29 kwietnia europejska spółka Airbus Defence and Space poinformowała, że pierwszy jej satelita obserwacyjny nowej generacji Pléiades Neo 3 (wcześniej znany jako VHR-2020) został z powodzeniem wyniesiony na orbitę okołoziemską. Wraz z bliźniaczym urządzeniem Pléiades Neo 4 został dostarczony do Gujańskiego Centrum Kosmicznego CSG w Kourou (Gujana Francuska) 24 marca br. Za kilka tygodni nastąpi start rakiety z drugim satelitą (Satelity Pléiades Neo gotowe do wystrzelenia).
Pléiades Neo 3 ma masę 923 kg i zostało zbudowane na platformie AstroBus M Compact. Jest zasilane ogniwami litowo-jonowymi o pojemności 156 Ah. Do łączności wykorzystuje łączność radiową pasma X i Ka. Pozostanie na orbicie przez 8 lat, z możliwością wydłużenia eksploatacji o 2 lata / Zdjęcie: Airbus Defence and Space
Omawiany start nastąpił o godz. 22.50 czasu lokalnego w środę, 28 kwietnia. Satelita został wystrzelony za pomocą rakiety nośnej ArianeSpace Avio Vega w ramach lotu VV18. Pierwotnie planowano, że urządzenie znajdzie się na orbicie heliosynchronicznej jeszcze w 2020. Razem z Pléiades Neo 3, rakieta wyniosła także: norweskiego satelitę radarowego NorSat-3, nanosatelity radiowe Bravo i Tyvak-182A (serii 6U CubeSat) i satelitę obserwacyjnego LEMUR-2.
W czwartek rano naziemna stacja kontroli w Tuluzie odebrała pierwsze sygnały telemetryczne, a panele słoneczne satelity zostały poprawnie rozłożone. Rozpoczęto pierwsze czynności na orbicie, które poprzedzają wykonanie pierwszych zobrazowań zaplanowanych na przyszły tydzień. Zanim nastąpi udostępnienie usług, wymagana jest faza kalibracji satelity i jego wyposażenia pokładowego.
François Lombard, dyrektor działu systemów rozpoznania w Airbus Defence and Space, powiedział:
Wystrzelenie pierwszego satelity Pléiades Neo toruje drogę do nowych usług i wielkich możliwości, które zaoferujemy klientom, dzięki jego wysokiej dokładności i zwiększonej szybkości reakcji. Konstelacja Pléiades Neo wzmocni rynek zobrazowań o rozdzielczości 30 cm, pozwalając zaoferować użytkownikom komercyjnym i rządowym wiele innowacji i możliwości obserwacyjnych.
Projekt Pléiades Neo, w całości finansowany, produkowany, obsługiwany przez Airbusa oraz stanowiący własność spółki, zapewni klientom komercyjnym i instytucjonalnym szczegółowe dane obrazowe przez najbliższe 12 lat. Każdy satelita będzie zdolny zobrazować obszar o powierzchni pół miliona km² dziennie z rozdzielczością 30 cm, dzięki odkształcalnym zwierciadłom CILAS. Zdjęcia będą łatwo dostępne na platformie cyfrowej Airbusa OneAtlas, pozwalającej klientom uzyskiwać natychmiastowy dostęp zarówno do świeżo pozyskanych, jak i archiwalnych danych, a także do obszernych analiz.
Konstelacja Pléiades Neo, złożona z czterech identycznych satelitów, będzie współpracować z pracującymi już satelitami Pléiades-HR (z czasem zastępując je, gdyż te zostały wyniesione w 1986). Jako bardzo kompaktowy satelita, Pléiades Neo mieści lekki instrument optyczny nowej generacji, wykonany z węglika krzemu.
Wyposażenie telekomunikacyjne umożliwia nawiązanie łączności z satelitami geostacjonarnymi systemu SpaceDataHighway (tzw. kosmicznej infostrady, opracowanej w ramach programu European Data Relay System, EDRS). Zapewni to bardzo krótki czas reakcji (30-40 minut), najniższe możliwe opóźnienia i transmisję dużej ilości danych, dzięki łączności laserowej o przepustowości do 1,8 Gb/s.
Będzie możliwe przesyłanie na Ziemię nawet do 40 TB danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Ponadto, dzięki terminalom laserowym działającym w paśmie radiowym Ka, będzie możliwe aktualizowanie oprogramowania w dowolnym momencie, nawet gdy satelity nie będą bezpośrednio widoczne ze stacji naziemnej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.