22 listopada niemiecki tygodnik Der Spiegel poinformował, że fregata rakietowa FGS Hamburg (F219), typu Sachsen, zatrzymała na Morzu Śródziemnym turecki kontenerowiec Rosaline A, podejrzewany o nielegalny przemyt broni do Libii dla jednej ze stron walczących w wojnie domowej w tym kraju.
Zatrzymanie tureckiego kontenerowca Rosaline A to kolejne skuteczne egzekwowanie przez niemiecką marynarkę wojenną oenzetowskiego embarga na broń do Libii, po wykryciu nielegalnego transportu nafty lotniczej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich we wrześniu br. / Zdjęcie: Mass Communication Specialist Seaman Andrew Schneider, US Navy
Według informacji tygodnika do zatrzymania miało dojść w niedzielne popołudnie w odległości ok. 200 km na północ od libijskiego miasta portowego Benghazi. Turecki statek miał podążać do innego portu w tym kraju, Misraty. Niemieccy marynarze weszli na pokład statku w celu jego przeszukania.
Załoga niemieckiej fregaty miała otrzymać informację o podejrzeniu przewozu zakazanego ładunku na tureckiej jednostce od dowództwa operacji Unii Europejskiej pk. EU NAVFORMED Irini (gr. pokój), w której co ciekawe od marca br. bierze udział także Polska z samolotem M28B1 R Bryza. Głównym zadaniem jednostek wojskowych przydzielonych do operacji jest egzekwowanie embarga na broń nałożonego przez ONZ z wykorzystaniem zasobów powietrznych, satelitarnych i morskich, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292 z roku 2016.
Według danych Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS, Automatic Identification System), 22-letni kontenerowiec Rosaline A opuścił turecki port Yarmica w mieście Körfez w prowincji Kocaeli nad Morzem Marmara w sobotę. W Misracie miał zjawić się w poniedziałek. Statek ma 148 m długości, 25 m szerokości i tonaż 16727 t. Właścicielem jednostki jest turecki holding Arkas.
11 września załoga fregaty FGS Hamburg zatrzymała 150 km na północ od Derny tankowca MV Royal Diamond 7 płynący do Libii pod banderą Wysp Marshalla. Statek formalnie należy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Na pokładzie jednostki miała znajdować się nafta lotnicza, wykorzystywana przez lotnictwo wojskowe. Zatrzymania dokonano przy wsparciu włoskiej fregaty rakietowej Carlo Margottini (F 592) typu Carlo Bergamini/FREMM. Wcześniej, 22 sierpnia pojawiła się informacja, że turecka broń trafiła do Libii na pokładach samolotów transportowych Airbus A400M-180 Atlas., tureckich wojsk lotniczych (Türk Hava Kuvvetleri).
Warto dodać, że w toczącej się libijskiej wojnie domowej Turcja wspiera militarnie Rząd Jedności Narodowej (GNA) w Trypolisie przeciwko Libijskiej Armii Narodowej (LNA) marszałka Chalify Haftara. Ten drugi jest wspierany z kolei m.in. przez wspomniane Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także Rosję (AFRICOM: Rosyjskie samoloty bojowe w Libii, 2020-05-27).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.