3 lutego amerykańska spółka Northrop Grumman poinformowała, że we współpracy ze spółką Transbit z Warszawy, przeprowadziła integrację radiolinii horyzontalnej o wysokiej przepustowości R-460A klasy HCLOS (High-Capacity Line-Of-Sight) ze zintegrowanym systemem dowodzenia obroną powietrzną IBCS (Integrated Battle Command System) (Produkcja małoseryjna systemu IBCS, 2021-01-16).
Northrop Grumman wraz ze spółką Transbit przeprowadził integrację radiolinii horyzontalnej o wysokiej przepustowości R-460A ze zintegrowanym systemem dowodzenia obroną powietrzną IBCS
Radiolinia R-460A jest pierwszym systemem łączności radiowej spoza USA oraz jednym z kilku polskich systemów zaplanowanych do integracji z IBCS. Polska jako pierwszy partner międzynarodowy, pozyskała system IBCS jako główny element modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju w ramach programu Wisła wraz z dwoma zamówionymi 28 marca 2018 bateriami zmodernizowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104F Patriot PAC-3+ (Post-Deployment Build 8) (Produkcja IBCS dla Polski, 2019-03-15).
Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny działu Combat Systems and Mission Readiness w Northrop Grumman, powiedział: Przeprowadzona z powodzeniem integracja świadczy o silnym partnerstwie przemysłowym i stanowi punkt wyjścia dla przyszłych działań mających na celu włączenie w sieć innych polskich i rodzimych systemów oraz zdolności. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z polskim przemysłem, i wspieramy jego rodzime zdolności w ramach programu modernizacji polskiej obronności.
Northrop Grumman i Transbit wspólnie opracowały laboratoryjną konfigurację prototypu w zakładzie spółki w Huntsville, która umożliwiła przeprowadzenie integracji i testów. Prototyp ten zawierał reprezentatywne elementy sprzętowe i programowe systemu IBCS oraz system łączności radiowej oparty na radiolinii R-460A.
Radiolinia R-460A jest pierwszym systemem łączności radiowej spoza USA oraz jednym z kilku polskich systemów zaplanowanych do integracji z IBCS / Zdjęcia: Transbit
W ubiegłym miesiącu ta wspólna inicjatywa projektu inżynieryjnego zakończyła się udaną demonstracją integracji IBCS z radiolinią R-460A w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network) jak również demonstracją funkcji zarządzania siecią. Northrop Grumman przeprowadził szczegółowe badania funkcjonalności i wydajności sieciowej. aby ocenić potencjalne zastosowanie radiolinii R-460A w opartym na IBCS systemie obrony powietrznej.
Robert Tomasik, dyrektor ds. badań i rozwoju w spółce Transbit dodał: Skuteczna integracja z systemem IBCS systemu łączności RADION, opracowanego przez Transbit potwierdza zdolność polskiego przemysłu do dostarczania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które mogą być zastosowane w tak nowoczesnych i złożonych systemach jak IBCS. Z dużą nadzieją oczekujemy na zastosowanie tej technologii w kolejnych etapach Programu Modernizacji Systemów Obrony Przeciwrakietowej i Przeciwlotniczej w Polsce (Kolejne radiolinie cyfrowe R-450A dla Wojska Polskiego, 2020-12-22).
Radiolinia R-460A działa w zakresie częstotliwości pasma NATO IV umożliwiając przesył informacji w sieci opartej na protokole internetowym (IP) w trybie punkt-punkt z szybkością do 400 megabitów na sekundę (Mb/s) przy użyciu technologii MIMO (Multiple-Input Multiple-Output). Radiostacja współpracuje z anteną o zmiennej wiązce, umożliwiając pracę w trybie wielopunktowym, dzięki czemu doskonale nadaje się do budowy cyfrowych taktycznych sieci telekomunikacyjnych, takich jak te wymagane w sieci IFCN.
Wyposażona jest w następujące interfejsy: trakt optyczny o przepływności do 34 Mb/s, cztery trakty E1 (G.703) oraz interfejs typu Ethernet 1 Gb/s. Ponadto, ma wbudowane zaawansowane algorytmy do ochrony przed zagłuszaniem, zakłócaniem i przechwytywaniem informacji.