Jak poinformował 6 marca br. australijski dziennik The Australian Financial Review, rząd w Canberze negocjuje prawdopodobnie najbardziej lukratywny kontrakt eksportowy o szacowanej wartości nawet 3 mld AUD (prawie 9 mld zł) z federalnym rządem Niemiec na wyprodukowanie i dostawę setek bojowych wozów rozpoznawczych (bwr) Boxer CRV (Combat Reconnaissance Vehicle), które są produkowane na niemieckiej licencji grupy Rheinmetall AG w stanie Queensland.
Boxer CRV należący do wojsk lądowych Australii / Zdjęcie: Rheinmetall AG
Rozmowy międzyrządowe mają być na zaawansowanym etapie. Strona australijska deklaruje, że w przypadku finalizacji kontraktu eksportowego, dostawy do Niemiec mogłyby rozpocząć się już w 2024. Niemieckie zakupy są związane z trwającą rosyjską agresją na Ukrainę, która zburzyła dotychczasową architekturę bezpieczeństwa w Europie i być częścią zapowiedzianego jeszcze w zeszłym roku przez kanclerza Olafa Scholza wieloletniego funduszu zwiększającego wydatki obronne o łącznie 100 mld EUR (470 mld zł).
Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Australii Markus Ederer powiedział dla The Australian Financial Review w ekskluzywnym wywiadzie:
W związku ze zwiększonymi potrzebami, które widzimy z powodu Ukrainy, wiele państw musi uzupełnić zapasy prawie wszystkiego, od pojazdów, amunicji po obronę powietrzną, więc to naturalne, że pojazdy Boxer również są “poszukiwane”. Niemiecki Bundestag zatwierdził specjalny fundusz w wysokości 100 miliardów EUR, z którego wynikają teraz decyzje o zamówieniach publicznych.
Bojowy wóz rozpoznawczy Boxer CRV w wersji Block 1 został opracowany przez niemiecką grupę Rheinmetall AG na potrzeby programu Mounted Combat Reconnaissance Capability Land 400 Phase 2 dla wojsk lądowych Australii (Australian Army) jako następca starzejących się pojazdów ASLAV-25 (Australian Light Armoured Vehicle). Oferta z Niemiec została wybrana 13 marca 2018, a produkcja większości z 211 zamówionych wówczas pojazdów rozpoczyna się w nowo zbudowanych zakładach w zakładach Rheinmetall Military Vehicle Centre of Excellence (MILVEHCOE) w Redbank w pobliżu Brisbane w stanie Queensland (Rozpoznawczy Boxer CRV dla Australii).
Pomiędzy 24 września 2019 a 2 czerwca 2021 została przekazana zamawiającemu partia pierwszych 25 pojazdów w ramach pierwszego etapu programu dostaw, ale wozy pochodziły z niemieckiej linii produkcyjnej, nadzorowanej przez konsorcjum ARTEC (ARmoured vehicle TEChnology), złożone ze spółek Rheinmetall AG i Krauss-Maffei Wegmann (KMW) (Rheinmetall dostarczył Australii pierwsze 25 Boxerów).
Drugi etap australijskiego programu obejmie lokalną produkcję w MILVEHCOE pozostałej partii 186 pojazdów, których dostawy wkrótce mają rozpocząć się i potrwać do 2026. Z tej samej australijskiej linii produkcyjnej w MILVEHCOE miałyby pochodzić setki pojazdów, którymi jest zainteresowany Berlin.
Linię produkcyjną MILVEHCOE nadzoruje spółka Rheinmetall Defense Australia (RDA), wspierana przez dwudziestu podwykonawców i ponad czterdziestu innych lokalnych przedsiębiorstw, w tym m.in. Heuch, Cablex and Tectonica Australia (z Melbourne), Nezkot Precision Tooling and Engineering (z Melbourne), Direct Edge (Burnie), G&O Kert (Brisbane), Hilton Manufacturing (Melbourne i Brisbane), Hoffman Engineering (Perth), Plasteel (Adelaide) oraz Redarc (Adelaide) czy BlueScope (Port Kembla).
Tymczasem, 15 października 2022 Australian Army ogłosiła wstępną gotowość operacyjną (IOC, Initial Operational Capability) swoich nowych pojazdów bojowych.
Boxer CRV w wariancie australijskim został wyposażony w dwuosobową wieżę Lance z 30-mm armatą Rheinmetall Mauser MK30-2 strzelającą amunicją programowalną oraz 7,62-mm karabin maszynowy. Tymczasem kołowe transportery opancerzone GTK Boxer (Gepanzerte Transport-Kraftfahrzeug) wojsk lądowych Niemiec (Heer), dostarczane do czerwca 2021 w liczbie 403 egzemplarzy, nie dysponują tak ciężkim uzbrojeniem (Ostatni GTK Boxer dostarczony Bundeswerze).
Warto mieć jednak na uwadze, że pomysł wdrożenia Boxera z 30-mm armatą automatyczną w Bundeswehrze nie jest faktycznie nowy i rozważanie takie prowadzono na długo przed rozpoczęciem przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Otóż, 29 listopada 2019 służba prasowa Bundeswehry informowała, że w centrum szkolenia piechoty zmotoryzowanej (Jägertruppe) w Hammelburgu w Bawarii odbyło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe o kryptonimie Frankenschild. Jego celem była symulacja wykorzystania przez jednostki bojowych wozów piechoty Boxer uzbrojonych w 30-mm armaty (Niemieckie Boxery z armatami?).
Oprócz Australii, na wdrożenie Boxerów z armatami 30-mm zdecydowała dotąd się tylko Litwa: bojowe wozy piechoty Vilkas, jak nazwano lokalnie niemieckie pojazdy, zostały wyposażone w izraelską bezzałogową wieżę Rafael Samson Mk II z armatą ATK Mk.44S Bushmaster II, 7,62-mm karabinem maszynowym i wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike (Litewskie Vilkasy opóźnione).
Poza tym, nad zwiększeniem siły ognia swoich zamówionych Boxerów zastanawia się również Wielka Brytania, zgodnie z doniesieniami prasowymi z początku kwietnia 2021 (British Army chce zwiększyć siłę ognia Boxerów).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.