21 września Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) poinformowało w mediach społecznościowych, że polskie samoloty wielozadaniowe F-16C Block 52+ wezmą udział w trzeciej części tegorocznej edycji sojuszniczego ćwiczenia pk. Ramstein Alloy, tym razem w Estonii. Ćwiczenie potrwa do 23 września.
Polskie samoloty wielozadaniowe F-16C Block 52+ po raz trzeci w tym roku wezmą udział w podzielonym na trzy etapy ćwiczeniu Ramstein Alloy 20.
Ćwiczenie, organizowane przez Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO (NATO Allied Air Command) odbędzie w przestrzeni powietrznej Republiki Estonii, a jego celem będzie doskonalenie procedur związanych z patrolowaniem i zadaniami typu Air Policing (Sojusznicze lotnictwo nad Estonią, 2020-09-15).
W kolejnej edycji ćwiczeń weźmie udział kilkudziesięciu pilotów państw członkowskich NATO oraz państw partnerskich Sojuszu – Finlandii i Szwecji. Zadania wykonywały będą także śmigłowce oraz natowski samolot wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej Boeing E-3A Sentry AWACS (Misja NATO AWACS w Krakowie, 2020-08-22).
Z kolei, zgodnie z informacją Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO z 18 września, ćwiczenie odbędzie się w wydzielonych obszarach szkoleniowych i nad Morzem Bałtyckim. Z państw NATO, oprócz Polski, w ćwiczeniu wezmą udział lotnicy z Niemiec, Włoch, Norwegii i stacjonujący w Malborku piloci F-16 z Portugalii. Łącznie ponad 20 samolotów wojskowych (Portugalskie F-16 znów przylecą do Malborka, 2020-08-28).
Zastępca szefa sztabu Sojuszniczego Dowództwo Sił Powietrznych NATO, amerykański gen. Andrew Hansen powiedział, że dzięki sumiennej pracy Centrum Połączonych Operacji Powietrznych w niemieckim Uedem (Combined Air Operation Center – przyp. red.), państwa-gospodarza Estonii i innych uczestniczących państw, opracowano kolejny ambitny program ćwiczenia taktyk, technik i procedur dla samolotów bojowych w regionie w ramach sił szybkiego reagowania. Dodał, że regularne szkolenia i współpraca z sojusznikami i partnerami w regionie są niezbędne, aby zapewnić, że dysponujemy skutecznymi siłami do ochrony regionu bałtyckiego.
Ćwiczenia są organizowane od ponad 12 lat wspólnie przez Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO w Ramstein i Centrum Połączonych Operacji Powietrznych w Uedem na terytoriach państw bałtyckich. / Zdjęcia: mjr Krzysztof Terzyk, mł. chor. Dariusz Kaczmarek
Głównym tematem Ramstein Alloy 20-3 będzie szkolenie, ćwiczenie procedur i procesów dla sił szybkiego reagowania, które chronią przestrzeń powietrzną w regionie. Symulowane scenariusze będą dotyczyć utraty łączności z samolotami, przechwycenia statku powietrznego z małą prędkością przelotową, misji poszukiwawczo-ratowniczej, tankowania w powietrzu czy szkoleń w zakresie bliskiego wsparcia powietrznego z estońskimi z nawigatorami naprowadzania statków powietrznych (Joint Terminal Attack Controller, JTAC) w ramach tzw. DACT (Dissimilar Air-to-Air Combat Training) z wykorzystaniem samolotów agresorów.
21 września w bazie lotniczej Ämari odbędzie się spotkanie dla lokalnych dziennikarzy. Zostanie zaprezentowane wspólne szkolenie, a głównym tematem będzie przelot lekkim samolotem transportowym M28-05 (ex-amerykański C-145A Skytruck) estońskich wojsk lotniczych (Eesti Õhuvägi) symulując utratę łączności oraz w realizując akcję poszukiwawczo-ratowniczą (Estonia odebrała pierwszego Skytrucka, 2019-03-14).
Od ponad 12 lat Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO w Ramstein i Centrum Połączonych Operacji Powietrznych w Uedem wspólnie organizują szkolenia z zakresu kontroli powietrznej Estonii, Łotwie i Litwie. Seria ćwiczeń Ramstein Alloy zapewnia istotną okazję do zastosowania wszystkich kluczowych standardów bezpieczeństwa i ochrony przestrzeni powietrznej z udziałem kilku państw.
W tym roku odbyły się dwie części ćwiczenia. W Ramstein Alloy 20-1, pomiędzy 20 a 23 kwietnia br., Polskę reprezentowały F-16C Block 52+ z PKW Orlik 9, które m.in. symulowały przechwycenie samolotu transportowego C-27J Spartan wojsk lotniczych Litwy (Lietuvos karinės oro pajėgos). W ćwiczeniu wzięły także udział statki powietrzne z Belgii, Łotwy, Estonii, Niemiec, Finlandii i Szwecji. Z kolei pomiędzy 28 a 30 czerwca br. odbyła się druga część: Ramstein Alloy 20-2, podczas którego m.in. polskie F-16C miały okazję do pobierania paliwa w powietrzu z tankowca KDC-10 Extender, królewskich niderlandzkich wojsk lotniczych (Koninklijke Luchtmacht) (Jastrzębie w Estonii, 2019-12-15).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.