18 maja br. amerykańska spółka Oshkosh Defense (część Oshkosh Corporation) poinformowała, że złożyła formalną ofertę RPP (Request for Prototype Proposal) w programie amerykańskich wojsk lądowych o kryptonimie RCV (Robotic Combat Vehicle) w fazie projektowania i budowy prototypów autonomicznych bojowych pojazdów bezzałogowych.
Od lewej: EMAV-MCA i EMAV-LW30 / Zdjęcie: Oshkosh Defense
Zespół Oshkosh Defense RCV ma przyjemność przedstawić naszą propozycję w ramach fazy 1 programu RCV — powiedział Pat Williams, dyrektor programowy w Oshkosh Defense. Pozostajemy zaangażowani w reagowanie na potrzeby i wymagania armii, aby zapewnić najbardziej wydajną, niezawodną i łatwą w utrzymaniu platformę robotyczną.
Zespół składa się z Oshkosh Defense, Pratt Miller Defense (należącej do Oshkosh Corporation od stycznia 2021) i QinetiQ.
Oshkosh RCV to ewolucja dekady innowacji, rozwoju i testów. I to pokazuje — Williams kontynuował. Nasze rozwiązanie jest zoptymalizowane pod kątem przekraczania wymagań wydajnościowych i jest teraz gotowe do spełnienia wymagającego harmonogramu programu.
US Army oczekuje ofert od maksymalnie czterech dostawców, którzy muszą dostarczyć prototypy platformy RCV do sierpnia 2024.
Zespół Oshkosh Defense RCV zaoferował platformy robotyczne EMAV-MCA i EMAV-LW30. Ten pierwszy został po raz pierwszy zaprezentowany 5 października 2021 podczas wydarzenia Bushmaster Users Conference 2021 w Kingman w Arizonie.
EMAV-MCA (Expeditionary Modular Autonomous Vehicle-Medium Caliber Armament) został wyposażony w wieżę Samson MCWS od izraelskiej spółki Rafael Advanced Defense Systems, która wcześniej została wybrana w ramach modernizacji i dozbrojenia przez US Army transporterów opancerzonych Stryker w 30-mm armaty automatyczne ATK XM813 Bushmaster II, zasilane amunicją programowalną.
Warto podkreślić, iż EMAV (wcześniej testowany w ramach fazy programu RCV-L) o masie własnej 3084 kg (6800 funtów) jest w stanie transportować do 3266 kg (7200 funtów) ładunku użytecznego. Jeśli chodzi o Samson MCWS dla EMAV, to zgodnie z deklaracją, wieża może być uzbrojona we wspomnianą armatę XM813 Bushmaster II na nabój 30 mm x 173 lub opcjonalnie w konfiguracji na 40-mm amunicję programowalną Super 40 PABM (Programmable Air Bursting Ammunition).
Z kolei EMAV-LW30 z 30-mm armatą automatyczną M230LF (Link Fed) z rodziny Bushmaster, zintegrowaną ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia R400, australijskiej spółki EOS, ujawniono po raz pierwszy na Bushmaster Users Conference 2019.
Program RCV został podzielony na trzy fazy i US Army chce zamówić nawet 211 autonomicznych bojowych pojazdów bezzałogowych w ramach budżetu w wysokości 607 mln USD (2,52 mld zł). Wcześniej, zainteresowanie udziałem w postępowaniu wyraziła też spółka BAE Systems.
Docelowo, US Army chciała pozyskać platformy robotyczne w trzech kategoriach: 7-tonowej RCV-L (Light) z 7,62-mm karabinem maszynowym, 10-tonowej RCV-M (Medium) z 30-mm armatą automatyczną, sprzężonym 7,62-mm km i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi oraz 20-tonowych RCV-H (Heavy) z 81-mm moździerzem automatycznym.
Jednak 4 maja 2022 pojawiła się informacja o odłożeniu w czasie prac nad wdrożeniem wariantu RCV-M i skupieniu się na RCV-L. Warto zauważyć, że w ramach RCV-M, US Army testowała pojazd Ripsaw M5, dostarczony przez konsorcjum Team Ripsaw, złożone ze spółek Textron Systems wraz z Howe & Howe Technologies z FLIR Systems.