23 kwietnia br. podczas ogłoszenia międzynarodowej kampanii informacyjnej #StopRussiaNow, premier Mateusz Morawiecki ujawnił na konferencji prasowej, że do tej pory Polska przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ok. 7 mld zł, czyli ponad 1,6 mld dolarów. Zauważył, że sprzęt ten ratuje ukraińską, polską i europejską suwerenność.
Podczas ogłoszenia międzynarodowej kampanii informacyjnej #StopRussiaNow, premier Mateusz Morawiecki ujawnił na konferencji prasowej, że do tej pory Polska przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ok. 7 mld zł
Tragedia narodu ukraińskiego, zmagającego się z brutalną agresją Rosji, nie może być zapomniana. Dlatego rząd rozpoczął specjalną akcję billboardową i w mediach społecznościowych, aby przypominać krajom Europy Zachodniej o okrucieństwie wojny, która toczy się na Ukrainie. Specjalne billboardy pojawią się w wielu europejskich miastach. Kampania ma na celu zatrzymanie działań Rosji poprzez wprowadzenie szybkich i mocnych sankcji.
Obudzić sumienie Europy
Rozpoczynamy specjalną akcję billboardową #StopRussiaNow, która ma budzić sumienia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. To, co się dzieje na ulicach ukraińskich miast, wstrząsa naszym sumieniem, ale zbyt krótko. Zbyt szybko nasi partnerzy w Europie Zachodniej i Południowej chcieliby wrócić w koleiny normalności – wyjaśnił.
Jak zaznaczył szef rządu, nad tym, co dzieje się na Ukrainie, nie można przejść do porządku dziennego. Reakcja na wydarzenia na Ukrainie świadczy bowiem o naszym człowieczeństwie.
Widząc zbrodnie, które dzieją się na Ukrainie, mamy szczególny mandat do tego, aby budzić sumienia w Zachodniej Europie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Niemcy, Francja, Austria i Włochy muszą zrobić jak najwięcej, żeby zatrzymać wojnę i zakończyć finansowanie wojennej machiny Putina – dodał.
Premier poinformował także, że do tej pory Polska przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ok. 7 mld zł, czyli ponad 1,6 mld dolarów. Sprzęt ten ratuje ukraińską, polską i europejską suwerenność.
Tylko mocne sankcje mogą zatrzymać Rosję
Obecnie nałożone sankcje na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę nie działają tak, jak trzeba i nie zatrzymują agresora. Rosyjska gospodarka nie odczuwa bowiem poważnych strat, przynajmniej w okresie krótkookresowym. Natomiast Ukraina potrzebuje natychmiastowej pomocy, aby obronić swoją suwerenność.
Dlatego potrzebne są miażdżące sankcje, dużo mocniejsze niż te, które do tej pory udało się nałożyć – powiedział szef rządu. Nasza praca polega na tym, żeby przekonywać partnerów w Zachodniej Europie, żeby działali szybciej i mocniej na rzecz wolnej Ukrainy – wyjaśnił.
Zdjęcia: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Międzynarodowa kampania informacyjna #StopRussiaNow
Specjalna akcja #StopRussiaNow informuje o okrucieństwach wojny i bestialskich mordach żołnierzy rosyjskich na Ukrainie. Do wielu europejskich miast ruszą billboardy, m.in. z hasłami w języku angielskim i niemieckim. Kampania będzie także wzmacniana w mediach społecznościowych.
Akcja billboardowa będzie prowadzona m.in. w Berlinie, Paryżu i Rzymie. W stolicach tych odbędą się konferencje polskich dyplomatów. W wielu miejscach polskim dyplomatom będą towarzyszyć ambasadorowie Ukrainy.
Wyruszające grafiki na billboardach nawołują do natychmiastowego zatrzymania rosyjskich zbrodni. Akcja ma przebić się przez mur europejskiej obojętności.
Informacja prasowa
Poland has provided Ukraine with weapons worth around 7 billion PLN – announced Prime Minister @MorawieckiM during the conference for the initiative #StopRussiaNOW. This is over 1.6 billion dollars to defend Ukrainian, Polish and European sovereignty! pic.twitter.com/HBrxm6qRUJ
— Piotr Müller (@PiotrMuller) April 23, 2022
Komentarz Redakcji Magazynu Militarnego MILMAG
Nie jest znana metodologia wyceny przekazanego sprzętu wojskowego siłom zbrojnym Ukrainie, zwłaszcza że jest to prawdopodobnie sprzęt wiekowy, w standardzie dawnego Układu Warszawskiego. Według nieoficjalnych doniesień, głównie z sieci, miałyby to być czołgi T-72M1/M1R (ponad 100 egzemplarzy; być może dwa bataliony czyli 116 czołgów), bojowe wozy piechoty BWP-1 (liczba nieznana), 122-mm armatohaubice samobieżne 2S1 Goździk (ponad 20 egzemplarzy), polowe samobieżne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad (ponad 20 egzemplarzy) czy kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze R-73 (ok. 100 egzemplarzy).
Wcześniej, oficjalnie Polska miała przekazać przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, a także inne uzbrojenie, przypuszczalnie duże partie amunicji kalibrów rosyjskich: np. 23 mm x 151 do armat przeciwlotniczych ZU-23-2, 57 mm x 348 SR do armat przeciwlotniczych S-60, granaty moździerzowe kalibrów 59,4 mm i 82 mm czy amunicję małokalibrową 9 mm x 18, 7,62 mm x 39 i 7,62 mm x 54R. Ponadto, zgodnie z materiałami multimedialnymi z Ukrainy, siły zbrojne tego państwa miały otrzymać jednorazowe granatniki przeciwpancerne RPG-76 Komar, wycofane ze stanu Wojska Polskiego w 2018 roku (Potwierdzony debiut bojowy ppzr Piorun w Ukrainie, Lista uzbrojenia z Polski dla Ukrainy).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.