3 lipca z lotniska Anshun Huangguoshu w prowincji Guizhou w południowych Chinach, wzbił się po raz pierwszy w powietrze prototyp nowego bojowego, bezzałogowego statku latającego (bsl) Yaoying II. Aparat został opracowany przez korporację AVIC (Aviation Industry Corporation of China).
Nowy bsl powstał przede wszystkim z myślą o misjach uderzeniowych i rozpoznawczych / Zdjęcie: AVIC
Projekt nowego bsl klasy MALE (średniego pułapu i dużego zasięgu, medium-altitude long-endurance) o zdolnościach uderzeniowych i rozpoznawczych powstał z myślą o rynkach zagranicznych w należącej do AVIC korporacji GAIC (Guizhou Aircraft Industry Corporation). Wcześniej, w trzecim kwartale 2016 oblatano prototyp nieuzbrojonego Yaoying-1.
Jednocześnie GAIC jest trzecim podmiotem w ChRL, który opracował i oblatał bojowy bsl, po korporacjach CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) i CAIG (Chengdu Aircraft Industry Group) (Chiny ujawniły bojowy bsl Anjian, 2018-06-12).
Na opublikowanej fotografii z oblotu da się zauważyć, że na podskrzydłowych węzłach podwieszono dwie makiety bądź ćwiczebne pociski przeciwpancerne AKD-9. Natomiast centralny pylon pozostał pusty. Bsl będzie oferowany klientom zagranicznym pod nazwą Air Sniper. Jest to trzecia konstrukcja po bsl CASC Rainbow i CAIG Wing Loong, która ma szansę zostać zakupiona przez siły zbrojne państw trzecich. Producent ujawnił wcześniej, że dotąd wyeksportowało bojowe bezzałogowce za równowartość 700 mln USD (2,59 mld zł).
Opis
Zgodnie z ujawnionymi danymi, Yaoying II ma 6 m długości, 1280 kg maksymalnej masy startowej, osiąga maksymalnie 230 km/h (prędkość przelotowa 215 km/h) i pułap praktyczny do 7500 m. Maksymalny czas lotu wynosi od 16 do 32 godzin
Oprócz misji uderzeniowych i rozpoznawczych, nowy bezzałogowiec będzie zdolny do misji nadzoru, przeprowadzania pomiarów, mapowania terenu, rozpoznania radarowego, wykrywania sygnałów elektromagnetycznych i misji antyterrorystycznych. Yaoying IIzostał wyposażony w system automatycznego sterowania i zintegrowaną nawigację satelitarną.