Spółka Northrop Grumman ujawniła, że buduje prototypy 20-mm działka napędowego Sky Viper oraz amunicji krążącej Hero ALE na potrzeby przyszłych programów śmigłowcowych US Army.
Sky Viper ma być pochodną 30-mm działka lotniczego M230 z napędem łańcuchowym, montowanego na śmigłowcach szturmowych AH-64 Apache. / Grafika: Northrop Grumman
10 marca amerykańskie Northrop Grumman zorganizowało spotkanie z przedstawicielami mediów branżowych w swojej siedzibie w Falls Church w Wirginii. W trakcie spotkania spółka ujawniła prowadzenie prac nad prototypami 20-mm działka napędowego Sky Viper oraz amunicji krążącej Hero ALE. Oba systemy rozwijane są na potrzeby przyszłych programów śmigłowcowych amerykańskich wojsk lądowych (US Army), a więc rozpoznawczych FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft) oraz wielozadaniowych FLRAA (Future Long-Range Assault Aircraft) (Cyfrowy bliźniak śmigłowca Bell 360 Invictus, 2021-02-25, Defiant X w programie FLRAA, 2021-01-26).
Sky Viper
Sky Viper ma być pochodną 30-mm działka lotniczego M230 z napędem łańcuchowym które produkuje dział Northrop Grumman Innovation Systems (wcześniej Orbital ATK). Działko w wersji M230LF (o mniejszym odrzucie) jest montowane m.in. na śmigłowcach szturmowych AH-64 Apache. Przedstawiciele spółki poinformowali, że prace badawczo-rozwojowe skupiają się na zwiększeniu celności, redukcji masy całkowitej i odrzutu. Ma charakteryzować się wyższą szybkostrzelnością teoretyczną, niż M230 (a więc więcej, niż 625 strz./min.), co również ma pozytywnie wpłynąć na celność (USA: Postępy rozwoju ALAS-MC, 2020-07-14).
Zwiększenie celności będzie oznaczać także możliwość zredukowania zapasu amunicji, gdyż załoga wiropłatu będzie mogła osiągać cele przy użyciu mniejszej liczby wystrzeliwanych pocisków. Bardziej kompaktowa konstrukcja ma wynikać również z wymogów US Army, gdzie w przypadku programu FARA wiropłaty nowej generacji mają charakteryzować się zwiększoną trudnowykrywalnością.
Spółka pracuje również nad nową rodziną amunicji dla tego uzbrojenia, w tym programowalną do zwalczania niewielkich bezzałogowych statków latających (bsl). Wcześniej testowano 30-mm amunicję programowalną do tego typu zadań, która została wybrana w ubiegłym roku do zasilania nowych armat automatycznych w kbwp Stryker (Nowa amunicja programowalna US Army, 2020-07-10).
Sky Viper ma być konkurencją dla opracowanego przez spółkę General Dynamics Ordnance and Tactical Systems trzylufowego działka XM915 – mają one być testowane na prototypach wiropłatów nowej generacji (podczas prób statycznych wystrzelono z niego 7 tys. pocisków w czasie testów, w tym roku planowane jest wystrzelenie kolejnych 150 tys.).
Northrop Grumman, we współpracy z dowództwem DEVCOM (Combat Capabilities Development Command) z Aberdeen Proving Ground w Maryland, zrealizowało wstępne testy niektórych technologii nowego działka na demonstratorach, co oznacza, że armia jest wstępnie zainteresowana konkurencyjną konstrukcją.
Hero ALE
Jeśli chodzi o amunicję krążącą Hero ALE, to wiadomo, że powstanie ona w oparciu o izraelskie technologie pochodzące z bezzałogowców bojowych szczebla taktycznego Hero-120 i operacyjnego Hero-400 Blade Arrow, spółki UVision. Amunicja zostanie zaoferowana do programu ALE (Air-Launched-Effects), który jest częścią inicjatyw FARA i FLRAA. 24 sierpnia 2020 US Army przyznała kontrakty o łącznej wartości 29,75 mln USD trzem podmiotom, w tym należącej do Northrop Grumman spółce-córce Alliant Techsystems Operations (konkurenci to Raytheon i Area I) (Bezzałogowce dla śmigłowców US Army, 2020-08-27).
Amunicja krążąca Hero ALE powstanie w oparciu o izraelskie technologie pochodzące z bezzałogowców bojowych szczebla taktycznego Hero-120 i operacyjnego Hero-400 Blade Arrow, spółki UVision. / Zdjęcie: Michał Jarocki
Hero ALE ma być kompatybilna z 4-szynowymi belkami uzbrojenia LGMA M299 i 2-szynowymi LGMA M310, używanymi obecnie do przenoszenia i wystrzeliwania przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) AGM-114 Hellfire ze śmigłowców szturmowych AH-64D/E i AH-1W/Z, wielozadaniowych UH-1N/Y, SH-60 i AH-6 oraz bezzałogowców MQ-1 i MQ-9, a także ich następców, czyli ppk AGM-179 Joint Air-to-Ground Missile (JAGM) (Ppk dalekiego zasięgu dla US Army, 2019-09-16).
UVision ma w ofercie dwa warianty amunicji krążącej Hero-400: standardowy z silnikiem tłokowym benzynowym o długotrwałości lotu do 4 godzin i Hero-400EC (Electric/Cruciform) z napędem elektrycznym i składanymi skrzydłami w układzie krzyżowym, o długotrwałości lotu do 2 godzin. Hero-400EC mierzy 2,1 m, ma 2,4 m rozpiętości skrzydeł i masę 40 kg. Może razić cele w odległości 30-150 km. Osiąga pułap 5500 m. Prędkość w trybie krążenia wynosi 93 km/h, a podczas ataku 278 km/h. Został wyposażony w głowicę optoelektroniczną z czujnikiem podczerwieni do śledzenia i rażenia celów statycznych i ruchomych. Amunicję krążącą wyposażono w wielozadaniową głowicę tandemową o masie 10 kg (SIAE2019: Modułowa wyrzutnia Hero-400EC, 2019-06-21).
W przypadku amunicji krążącej Hero-120 istnieje możliwość zastosowania głowic bojowych o zwiększonej sile rażenia – przeciwbetonowej, przeciwpancernej i odłamkowej o wagomiarze 3,5-12 kg. Wydłużono też czas lotu do ponad 1 godziny, ale zmniejszając przy tym zasięg do 40 km (Testy bsl ALTIUS , 2019-09-26).