24 lutego francuski dziennik La Tribune poinformował, że we wrześniu ubiegłego roku Egipt zamówił w europejskim konsorcjum MBDA pociski przeciwlotnicze średniego zasięgu nowej generacji VL MICA NG (Missile d’Interception et de Combat Aérien Nouvelle Génération), które trafią na przyszłe fregaty rakietowe typu MEKO A-200 (Mehrzweck-Kombination), powstające w Niemczech.
Pociski przeciwlotnicze MBDA MICA NG zastąpią poprzednią generację tego uzbrojenia i w przypadku wyrzutni naziemnych i okrętowych będą kompatybilne wstecznie / Grafika: MBDA
Informację miał potwierdzić dla dziennika dzień wcześniej producent uzbrojenia. Oznacza to, że marynarka wojenna Egiptu (Quwwāt el-Bahriat el-Miṣriyya) stanie się pierwszym użytkownikiem eksportowym nowej generacji pocisków MICA w wersji Vertical Launch (VL)wystrzeliwanej pionowo z platform naziemnych/nawodnych, a w tym konkretnym przypadku tej drugiej.
Egipt zamówił w kwietniu 2019 w niemieckiej spółce Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) sześć fregat rakietowych typu MEKO A-200 (według innych źródeł od czterech do sześciu jednostek tego typu i maksymalnie dwa mniejsze okręty). Jedna z MEKO A-200 ma powstać na licencji w egipskiej stoczni Alexandria Shipyard (ASY) w Aleksandrii (Okręty dla Egiptu, 2019-04-05).
Pociski w wersji VL MICA NG trafią na wyposażenie 4-6 fregat (określanych w Egipcie również jako korwety) typu MEKO A-200, z których większość zostanie zbudowanych w Niemczech / Zdjęcie: TKMS
MBDA miała poinformować La Tribune, że pociski trafią na egipskie korwety rakietowe, a więc w domyśle cztery jednostki typu El Fateh (Gowind 2500), lecz te zostały uzbrojone w pociski poprzedniej generacji VL-MICA-M w wersji okrętowej. Warto dodać, że pociski VL MICA NG mają być kompatybilne wstecznie z wyrzutniami pocisków poprzedniej generacji. Jednak według innych źródeł La Tribune pociski trafią jednak na fregaty MEKO A-200, które ze względu na swoją konstrukcję mogą być klasyfikowane jako korwety. Takie określenie w odniesieniu do nich widnieje również na stronie stoczni ASY.
Pierwotnie, Egipt planował uzbroić okręty typu MEKO A-200 w pociski przeciwlotnicze Umkhonto, ale zamówienie miało zostać anulowane, ponieważ południowoafrykańska spółka Denel Dynamics nie mogła uzyskać niezbędnej gwarancji bankowej ze względu na problemy finansowe.
Nie poinformowano natomiast w której wersji pociski zostały zamówione przez władze w Kairze. Podobnie jak wcześniejsza generacja, MICA NG będą wyposażone w głowicę pracującą w podczerwieni (jak MICA IR z czujnikiem matrycowym Focal Plane Array IIR), ale bardziej czułą (pracującą na większych zakresach fal) lub będą naprowadzane radarem (jak MICA RF/MICA EM), ale z nową anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array).
Prace nad rodziną pocisków nowej generacji MICA NG zostały zapowiedziane 24 lipca 2018 przez francuską minister sił zbrojnych Florence Parly na posiedzeniu komitetu ministerialnego ds. inwestycji. Francuskie wojska lotnicze i kosmiczne oraz marynarka wojenna otrzymają pociski w klasycznej wersji odpalanej z samolotów wielozadaniowych w latach 2026-2031 (Nowa generacja pocisków MICA, 2018-07-27).
Zaś pierwsze informacje o wersji okrętowej VL MICA NG pojawiły się podczas niedawnych wirtualnych targów Euronaval Online (20-25 października 2020). Pociski otrzymają nowy dwustopniowy napęd rakietowy na paliwo stałe, wydłużający zasięg rażenia do 40 km (również nowsze rozwiązania techniczne zapewnią mniejszą liczbę podzespołów, redukując ich masę, co przełoży się też na większy zapas paliwa). Pociski otrzymają nowy kadłub, ale zachowujący zewnętrzne wymiary i koncepcję, co poprzednik. Zachowano zostaną także te same łącza wymiany danych i układy anten, które zostaną jedynie zaktualizowane. Co istotne, układ kierowania ogniem będzie dwukanałowy, dzięki temu można będzie odpalać je w trybie wystrzel-i-zapomnij (fire-and-forget).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.