Na zaprezentowanych zdjęciach można było zobaczyć urządzenia optoelektroniczne rozwijane przez PCO na potrzeby Wojska Polskiego w ramach Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki Tytan. Co warte uwagi nowe, polskie celowniki zostały posadowione na karabinkach MSBS Grot A3, będących najnowszą propozycją modernizacji autorstwa Fabryki Broni “Łucznik” Radom ( GROTowisko 2024: Grot A3 i inne nowości).
Na broni posadowiono dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego (złożony z dziennego celownika modułowego DCM-1 Szafir, nasadki – termowizyjnej NT-2 lub noktowizyjnej NN-1 oraz wskaźnika laserowego WL-1T). Rozwijany przez PCO zestaw ma uzupełnić stosowane dotychczas dzienne celowniki holograficzne oraz wyeliminować konieczność korzystania przez żołnierzy z zapasowych przyrządów mechanicznych (z wyjątkiem sytuacji awaryjnych). (Nowy Szafir na MSPO). Na DCM-1 składa się celownik optyczny LDK-4 o czterokrotnym powiększeniu oraz otwarty mikrokolimator MK-1 zapewniający szerokie pole widzenia i umożliwiający skuteczne prowadzenie ognia na bardzo bliskie odległości.
Dodatkowo zaprezentowano zamknięty celownik kolimatorowy CK-3 wraz z opracowanym do niego powiększalnikiem PK-1. PCO rozwija również Strzeleckie Celowniki Noktowizyjne PCS-5M. Charakteryzują się one powiększeniem 2,2 raza, polem widzenia większym niż 12 stopni, zakresem ogniskowania obiektywu od 5 m do nieskończoności, wzmacniaczem obrazu XD4/XM5 oraz ruchem dioptryjnym od -4 do +4 dpt. Urządzenie jest zasilane baterią litową 3,6V lub D123 3,0V, co w przypadku pierwszej gwarantuje 30-godzinny czas pracy w normalnej temperaturze (zakres temperatur pracy to od -35 do +50 st. C).
/ Zdjęcia: PCO via PGZ
PCO zaprezentowało również Monokular Noktowizyjny MU-3M, czyli samodzielne kompaktowe i wszechstronne urządzenie obserwujące, wykorzystujące wzmacniacz obrazu 4G.
Uwagę prócz broni i celowników zwracają, rozwijane na potrzeby Tytana hełmy HBT-02 (Koniec badań hełmu HBT-02) oraz nowe umundurowanie. Na zdjęciach zabrakło programowalnych radiostacji doręczanych rozwijanych przez spółkę RADMOR w ramach Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki Tytan.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.