15 lipca Oddział Śledczy i Operacji Specjalnych DIGOS (Divisione Investigazioni Generali e Operazioni Speciali) włoskiej Policji Państwowej przeprowadził w Turynie, Mediolanie, Varese, Forli i Novarze operację przeszukań obiektów i zatrzymań osób powiązanych ze skrajnie prawicową i neofaszystowską organizacją Nowa Siła (Forza Nouva). Wśród odnalezionych przedmiotów, w tym broni palnej, natrafiono na pocisk lotniczy klasy powietrze-powietrze Matra Super 530F.
Najciekawszym znaleziskiem włoskiej policji był francuski pocisk lotniczy klasy powietrze-powietrze Matra Super 530F, który miał być wykorzystywany przez katarskie samoloty myśliwskie Dassault Mirage F1.
Jednoczesna akcja oddziałów DIGOS w pięciu miejscowościach miała związek ze śledztwem dotyczącym włoskich neofaszystów walczących w Donbasie po stronie separatystów. Zatrzymano trzy osoby, w tym byłego inspektora służb celnych i kandydata do włoskiego Senatu z ramienia skrajnie prawicowej partii Forza Nuova Fabio Del Bergolio. Ten ostatni został aresztowany w swoim domu, gdzie znaleziono m.in. karabinki automatyczne, pistolety maszynowe, strzelby samopowtarzalne, karabinek samopowtarzalny oraz pistolety samopowtarzalne i rewolwery produkcji amerykańskiej, europejskiej i rosyjskiej, a także 20 bagnetów, ponad 800 sztuk amunicji i 300 różnych części broni palnej. Posiadał też zabytkowe plakietki i tabliczki z czasów II wojny światowej, m.in. z wizerunkiem swastyki.
Znaleziono m.in. karabinki automatyczne H&K G3A4, Steyr AUG A1/A2/A3, AR-15, pistolety maszynowe vz. 48, vz.61 Škorpion, Steyr TMP i PM-63 Rak, strzelby samopowtarzalne, karabinek samopowtarzalny M1 Carbine oraz 7 pistoletów samopowtarzalnych i rewolwerów produkcji amerykańskiej, europejskiej i rosyjskiej.
Z kolei w hangarze na lotnisku w miejscowości Forla, którego właścicielem jest drugi z zatrzymanych, obywatel Szwajcarii Alessandro Monti, natrafiono na w pełni sprawny, ale nieuzbrojony pocisk lotniczy klasy powietrze-powietrze Matra Super 530F,. Zgodnie z informacją zawartą na kontenerze transportowym, pocisk produkcji francuskiej jest własnością wojsk lotniczych Kataru. Najmniej wiadomo na temat trzeciego zatrzymanego, Fabio Bernardiego. Nic nie wskazuje na to, że aresztowane osoby zamierzały w jakikolwiek sposób wykorzystać pocisk. Jak się okazało, jeden z zatrzymanych próbował sprzedać pocisk za równowartość 470 tys. EUR (ok. 2 mln zł), a zainteresowany zakupem miał być zagraniczny dyplomata.
Policja skonfiskowała m.in. 20 bagnetów, ponad 800 sztuk amunicji i 300 różnych części broni palnej. /Zdjęcia: DIGOS
W czerwcu włoska policja zatrzymała Luigiego Cortese z Forza Nouva pod zarzutem publicznego wychwalania reżimu Benito Mussoliniego, co jest zakazane przez prawo włoskie. W ubiegłym tygodniu natomiast oddziały DIGOS dokonały przeszukań domów innych członków Forza Nuovo.
Analiza
Pocisk lotniczy Super 530F był opracowywany przez francuską spółkę Matra (Mécanique Avion Traction), a później także przez europejskie konsorcjum MBDA. Jest on ewolucją rodziny R530, która weszła na uzbrojenie w 1962. Super 530F jest naprowadzany pół-aktywnie radarem i na podczerwień. Symbole na kontenerze transportowym, w którym znajdował się pocisk wskazują, że został sprzedany Katarowi na podstawie umowy podpisanej w 1980. Nie jest jasne, kiedy Matra wyprodukowała ten konkretny pocisk rakietowy lub gdzie i w jaki sposób aresztowane osoby go nabyły.
Pociski Super 530F weszły na uzbrojenie samolotów myśliwskich Dassault Mirage F1, których 14 egzemplarzy wojska lotnicze Kataru zakupiły wraz z pakietem uzbrojenia. Nieoficjalnie pociski nadal znajdują się zmagazynowane i nie zostały zutylizowane, pomimo wprowadzenia do służby w latach 1990. nowszych samolotów Mirage 2000, który podstawowym uzbrojeniem są pociski MBDA MICA. Wartość bojowa pocisku jest niska, gdyż liczba kompatybilnych z nim samolotów jest obecnie mocno ograniczona, a po niemal 40 latach od wprowadzenia i szerokiej sprzedaży eksportowej jego wartość dla wywiadów wojskowych jest także znikoma.
Jedną z możliwości dokąd znaleziony pocisk miał trafić, może być libijski rząd jedności narodowej (GNA), który użytkuje niewielką liczbę Mirage F1. Potrzebuje on bowiem pilnego wsparcia wojskowego i materiałowego w obliczu ofensywy Libijskiej Armii Narodowej (LNA) marszałka polowego Chalify Haftara, która chce zdobyć kontrolę nad państwem. W maju 2019 jeden z samolotów został zestrzelony przez LNA w pobliżu Trypolisu, a pilot schwytany. Lotnikiem okazał się amerykański najemnik Jamie Sponaugle, weteran Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF). 25 czerwca Amerykanin został uwolniony.
Innym potencjalnym odbiorcą może być Iran, który użytkuje ex-irackie Mirage F1 zdobyte podczas ewakuacji sił lotniczych w czasie Operacji Pustynna Burza w 1991. Irańczycy w przeszłości wielokrotnie zdobywali uzbrojenie na czarnym rynku, by następnie poddać je procesowi inżynierii wstecznej. Tak było np. w przypadku pocisku manewrującego Meszkat, który jest kopią rosyjskiego Raduga Ch-55. Od 6 do 12 pocisków zostało nielegalnie sprzedanych przez Ukrainę w 2001. Tymczasem na początku 2018 miało dojść do próby kradzieży części pocisku przeciwokrętowego Ch-31A przez irańskiego attaché wojskowego na Ukrainie (Nowy irański pocisk manewrujący, 2019-02-04).