14 listopada 2023. Według niedawnego komunikatu prasowego Norweska Agencja Materiałów Obronnych (DMA) przyznała kontrakt na nowe hełmy bojowe w ramach umowy ramowej z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA) w Luksemburgu. Hełmy zamówione przez Norwegię to Batlskin Caiman, produkowane przez firmę Galvion. W służbie sił zbrojnych Królestwa Norwegii nowa osłona balistyczna głowy wprowadzana jest pod oznaczeniem jako hełm bojowy M/24.
Norweski Caiman Ballistic Helmet w pokrowcu maskującym w typowym kamuflażu tego państwa / Zdjęcie: Galvion
MON Norwegii wybrało hełm Caiman Ballistic Helmet po przeprowadzeniu przez Norweskie Siły Zbrojne i NSPA serii testów w Norwegii zimą 2022 roku. Pierwsze dostawy nowych konstrukcji spodziewane są pod koniec 2023 roku, po czym co dwa tygodnie do Norwegii będzie dostarczany kontener hełmów, aż do zakończenia dostaw. W komunikacie prasowym DMA nie podano ani całkowitej wartości norweskiego kontraktu, ani liczby zakontraktowanych hełmów.
Batlskin Caiman jest dostępny w pięciu różnych rozmiarach tj. S, M, L, XL i XXL dla obwodów głowy kolejno 527-565 mm, 559-603 mm, 578-610 mm, 597-629 mm i 616-654 mm. Masa kompletnych hełmów, których czerepy wykonane są z UHMWPE wynosi odpowiednio 1050 g, 1080 g, 1130 g, 1230 g i 1310 g. Wnętrze hełmu można regulować, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie dla każdego użytkownika. Batlskin Caiman zapewnia ochronę balistyczną na poziomie IIIA wg amerykańskiej normy NIJ 0101.06 dla standardowego odłamka o masie 1,1g FSP. Odporność balistyczna V50 dla modelu Batlskin Caiman wynosi 671 m/s przy grubości ścianki hełmu wynoszącej 6 mm. Hełm oferowany jest standardowo w trzech odmianach kolorystycznych TAN 499, czarnym i Ranger Green. Producent udziela na tę konstrukcję siedmioletniej gwarancji.
Hełm Caiman, który ma zostać wprowadzony na wyposażenie norweskiej armii to model typu high-cut charakteryzujący się wysokim podcięciem, który zmniejsza masę osłony oraz pozwala na swobodne używanie aktywnych ochronników słuchu. Caiman jest także przystosowany do montażu na nim akcesoriów takich jak daszki, latarki, sprzęt optyczny czy maski p.gaz, które wchodzą w zakres norweskiego kontraktu. Hełmy są również dostarczane z wieloma modelami pokrowców maskujących w różnych wzorach kamuflażu, a także w kolorze „UN Blue”.
Jak wynika z oświadczenia DMA, kolejnym ważnym czynnikiem, który wpłynął na decyzję Norwegii o zakupie osłony Batlskin Caiman, był ślad logistyczny i środowiskowy projektu Caiman. Poszczególne hełmy można śledzić za pomocą numerów seryjnych, co pozwala monitorować ich stan i okresy konserwacji. Ponadto hełmy zaprojektowano tak, aby można je było łatwo serwisować i naprawiać w razie potrzeby, co przyczynia się do dłuższej żywotności i niższych kosztów cyklu życia.
Według komunikatu prasowego DMA nowe hełmy są lżejsze (nieznacznie), wygodniejsze i zapewniają lepszą ochronę niż obecnie używane hełmy amerykańskiej firmy Ops-Core model FAST XP High Cut Helmet wykonane z hybrydy kompozytowej włókna węglowego, jednokierunkowego polietylenu i włókna aramidowgo.
13 grudnia 2022 r. NSPA podpisała ze spółką Galvion umowę ramową, w której ustalane są ceny jednostkowe zależne od wolumenu na określone okresy (zwykle jeden rok) czasu obowiązywania umowy. Umowa ramowa umożliwia państwom członkowskim NSPA składanie zleceń kupna dostosowanych do ich konkretnych potrzeb. Jonathan Blanshay, dyrektor generalny Galvion, po podpisaniu kontraktu powiedział: „Jestem szczególnie dumny, że mogę dzisiaj ogłosić przyznanie kontraktu. System Caiman był rozwijany przez wiele lat przy szeroko zakrojonej współpracy i opiniach operatorów SOF, szczególnie z myślą o przyszłych potrzebach użytkowników. Jest to platforma o unikalnym połączeniu zwinności, ochrony, redukcji masy i skalowalności, zbudowana tak, aby sprostać rzeczywistym wymaganiom współczesnego pola bitwy.” Dodał również, że: „Ta umowa ramowa stwarza ekscytującą możliwość dostarczenia tego wiodącego w swojej klasie hełmu szerokiemu gronu odbiorców, dla których został zaprojektowany i nie możemy się doczekać współpracy za pośrednictwem NSPA w celu wyposażenia operatorów w całym NATO przez nadchodzące lata .”
Innym wcześniej ogłoszonym przykładem państwa, które skorzystało z tej samej ścieżki zakupu na warunkach umowy ramowej NSPA co Królestwo Norwegii jest Republika Finlandii, która to zamówiła nowe hełmy w kwietniu 2023 r. Wówczas to minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen zatwierdził dla wojsk lądowych (Puolustusvoimat- sił zbrojnych) tego skandynawskiego państwa, zakup nowych hełmów wraz z wyposażeniem i częściami zamiennymi. Wartość podpisanego wówczas kontraktu zrealizowanego w ramach członkostwa w NSPA została oszacowana na ok. 25 mln EUR netto (ok. 117 mln PLN).
Fakt, że ceny są znane z góry, ułatwia zamawiającym i wykonawcy planowanie logistyczne i finansowe oraz że warunki umowy są już gotowe i uzgodnione, oznacza, że umowy typu call-off mogą zostać zrealizowane w bardzo krótkim czasie. Umowa ramowa NPSA z Galvion, na którego czele stoi Norwegia, ma potencjalną łączną wartość od 2,6 do 2,9 miliarda euro i okres obowiązywania do siedmiu lat. Uzgodnione obecnie zamówienia oznaczają, że w ramach tego kontraktu do krajów NATO zostanie dostarczonych około 1 miliona sztuk hełmów.