W piątek, 3 listopada, minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky poinformował, że wkrótce rozpocznie się w kraju produkcja pojazdów opancerzonych Gidrán 4×4 w kooperacji z przemysłem niemieckim i tureckim. Pierwsza oficjalna zapowiedź o planach opracowania nowego pojazdu na bazie tureckiego Ejder Yalçın (Dragon) pojawiła się 21 grudnia 2020 (Gidrán 4×4 powstanie na Węgrzech).
Nazwa Gidrán pochodzi od jednej z ras konia domowego, wyhodowanej w 1816, jako duży, mocny wierzchowiec o solidnej budowie do jazdy wyczynowej, jak i powożenia
31 października w Budapeszcie porozumienie dotyczące uruchomienia produkcji podpisali ze strony węgierskiej: dyrektor generalny spółki N7 Holding Nemzetvédelmi Ipari Innovációs Zrt., László Palkovics i dyrektor generalny RÁBA Autóipari Holding Nyrt, Béla Hetzmann oraz ze strony tureckiej dyrektor generalny spółki Nurol Makina, Ergin Ufuk Aykol i dyrektor generalny Nurol Makina Hungary Kft., Mehmet Atak. Minister Kristóf Szalay-Bobrovniczky kontrasygnował umowę ze strony rządu.
Projekt Gidrána na podstawie tureckiego Ejder Yalçın (bezskutecznie oferowanego m.in. Estonii) powstał dzięki współpracy węgierskiego przemysłu z niemiecką grupą Rheinmetall AG, która utworzyła spółkę joint venture Rheinmetall Hungary Zrt., zajmującą się także produkcją bojowych wozów piechoty KF41HU Lynx w zakładach ZALA Zone w miejscowości Zalaegerszeg, w komitacie Zala (Zakład Rheinmetall AG na Węgrzech otwarty).
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Węgier
Kadłuby Gidránów będą produkowane w zakładach w Győr, które następnie będą doposażane w wyposażenie specjalistyczne i uzbrojenie w zakładach w Kaposvár. W ciągu sześciu-siedmiu lat zostanie wyprodukowanych 400-500 pojazdów na potrzeby sił zbrojnych Węgier (Magyar Honvédség; wcześniej deklarowano zamówienie ponad 300), oraz do 2000 pojazdów w ciągu kolejnych dziesięciu lat na eksport. Pozwoli to na stworzenie 200 nowych miejsc pracy. Warto dodać, że w 2018 Węgry zamówiły 50 bazowych Ejder Yalçın, które od lutego 2021 trafiały do 25. Brygady Strzelców Klapka György w miejscowości Tata, a także Gwardii Narodowej.
Gidrán 4×4 ma 6 m długości, 2,5 m szerokości i 2,5 m wysokości oraz masę własną 14 t i masę bojową prawie 17 t. Pakiet opancerzenia zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 4 wg STANAG 4569 poziomu 4, czyli odporność przed amunicją kalibru 12,7 mm i detonacją 8-kg ładunku wybuchowego pod nim. Załoga liczy 3 żołnierzy, a pojazd może przetransportować do 6 kolejnych.
Wyposażony w silnik o pojemności 8900 cm sześc., Gidrán osiąga prędkość maksymalną do 120 km/h i zasięg jazdy do 700 km, przy spalaniu 35 litrów paliwa. Uzbrojenie stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia SARP, tureckiej spółki ASELSAN, który może być zintegrowany z różnymi rodzajami broni strzeleckiej kal. 7,62 mm i 12,7 mm czy granatnikami kal. 40 mm.