110 (siedem egzemplarzy wraz z dwiema naziemnymi stacjami). W ramach planowanej modernizacji MLU (Mid-Life Upgrade) do standardu Viper, równoważnego dla F-16C/D Block 70, polskie F-16 miałyby otrzymać dwuzakresowe zasobniki systemu rozpoznawczego MS-110 MARS.
Jak informuje Lockheed Martin, jeśli polski rząd wyrazi zainteresowanie, to zasobniki Sniper zarówno samolotów F-16, jak i FA-50 będą mogły zostać w przyszłości zmodernizowane do standardu Sniper Networked Targeting Pod, nad którym prace zostały ogłoszony przez Lockheed Martin w lipcu br. Po zastosowaniu ulepszonych technologii łącza wymiany danych i łączności radiowej, zmodernizowane zasobniki Sniper umożliwią bezprecedensową interoperacyjność dla samolotów 4. i 5. generacji z wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi takimi jak M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
Poza zasobnikami Sniper, polskie samoloty w konfiguracji FA-50PL (Block 20) zostaną wyposażone w radar z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) typu PhantomStrike od amerykańskiej korporacji RTX, a ich piloci wyświetlacze nahełmowe Scorpion HMD od francuskiej spółki Thales.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.