W czwartek, 15 sierpnia 2024, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Dedense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Republiki Federalnej Niemiec partii 600 rakietowych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE za równowartość maksymalnie 5 mld USD (19,44 mld zł) (Niemcy odebrały pierwszy zestaw IRIS-T SLM).
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Berlinie wnioskował o możliwość pozyskania maksymalnie 600 PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability 3 Missile Segment Enhanced) do zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu MIM-104 Patriot, w tym 10 pocisków przeznaczonych do testów w locie.
W pakiecie uwzględniono też następujące elementy inne niż według definicji MDE (Major Defense Equipment): narzędzia i sprzęt testowy, programy strzelań i testów, sprzęt pomocniczym powiązane publikacje i dokumentacja techniczna, sprzęt szkoleniowy, części zamienne i naprawcze, szkolenie w zakresie nowego sprzętu; transport; wsparcie zespołu ds. zapewnienia jakości; pomoc techniczna rządu USA i wykonawcy umowy (Lockheed Martin), inżynieria i usługi wsparcia logistycznego, integracja i kontrola systemów, wsparcie biura terenowego, udział w programach IESP (International Engineering Services Program) i FSP (Field Surveillance Programs) zestawy modyfikacji wyrzutni, zestawy konwersji do standardu MSE i inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Zakup jest związany m.in. z uzupełnianiem stanów magazynowych amunicji do niemieckich zestawów Patriot, w związku z przekazaniem zarówno baterii systemu (zadeklarowano łącznie trzy z pierwotnie posiadanych dwunastu), jak i pocisków rakietowych dla walczącej Ukrainy.
6 sierpnia br. amerykańska korporacja RTX informowała o podpisaniu umowy o wartości 478 mln USD (1,889 mld zł) z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NATO Support and Procurement Organisation, NSPA) na dostawy partii rakietowych pociski przechwytujących PAC-2 GEM-T do niemieckich Patriotów.
Natomiast, 21 marca br., informowała o podpisaniu umowy o wartości 1,2 mld USD (4,76 mld zł) na dostawę do Niemiec nowych zestawów Patriot, obejmujących wyrzutnie M903, radary kierowania ogniem AN/MPQ-65, stacje kontroli AN/MSQ-132 ECS, powiązane części zamienne oraz pakiet wsparcia technicznego.
Z drugiej strony Niemcy od kilku lat modernizują swoje Patrioty w związku z odroczeniem wdrażania ich następców w ramach programu TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem).
20 marca br. jak poinformował niemiecki portal branżowy Defense Archives rzecznik Luftwaffe, wojsko zamierza w przyszłym roku zakupić średniej wielkości trzycyfrową ilość pocisków PAC-3 MSE, realizując tym samym także w tym zakresie swoje natowskie zobowiązania. Plany długoterminowe na okres po roku 2030 (określone jako KWS 3) przewidują integrację niemieckich Patriotów z radarem zdolnego do wykrywania zagrożeń w zakresie 360° i nowego systemu zarządzania walką (BMS).
W 2019 Niemcy zamówiły pierwszą partię 50 pocisków PAC-3 MSE w ramach modernizacji swoich zestawów. 11 maja 2023 amerykańska spółka Lockheed Martin informowała, że wspólnie z Luftwaffe przeprowadziła na poligonie US Army White Sands w stanie Nowy Meksyk pierwsze testowe odpalenie PAC-3 MSE ze zmodernizowanej niemieckiej wyrzutni M903 systemu Patriot w ramach Germany Tactical Test / Operational Test 3.
PAC-3 MSE jest rozwinięciem PAC-3 CRI i został opracowany w celu zwiększenia możliwości systemu MIM-104 Patriot w zakresie przechwytywania rakietowych pocisków balistycznych. W ramach projektu otrzymały one mocniejsze silniki rakietowe. Poprawiono też ich osiągi, takie jak zasięg i pułap przechwytywania. PAC-3 MSE mogą być używane do niszczenia celów manewrujących, takich jak pociski samosterujące oraz załogowe i bezzałogowe statki powietrzne. Są pozbawione klasycznej głowicy bojowej z ładunkiem wybuchowym. Do niszczenia celów wykorzystując energię kinetyczną (hit-to-kill). Warto dodać, że ostatnio Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 uruchomiły linię produkcyjną kontenerów startowych tych pocisków.
W ostatnich miesiącach do nowych użytkowników pocisków PAC-3 MSE dołączyły Hiszpania i Szwajcaria.