12 lipca amerykańska Agencja Współpracy Obronnej (Defense Security Cooperation Agency, DSCA) opublikowała zgodę Departamentu Stanu na eksport do Republiki Federalnej Niemiec 50 rakietowych pocisków przechwytujących Patriot Advanced Capability 3 Missiles Segment Enhanced (PAC-3 MSE) wraz z pakietem wsparcia. Maksymalna, szacowana wartość kontraktu to 401 mln USD (1,52 mld zł). Pociski trafią na uzbrojenie przyszłego systemu obrony TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem), który będzie opierał się na rozwiązaniach MEADS (Medium Extended Air Defense System).
Decyzję o przyspieszeniu rozwoju TLVS podjęto w 2015 w efekcie wybuchu wojny w Donbasie. Będzie oparty o sieciocentryczne rozwiązania systemu MEADS, oferujące możliwość integracji kolejnych sensorów i efektorów na zasadzie plug-and-fight. W jego skład wejdzie prawdopodobnie także wielofunkcyjny radar kontroli ognia MFCR (Multifunction Fire Control Radar) opociski rakietowe krótkiego zasięgu Diehl IRIS-T SL o zasięgu do 40 km i pułapie do 20 km. / Zdjęcie: MBDA Deutschland
Oprócz samych pocisków pakiet zawiera także zestawy do konwersji dla wyrzutni, pociski ćwiczebne MRT i szkolne ERT, sterowniki temperatury dla wyrzutni, wyposażenie do obsługi naziemnej pocisków, zgrupowania połączeń (LIG) do pocisków, części zamienne do wyrzutni i silników marszowych pocisków, części do transporterów GMT (Guided Missile Transporter) oraz dokumentacje techniczne i publikacje. Pakiet zawiera także wsparcie rządu USA w zakresie przeprowadzenia prób ogniowych zamówionych pocisków rakietowych, w tym cele ćwiczebne i zestawy do telemetrii oraz inne elementy programu wsparcia i logistyki. Głównym kontraktorem będzie Lockheed Martin.
Informacje o zakończeniu amerykańsko-niemieckich negocjacji w sprawie dostarczenia pocisków PAC-3 MSE na potrzeby TLVS pojawiły się 2 listopada 2018. Rozmowy były prowadzone w trzecim kwartale pomiędzy niemiecką minister obrony Ursulą von der Leyen i jej amerykańskim odpowiednikiem, ówczesnym sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. Pociski PAC-3 MSE zostały wcześniej pomyślnie przetestowane z systemem MEADS, ale integrację z przyszłym TLVS blokowały przedłużające się rozmowy na poziomie politycznym (PAC-3 MSE dla TLVS, 2018-11-06).
Niemieckie ministerstwo obrony ma nadzieję podpisać ostateczną umowę na wdrożenie TLVS w 2019, a wejście systemu do służby ma nastąpić w 2025. Początkowo szacowano ją na ok. 4 mld EUR (17,3 mld zł), lecz oczekuje się, że ostatecznie jej wartość będzie o kilka miliardów wyższa. 25 czerwca 2019 konsorcjum TLVS (MBDA Deutschland i Lockheed Martin) złożyło Urzędowi do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) propozycję 4-etapowego rozwoju systemu MEADS, obejmujące opracowanie, integrację, testy i dostawy.
W międzyczasie modernizację do poziomu PAC-3+ przejdą obecnie eksploatowane przez wojska lotnicze (Luftwaffe) zestawy MIM-104 Patriot PAC-3. Dzięki temu zostaną utrzymane w linii co najmniej do 2030, co pozwoli na przeprowadzenie stopniowego przejścia na TLVS. Zestawy trafią do 1. Skrzydła Obrony Powietrznej Schleswig-Holstein Luftwaffe, złożonego z czterech Grup: 21. w Sanitz, 24. w Bad Sülze, 26. w Husum i 61. Todendorf, gdzie obecnie wykorzystywane są Patrioty. Zestawy MIM-104 również otrzymają pociski PAC-3 MSE, gdyż obecnie wykorzystują tylko PAC-2 i PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative) (Niemcy modernizują Patrioty, 2019-06-29).