Działające od 1977 amerykańskie przedsiębiorstwo Wilson Combat, rozszerzyło ofertę oferowanej broni strzeleckiej o dwie nowe propozycje oparte o konstrukcję AR-10. Modele Ranger i Ultralight Ranger charakteryzują się niską masą, oraz dostępnoscią odmian dostosowanych do ośmiu różnych nabojów posrednich oraz karabinowych.
Zamki oraz suwadła modeli Ranger i Ultralight Ranger, po oddaniu testowych strzałów przy użyciu amunicji o zwiększonym ładunku prochowym, testowane są metodą proszkowej defektoskopii magnetycznej.
Wilson Combat oferuje model Ranger do amunicji 5,56 mm x 45 NATO/.223 Remington, 6,8 × 43 mm/6,8 mm Remington SPC, 7,62 mm x 35/.300AAC Blackout, 6 mm × 52/.243 Winchester, 6,5 mm x 49/6,5 Creedmoor, 7,62 mm x 51 NATO/.308 Winchester, 8,8 mm x 51/.358 Winchester oraz 7,62 mm × 40 Wilson Tactical. Broń dostępna jest też z dwoma długościami lufy uzależnionymi od naboju jakim jest zasilana, jest to 373 lub 406 mm. Długość z kolbą wsuniętą to 850 mm, a skrajnie wysuniętą 921 mm. Ranger oparty jest o frezowane komory zamkową i spustową standardu AR-10, oraz tradycyjny system doprowadzania gazów do wnętrza suwadła-tłoka za pomocą cienkiej długiej rurki gazowej. Masa tego wariantu to 3,62 kilograma.
W komorze zamkowej osadzono wyczynową lufę zakończoną urządzeniem wylotowym Q-Comp. Mechanizm gazowy wzbogacono o komorę SLR Rifleworks z regulatorem przepływu gazów, umożliwiającym dostosowanie broni do używanej amunicji. Lufę i mechanizm gazowy otacza 254-mm aluminiowe łoże z otworami montażowymi standardu Magpul M-LOK. Na prowadnicy mechanizmu powrotnego zamocowano kolbę Rogers/Wilson Super Stock o regulowanym położeniu. W komorze spustowej znajduje się mechanizm spustowo uderzeniowy Wilson Combat Tactical Trigger Unit M2. Chwyt pistoletowy to BCM Starburst Gunfighter z logiem WC.
Wszystkie części aluminiowe wykańczane są metodą anodowania, a następnie na wszystkie metalowe elemety nakładane jest pokrycie Armor-Tuff charakteryzujące się wyjątkową odpornością na korozję i działanie soli. /Zdjęcia: Wilson Combat
Ultralight Ranger różni się od swojego cięższego brata jedynie kilkoma szczegółami – najbardziej oczywistym z nich jest masa 3,34 kg. Pozostałe to kolba stała wykonana z włókna węglowego, ustalająca długość całkowitą broni na 939 mm. Ponadto w lżejszym modelu zastosowano chwyt pistoletowy Mission First Tactical, tym razem bez loga WC. Co ciekawe, żaden z wariantów nie został dostosowany do użytku przez strzelców leworęcznych, poprzez rozmieszczenie manipulatorów po obu stronach broni. Cena Wilson Combat Ranger i Ultralight Ranger na rynku amerykańskim to odpowiednio 3095 i 3195 USD (10,5 i 10,8 tys. zł).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.