W tym roku na MSPO przyjedzie 400 wystawców z 27 państw, w tym: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niderlandów, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
Mocny start sezonu w Targach Kielce – na początek Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. MSPO otworzy Prezydent RP Andrzej Duda. W wydarzeniu weźmie udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
Jak powiedział prezes Zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń:
Progres jest widoczny zwłaszcza jeżeli porównamy dane tego i poprzedniego roku – 185 wystawców z 15 krajów w 2020, 400 wystawców z 27 krajów w 2021. Spotykamy się oczywiście cały czas z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z COVID-19. Na wystawie nie pojawią się, np. firmy australijskie, ze względu na panujące w tym kraju obostrzenia w ruchu międzynarodowym. Liczymy jednak, że już w przyszłym roku jubileuszowa 30. edycja Salonu odbędzie się w wymiarze znanym nam wszystkim z lat przed pandemią.
Polskie propozycje na MSPO 2021
Najliczniej reprezentowany będzie rodzimy przemysł obronny. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zaprezentuje bogatą ofertę innowacyjnych rozwiązań i systemów dla Sił Zbrojnych RP i służb mundurowych. Na stoisku PGZ będzie można obejrzeć m.in.: nowe propozycje platform kołowych – pojazd 4×4 z Huty Stalowa Wola oraz zmodyfikowane warianty specjalistyczne KTO Rosomak i gąsienicowe, w tym nowe lekkie podwozie gąsienicowe z moździerzem M120 (MSPO 2021: HSW zaprezentuje taktyczny pojazd wielozadaniowy 4×4, MSPO 2021: Nowy gąsienicowy M120G Rak).
Odwiedzający ekspozycję będą mogli zapoznać się z rozwiązaniami z obszaru produktowego C4ISR, bogatą ofertą środków bojowych oraz indywidualnym wyposażeniem żołnierza – w tym z nowymi konstrukcjami zarówno z Fabryki Broni Łucznik-Radom oraz Zakładów Mechanicznych Tarnów. Nie zabraknie również systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w tym propozycji PIT-Radwar dla projektu pk. Noteć oraz rozwiązań, które polski przemysł przygotował na rzecz programu Wisła (Polska Grupa Zbrojeniowa zaprasza na MSPO 2021).
Sebastian Chwałek, prezes zarządu Grupy PGZ, powiedział:
Tegoroczna ekspozycja Polskiej Grupy Zbrojeniowej to ponad 300 rozwiązań przedstawionych przez 28 spółek – systemów, podsystemów i pojedynczych wyrobów, które dostarczamy, oferujemy bądź też przygotowujemy dla Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych i na rynki eksportowe. Każdy, kto odwiedzi naszą ekspozycję w hali C będzie miał możliwość zobaczenia tego, co udało nam się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przygotować.
W Kielcach nie zabraknie również największego w Polsce, prywatnego producenta uzbrojenia – Grupy WB. Podczas MSPO zadebiutuje W2MPIR, czyli wielowarstwowy i wielozadaniowy inteligentny rój bezpilotowców służący do obezwładniania systemów przeciwnika. Zaprezentowany będzie również wielozadaniowy bsl FT-5 o dużej długotrwałości lot. Ciekawostką będzie także, opracowany ożarowskiej spółce, wóz opancerzony Combatmate na bazie platformy dostarczonej przez partnera, spółkę Brusertech, czyli Bruiser-212.
https://twitter.com/WBGroup_PL/status/1433739981990866949?s=20
Ekspozycji MSPO tradycyjnie towarzyszyć będzie Wystawa Sił Zbrojnych RP organizowana w tym roku pod hasłem Wytrwać-Opanować-Pokonać. Podczas MSPO 2021 przygotowane zostaną Pawilony Narodowe: amerykański (41 spółek), brytyjski (13), niemiecki (19), norweski (8), włoski (3) i ukraiński (2). Wcześniej podczas Salonu można było zwiedzać Wystawy Narodowe, które stały się tradycją MSPO od 2004 roku. Do tej pory swój potencjał obronny prezentowało 13 państw: Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa (XXIX MSPO 2021 z pawilonami narodowymi).
W tym roku na MSPO przyjedzie 400 wystawców z 27 państw / Zdjęcia: Targi Kielce
Co pokażą Amerykanie?
Spółka Lockheed Martin zaprezentuje m. in. model samolotu wielozadaniowego F-35 Lightning II w skali 1:1. Ta imponująca maszyna gościła już na kieleckich Targach podczas XXVII edycji MSPO, w 2019 roku. Także wtedy wywołało to niemałe poruszenie wśród odwiedzających, w tym Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, który tradycyjnie objął także tegoroczną Wystawę Patronatem Honorowym. Warto przypomnieć, że są to samoloty zakupione przez Polskę w ramach programu Harpia.
Atrakcją tegorocznych Targów Obronnych będzie również czołg M1A2 Abrams. Ten amerykański wóz bojowy zdążył już wziąć udział na frontach konfliktów zbrojnych od Bliskiego Wschodu (Iraku czy Jemenie). Czołg ten jest za jeden z najlepszych na świecie. Dlatego też Wojsko Polskie rozważa zakup 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji SEPv3. MON planuje wydać na ten cel około 23,3 mld zł (Polska pierwszym użytkownikiem Abramsów w Europie?).
Warto też wymienić innych istotnych wystawców z kraju i zagranicy: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, konsorcjum MBDA, Rafael Advanced Defense Systems czy Bell Textron (Łukasiewicz – PIAP z najnowszą ofertą na MSPO 2021).
Po raz kolejny podczas Salonu ważne będzie bezpieczeństwo. W tym roku obok wszelkich stosowanych już wcześniej środków ostrożności czyli kabin dekontaminacyjnych, zasłaniania ust i nosa i szczegółowego dezynfekowania powierzchni pojawią się kolejne. Wszyscy goście oraz wystawcy, będą proszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej szczepienia przeciw COVID-19. Wiedza o liczbie osób zaszczepionych jest niezbędna do oszacowania ile osób może w danym momencie przebiegać w obiektach targowych. Pracownicy Targów Kielce obsługujący wydarzenia targowe należą do osób zaszczepionych.
XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się od 7 do 10 września, 2021 roku w Targach Kielce. Wystawa skierowana jest do osób pełnoletnich.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.