W czwartek, 26 października, amerykańska spółka Raytheon (część korporacji RTX) porozumiała się z izraelską Rafael Advanced Defense Systems w sprawie ustanowienia w East Camden w stanie Arkansas zakładu produkcji rakietowych pocisków przechwytujących Tamir na potrzeby systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome i ich zamerykanizowanego wariantu SkyHunter. Rozmowy w tej sprawie toczyły się przynajmniej od lipca br. (Rozmowy o produkcji elementów Iron Dome w USA).
Zdjęcie poglądowe: Rafael Advanced Defense Systems
Za pośrednictwem utworzonej 3 sierpnia 2020 spółki joint venture Raytheon-Rafael Area Protection Systems ona podmioty zobowiązały się do inwestycji kapitałowej o wartości 33 mln USD (137,73 mln zł) w celu utworzenia nowego obiektu. Po uruchomieniu obiekt będzie produkował pociski rakieto dla Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (US Marine Corps, USMC) na potrzeby systemu obrony powietrznej MRIC (Medium Range Interceptor Capability) i innych sojuszniczych partnerów (Produkcja Iron Dome w USA).
Nowy zakład w Camden będzie pierwszym kompleksowym zakładem produkcyjnym w USA, który wesprze siły zbrojne i sojuszników na całym świecie dzięki temu niezwykle skutecznemu pociskowi przeciwlotniczemu – powiedział Tom Laliberty prezes działu operacji lądowych i obrony powietrznej w Raytheon oraz prezes zarządu Raytheon-Rafael Area Protection Systems. Ten nowy obiekt pozwoli nam poszerzyć naszą obecność w Camden i w dalszym ciągu korzystać z talentu i wiedzy mieszkańców tego epicentrum przemysłu lotniczego i obronnego.
Raytheon i Rafael współpracują od ponad dziesięciu lat nad Iron Dome, która ma na koncie ponad 5000 przechwyceń operacyjnych i wskaźnik skuteczności przekraczający 90%. Amerykańska wersja pocisku Tamir, czyli SkyHunter z systemu Iron Dome to pocisk przeciwlotniczy średniego zasięgu przeznaczony do zwalczania szeregu zagrożeń, w tym pocisków manewrujących, załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, rakiet, pocisków artyleryjskich i moździerzowych. Pociski SkyHunter będą produkowane na potrzeby programu MRIC (10 lat od debiutu bojowego Iron Dome).
Arkansas jest dumny z bycia liderem w dziedzinie lotnictwa i obrony, pomagającym chronić wolność i bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na całym świecie – powiedział Clint O’Neal, dyrektor wykonawczy Komisji Rozwoju Gospodarczego stanu Arkansas. East Camden oferuje doświadczoną siłę roboczą dla nowego przedsięwzięcia Raytheon i Rafael Advanced Defense Systems i nie możemy się doczekać sukcesu społeczności i firm.
Spółka joint venture planuje rozpoczęcie prac nad nowym obiektem przed końcem roku, z zamiarem rozpoczęcia produkcji pocisków rakietowych w 2025.
Przypomnijmy, że 24 sierpnia br. Dowództwo Systemów Korpusu Piechoty Morskiej USA (Marine Corps Systems Command, MCSC) opublikowało informację o zamiarze zakupu 44 wyrzutni systemu obrony powietrznej MRIC wraz z 1920 pociskami przechwytującymi Tamir/SkyHunter (USMC kupuje system obrony powietrznej MRIC na bazie Iron Dome).
Warto dodać, że amerykańskie wojska lądowe (US Army) dysponują dwiema bateriami systemu Iron Dome-Army (IDDS-A), które niewątpliwie będą wymagać w przyszłości dokupowania pocisków Tamir/SkyHunter (USA wypożyczą Izraelowi dwie baterie systemu Iron Dome-Army).