30 stycznia w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego (1. BLTr.) w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa przed międzynarodowymi manewrami Defender-Europe 20. Wzięli w niej udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher oraz wyżsi oficerowie Wojska Polskiego i sił zbrojnych USA, w tym szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak i zastępca dowódcy US Army Europe (USAREUR) gen. dyw. Joe Jarrard.
Defender to akronim od Dynamic Employment of Forces to Europe for NATO Deterrence and Enchanced Readiness, co oznacza przerzut sił do Europy w ramach natowskiej inicjatywy Odstraszania i Wzmocnionej Gotowości
Część ekspercka odprawy była poświęcona koordynacji współpracy cywilnej i wojskowej podczas ćwiczenia Defender-Europe 20 pomiędzy stroną polską i amerykańską oraz sprawom przemieszczenia wojsk amerykańskich przez terytorium Polski. Oprócz zaangażowania wojskowego ze strony polskiej, ćwiczenie będzie zabezpieczane przez grupę z sektora cywilnego i pozostałych służb, takich jak Policja, Straż Graniczna czy Straż Pożarna.
Defender-Europe 20 / Film: Ministerstwo Obrony Narodowej
W odprawie wzięli udział także przedstawiciele administracji lokalnej oraz urzędów i służb zaangażowanych w przygotowanie do ćwiczenia, w tym przedstawiciele województw, urzędów centralnych i instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę, bezpieczeństwo czy służbę zdrowia. Ćwiczenie pozwoli na potwierdzenie i praktyczne sprawdzenie narodowych procedur i możliwości logistycznych.
Defender-Europe 20
Przygotowania do ćwiczeń rozpoczęły się w październiku 2019. Z kolei przerzut pierwszych jednostek Wojsk Lądowych (US Army), Gwardii Narodowej i Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) do Europy rozpoczął się 23 stycznia, gdy ciężkie wyposażenie zostało załadowane na wagony i koleją udało się do atlantyckich portów. Jednostki amerykańskie w sile prawie 14 tys. żołnierzy pokonają dystans 4 tys. km dwunastoma trasami przerzutowymi. Kolejne 9 tys. żołnierzy US Army, które wezmą udział w ćwiczeniu, stacjonuje w Europie (z czego 2 tys. trafi do Polski). Pozostałe 8 tys. żołnierzy będzie pochodzić z 17 państw NATO (w tym 2 tys. żołnierzy z Polski).
Podczas ćwiczenia wykorzystane zostaną porty lotnicze w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, a także porty morskie w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Jednostki amerykańskie będą obecne w Bartoszycach, Bemowie Piskim, Biedrusku, Bydgoszczy, Drawsku Pomorskim, Kielcach, Krakowie, Mirosławcu, Morągu, Powidzu, Pruszczu Gdańskim, Świdwinie, Świętoszowie, Toruniu, Ustce, Wędrzynie i Żaganiu / Zdjęcia: st. szer. Wojciech Król/CO MON
Do Europy zostanie przerzucone dowództwo US Army na szczeblu dywizyjnym, trzy Pancerne Brygadowe Grupy Bojowe (Armored Brigade Combat Team, ABCT), a także pododdziały wsparcia i zabezpieczenia logistycznego. Część wyposażenia będzie pochodzić z USA, a pozostały sprzęt z europejskich magazynów. Składnice Army Prepositioned Stock (APS) są rozlokowane głównie w zachodniej Europie i mieszczą ciężkie wyposażenie dla jednej ABCT, jednostek artylerii, wsparcia i dowodzenia (Przygotowania do Defender-Europe 20, 2019-10-09).
Główna część ćwiczenia odbędzie się kwietniu i maju 2020. Na poligonie w Drawsku Pomorskim będzie ćwiczyć 1800 amerykańskich pojazdów kołowych i 500 gąsienicowych, a na pozostałych poligonach kolejne 630 pojazdów kołowych i 250 gąsienicowych.
Ćwiczenie zostało podzielone na pięć etapów. Pierwszy to rozpoczęte w ubiegłym tygodniu przemieszczenie, które obejmie m.in. pobranie wyposażenia ze składnic APS na terytorium Belgii i Niemiec oraz przemieszczanie do rejonów ćwiczeń. Następnie powietrzny desant o kryptonimie Swift Response 20 zostanie przeprowadzony na przełomie kwietnia i maja w Gruzji oraz Saber Strike 20 w państwach bałtyckich (na Litwie weźmie w nim udział m.in. 6. Brygada Powietrznodesantowa).
Dowództwo Szkoleniowe 7. Armii USA przeprowadzi ćwiczenie Allied Spirit XI, obejmujące m.in. przeprawę przez rzekę i będzie realizowane na poligonie w Drawsku Pomorskim. Z kolei dowództwo sił specjalnych US SOCOM zrealizuje na terytorium Polski ćwiczenie Trojan Footprint z udziałem polskich i sojuszniczych jednostek.
Później zostanie przeprowadzone ćwiczenie dowódczo-sztabowe, w którym udział weźmie m.in. 12. Dywizja Zmechanizowana, Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (Multinational Corps Northeast, MNC NE) i Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód (Multinational Division North East, MND NE). Obejmie ono m.in. ćwiczenie artyleryjskie o kryptonimie Dynamic Front. W maju zostanie przeprowadzone ćwiczenie połączone, obejmujące kilka mniejszych manewrów prowadzonych przez poszczególne państwa z udziałem sił amerykańskich. Ostatnim etapem będzie powrót sił amerykańskich do jednostek macierzystych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.