28 czerwca Izraelski producent broni strzeleckiej Israel Weapon Industries (IWI) w dosyć niezwykły sposób rozpoczął promocję nowej broni strzeleckiej. Model karabinu samopowtarzalnego Tavor 7 w układzie bezkolbowym, zasilany nabojem 7,62 mm x 51 (.308 Winchester), zadebiutował bowiem w Internecie, w enigmatycznym wpisie w jednym z serwisów społecznościowych.
Nowy samopowtarzalny karabin IWI Tavor 7 w układzie bezkolbowym do amunicji 7,62 mm x 51 NATO/.308 Winchester, przeznaczony w pierwszej kolejności na amerykański rynek cywilny. W przeciwieństwie do wcześniejszych karabinków w konstrukcji wykorzystano tłok gazowy o długim skoku
O ile zazwyczaj Izraelczycy rozpoczynali prezentowanie swojej broni od wersji wojskowych, samoczynno-samopowtarzalnych, w tym przypadku jednak oferta skierowana jest do strzelców cywilnych mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Dlatego właśnie wpis ze zdjęciem broni, a następnie danymi technicznymi pojawiły się na profilu amerykańskiej filii izraelskiego producenta, czyli IWI US.
Premiera broni będzie miała miejsce we wrześniu podczas imprezy Big 3 East na Florydzie lub na początku przyszłego roku na targach SHOT Show. Pierwsze dostawy na rynek w USA mają zostać zrealizowane w styczniu 2018. Sugerowana cena nie jest jeszcze znana.
Warto wspomnieć, że karabiny samopowtarzalne w układzie bezkolbowym do silnej amunicji karabinowej 7,62 mm x 51 są dosyć rzadkie. Pomijając mniej czy bardziej zaawansowane konwersje M14, to na niewielką skalę produkowany jest w Stanach model Kel Tec RFB, zaś w Rosji, głównie dla jednostek specjalnych, opracowano i wytwarzano w niewielkich partiach OC-03 SWU, będące modyfikacją SWD w układzie bez kolby właściwej.
Izraelczycy nie ujawnili szczegółów konstrukcyjnych karabinu Tavor 7, w tym układu mechanizmów wewnętrznych, jednak ogólna budowa broni bazuje na wcześniejszych karabinkach rodziny Tavor, czyli TAR-21 (na cywilnym rynku sprzedawany jako Tavor SAR) i zmodyfikowanym X95 (samopowtarzalny model to Tavor X95). Jednak zasada działania jest nieco inna, gazy prochowe odprowadzane przez boczny otwór w przewodzie lufy oddziałują na tłok gazowy o długim (jak w SWD), a nie krótkim ruchu (jak w TAR-21/X95). Tavor 7 wyposażony jest w czteropozycyjny regulator gazowy, co pomoże dostosować broń do poziomu zanieczyszczenia mechanizmów i do strzelania z użyciem tłumika dźwięku.
Broń w widoku z lewej strony – widoczne okno w którym przemieszcza się rękojeść napinania z górnym wycięciem do blokady zespołu ruchomego, manipulatory, jak i zasłonięte okno wyrzutowe za pomocą przesuwnej osłony / Zdjęcia: IWI US
IWI US poinformowało, że mechanizm spustowy nowej broni nie będzie niestety kompatybilny z tym zastosowanym w samopowtarzalnych modelach Tavor SAR i Tavor X95. Płaszcz karabinu wykonany został z tworzywa sztucznego. Zdecydowano się na zachowanie możliwości wyrzucania łusek na prawą i lewą stronę, jak to miało miejsce w broni do amunicji 5,56 mm x 45. Co ciekawe, nie zastosowano w tym przypadku dwóch odrębnych zamków. A sama blokada okna wyrzutowego i połączony z nią odbijacz łusek są przesuwne, nie trzeba ich odkręcać.
Chwyt pistoletowy jest osobnym modułem. Użytkownik będzie miał możliwość wyboru między dwoma wersjami – z klasyczną osłoną spustu lub rozbudowaną wersją, chroniąca wszystkie palce na chwycie. Gniazdo magazynka będzie dostosowane do magazynków standardu LR/SR-25. Sam karabin będzie dostarczany z jednym 20-nabojowym magazynkiem Magpul PMAG.
Tavor 7 ma dwa okna wyrzutowe po obu stronach komory zamkowej. Na jej grzebiecie umieszczono odcinek uniwersalnej szyny montażowej, łączący się z krótszym odcinkiem na łożu. W szynie ukryte zostały składane, mechaniczne przyrządy celownicze. Dodatkowo na muszce umieszczono trytową wkładkę, co ma ułatwić strzelanie w warunkach niedostatecznego oświetlenia. W górnej części łoża, po prawej i lewej stronie, znajdują się dwa otwory do montażu standardu M-Lok. Po zdemontowaniu maskownicy w dolnej części łoża, użytkownik otrzymuje dostęp do krótkiego odcinka uniwersalnej szyny montażowej MIL-STD-1913.
W nowym karabinie podobnie rozmieszczono manipulatory, kopiując ich układ z X95. Zdublowane po obu stronach skrzydełka bezpiecznika znajdują się pod kciukiem, a przyciski zwalniania magazynka pod palcem wskazującym. Pojedyncza, bardzo duża dźwignia zatrzasku zespołu ruchomego, zwalniająca go z tylnego położenia, ulokowana jest za magazynkiem.
Rękojeść napinania może zostać umieszczona z prawej lub lewej strony. Zmiana jej umiejscowienia nie wymaga użycia narzędzi, ani rozkładania broni. Okno w którym porusza się rękojeść napinania zostało wycięte po obu stronach komory zamkowej, a nowością jest wyposażone go w specjalnie poszerzone wycięcie w górnej części. Dzięki temu będzie możliwość wprowadzenia i zablokowania tam napinacza, co zablokuje też zespół ruchomy w tylnym położeniu. Jego zwolnienie będzie odbywało się przez silny nacisk z góry, jak to ma miejsce w karabinie H&K G3, karabinku H&K HK33, czy pistoletach maszynowych H&K MP5 i CZ Scorpion EVO 3A1.
Tavor 7 do amunicji 7,62 mm x 51 NATO (.308 Winchester) ma być kompletowany z lufami o chromowanym przewodzie długości 406 (16 cali) i 457 mm (18 cali). W tym pierwszym przypadku skok bruzd wynosi 305 mm (12 cali), w drugim 254 mm (10 cali). Lufa zakończona jest urządzeniem wylotowym, mocowanym na gwincie 5/8×24. Długość całkowita broni z 406-mm lufą wynosi 679 mm. Masa karabinu niezaładowanego, bez magazynka to 3,9 kg. Tavor 7 ma być produkowany w płaszczami w kolorze czarnym, zielonym (OD) i piaskowym (FDE).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.